Hokejisti B. Bystrice pokorili aj Trenčín, v tabuľke sú tretí, 500-tý zápas Matoušeka + HLASY

0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 6. kole Tipos extraligy zdolali na domácom ľade Trenčín 2:1, keď o výhre rozhodli dvoma gólmi Bouchera ešte v prvej tretine. Hostia po nich striedali brankára Valenta za Melicherčíka, ktorého sa už ´baranom´ pokoriť nepodarilo. Inkasovali však iba jeden gól a berú tak tri body. Hostia spod hradu Matúša Čáka stále čakajú na zisk prvého extraligového bodu v sezóne a v tabuľke sú poslední.

Pred zápasom dostal od vedenia klubu červený dres s číslom 500 Tomáš Matoušek, pretože nastúpil už na 500-tý extraligový duel v najvyššej slovenskej súťaži.

Bystričania sa ujali vedenia už v 27 sekunde, keď strelu Chicoineho spoza kruhu brankár Valent vyrazil a pred ním sa z dorážky presadil Matt Boucher1:0. Trenčín potom nevyužil dve presilovky v rade, iba v tej druhej hrozil Greenom z kruhu, Ahlom spoza kruhu a Joslingom, ktorý Hrachovinu nepokoril zoči – voči. A tak prišiel trest v štrnástej minúte, keď Bíreš nahadzoval puk od mantinelu z uhla a ten tečoval popod Valenta Matt Boucher2:0. Hostia teda poslali medzi žrde Melicherčíka a ten tiež kapituloval pri následnej presilovke ´baranov´, no gól na 3:0 nemohol platiť pre predchádzajúci hlúpy a zbytočný faul v útočnom pásme zo strany Adamsa.

Druhá tretina bola nemasná  – neslaná. Bystričania v nej nevyužili štyri presilovky v rade, nedokázali si v nich vypracovať vyložené šance, málo strieľali, špekulovali a tieto početné výhody ich akoby ubíjali. Akú – takú možnosť na zvýšenie skóre mal v tretej presilovke obranca Michalčin, keď strieľal z pravého kruhu, Melicherčík bol proti. Hostia obetavo bránili a držali sa v hre o víťazstvo.

V tretej tretine ´barani´ dohrávali štvrtú presilovku cez pol minútu, ale nevytvorili si v nej šancu. Až po nej mohol zvýšiť Boucher, nakorčuľoval si z ľavej strany pred bránku, no hetrik nezaknihoval. Na opačnej strane to skúšal Schmiemann z medzikružia voľný, dobrý zákrok predviedol Hrachovina. Ten sa mal na pozore aj po skrytej strele Tomíka spoza protihráča. Kapituloval až počas presilovky hostí v 48. minúte. Zrazený puk po strele Joslinga sa dostal pred Jozefa Baláža a ten z pravého kruhu pokoril ležiaceho gólmana Bystrice bekhendovou strelou – 2:1. Banskobystričania potom hrali ďalšiu presilovku a v nej neuspel zblízka Adams a po ňom Faith mieril do ramena Melicherčíka. Potom ešte v 58. minúte v hre päť na päť išiel domáci Petriska sám na brankára Dukly, ale nevymiešal ho. V závere odvolali Trenčania gólmana, hrali v šestici, ale vyrovnania sa nedočkali. Naopak Výhonský iba tesne minul opustenú svätyňu súpera po vyhodení puku z obranného pásma.

Dvojgólový Boucher pri svojom presnom zásahu

HC MONACObet Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)

Góly: 1. Boucher (Chicoine, Voyer), 14. Boucher (Bíreš, Wedman) – 48. J. Baláž (Josling, Cardwell). Rozhodcovia: Baluška, T. Orolin – M. Orolin, Ordzovenský, vylúčení na dve min.: 4:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 2051.

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Zeleňák, Žabka, Michalčin, D. Stránský, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Tomka – A. Stránský, Čunderlík, Matoušek

Trenčín: M. Valent (14. Melicherčík) – Cardwell, Macejko, Hatala, Schmiemann, Hlaváč, Starosta, T. Bokroš, D. Hudec – Green, J. Baláž, Ahl – Josling, Stapley, Záborský – Sojčík, Bortňák, Leskinen – T. Tomík, Dej, Krajčovič

Vladimír Országh, trénera Banskej Bystrice: Vedeli sme, že náš čaká ťažký zápas, to sa aj potvrdilo. Napriek tomu kde sa nachádza Trenčín, tak má kvalitu a ukázal ju aj na našom ľade. Mali sme výborný začiatok, prvá strela, dorážka a prvý gól. Mali sme tam aj ďalšie šance, pridali sme druhý gól, celá tá prvá tretina bola z našej strany fajn. Dali sme aj z presilovky tretí gól, no predchádzal tomu zbytočný blbý faul, ktorý nám ten gól zobral. Ak by bolo 3:0, tak je vymaľované. Hra sa potom pomaly vyrovnávala. V druhej tretine sme mali veľa presiloviek, ale nešli nám. Brali nám momentum zápasu, ako keby sme stále upadali nižšie a nižšie. Nevyužité naše presilovky mali vplyv na ďalší priebeh zápasu. V tretej tretine bol Trenčín lepší, tlačil nás, znížil stav. Dôležité bolo, že to chalani v závere ubránili, možno aj so šťastím, ale to k tomu patrí. Pre nás sú to dôležité body, ale musíme zlepšiť presilovky, nemôžeme v nich vymýšľať, musíme strieľať, dať góly po tečoch či nahodených pukoch. Takže ťažký zápas, vydreté body, Trenčín ukázal kvalitu a bude nepríjemným súperom pre ostatné mužstvá. My sme ukázali dobré aj horšie veci. Môžete hrať napríklad dobre, ale keď nemáte body, tak je vám to k ničomu. My sme dnes body získali, chlapci našli cestu ako zvíťaziť a to je to najpodstatnejšie.“

Tomáš Matoušek, 500 zápas v extralige, útočník Banskej Bystrice: „Stále si myslím, že tých zápasov v extralige mohlo byť viacej než 500, ale žiaľ chodím tým zraneniam naproti, čo ma trochu mrzí, lebo mohol som stihnúť ešte viac toho. Ale zase som rád, päťsto je fajn a verím, že ešte nejaké zápasy pridám… Čo sa týka zápasu, tak prvá tretina bola ajn, v tej druhej sme nejako začali blbnúť. Paradoxne sme tam mali presilovky, ale strácali sme puky na modrej a Trenčania sú síce v kríze, ale nehrajú zle, hrýzli tam. Ťažko sme sa vyhrabávali z tej druhej tretiny, aj v tej tretej. Uzavrel by som to tak, že sme to vďakabohu ubránili a tri body sú doma. Musíme sa z toho poučiť, v nedeľu v Žiline nás čaká určite podobný, možno ešte ťažší zápas by som povedal, keďže hráme vonku. Samozrejme, sme radi, že zbierame body, len musíme zlepšovať určité veci. Odohráme dobrú prvú tretinu, kedy máme šance a potom našimi hlúposťami, že uveríme, že nám netreba robiť to čo treba robiť, tak tým postavíme súpera na nohy.“

Jozef Baláž, jediný strelec trenčianskeho tímu v B. Bystrici: „Ušlo nám to po tesnom výsledku 2:1 pre Bystricu. Je to aspoň jednogólový rozdiel po tých debakloch predtým. Mali sme zlý začiatok zápasu, takže to je škoda. Dostali sme dva góly, potom sme sa ťažšie do toho dostávali, ale dostali sme sa napokon do zápasu, len chýbal ten gólik navyše. Hoci sa to už blíži, že by sme mohli brať body, tak dôležité je, aby sme to už konečne zlomili a výhru nejako urvali. Dnes nás podržal brankár Melicherčík po príchode na ľad cez viac než dve tretiny, žiaľ na body to napokon nestačilo.“

Ernest Bokroš, tréner Trenčína: „Aj keď nemáme stále výsledok, po ktorom túžime, či je už to víťazstvo alebo nejaký bodík, tak musím si zastať chlapcov. Zlepšujeme sa od zápasu k zápasu. Posedné dva zápasy sme hrali v závere „power-play“, len nemôžeme to dotiahnuť do toho víťazného konca. Na jednej strane je to frustrujúce, ale nič nám nezostáva, len na ďalšie ráno vstať a ísť do tréningovej roboty a veriť, že víťazstvo príde a všetkých nás mentálne nakopne. Hra totiž nevyzerá zle, dnes sme ubránili skoro šesť presiloviek súpera, čo je už posun a v každom zápase dávame už i góly z našich presiloviek. Vidím, že sa posúvame, len bez nejakej odmeny.

Banskobystrickí ´barani´ hrajú v Tipos extralige najbližší duel v nedeľu 6. októbra na  ľade súpera. O 17. 00 hodine si zmerajú sily v Žiline s tamojšími ´vlkmi´.

Autor: (irb), Foto: klubové (Maroš Burik)