0 /

Hokejisti Banskej Bystrice v 5. kole Tipos extraligy zdolali Nové Zámky 6:2 a zaknihovali druhé výhru v rade za tri body. Kľúčom k úspechu bola druhá tretina, v ktorej strelili štyri góly. Súper z juhozápadu Slovenska dokázal ešte znížiť, ale v tretej tretine sa potvrdila dominancia celku spod Urpína, ktorý doviedol duel bezpečne do víťazného konca.

Prvá tretina bola vyrovnaná. Prvú šancu mal v druhej minúte hosťujúci Hamaliuk, o dve minúty neskôr to na domácej strane skúšal po rýchlom prechode z ľavej strany Petriska. Najväčšiu možnosť mal následne Tomka pred bránkou, ale Tamminena nepokoril. V siedmej minúte neuspel z brejku ani Novozámčan Kowalczyk a jeho tím potom nevyužil 40 sekundovú presilovku piatich proti trom. Do vedenia tak mohli ísť Bystričania, pretože z trestnej lavice naskočil Chicoine, dostal puk, rútil sa sám na brankára, ale nebol úspešný v koncovke. A tak hostia trestali už v početnej výhode iba o jedného hráča po presnej strele Lapšanského0:1. Do prestávky mohli ´barani´ vyrovnať ak by využili dve presilovky v rade, čo sa nestalo.

Zvrat nastal v strednom dejstve. V ňom najprv voľný Čunderlík z dvoch metrov neprekonal Tamminena, ale ten napokon kapituloval v 24. minúte, keď nahodený puk od Petrisku tečoval Matt Boucher1:1. Barani boli pri chuti, zlepšili hru a tešili sa aj z druhého gólu. Po strele D. Stránskeho vyrazený puk poslal do bránky z dorážky v predbránkovom priestore Tomáš Matoušek2:1. A prešli necelé tri minúty a už bolo 3:1, keď nahodený puk od D. Stránskeho tentoraz tečoval pred bránkou šikovne Roman Faith. Tento hráč v 35. minúte asistoval Collinovi Adamsovi na štvrtý gól, legionár Banskej Bystrice sa presadil zblízka – 4:1. Lenže tento stav trval iba 15 sekúnd, keďže Ducharme našiel bekhendom z pravej strany skulinku medzi žŕdkou a Hrachovinom v bránke – 4:2. A mohlo  byť aj 4:3 ak by sa Ducharme pred druhou prestávkou presadil zoči – voči Hrachovinovi. Našťastie sa tak nestalo.

Baranom vyšiel nástup do tretej tretiny Už v 38 sekunde zvýšili na 5:2 Mattom Boucherom z medzikružia, ktorý poslal puk krásne do vinkla. Následne Bystričania nevyužili ďalšiu presilovku a po nej Voyer triafal do hornej žŕdky. Mrzieť ho to nemuselo, keďže Ján Petriska v 49. minúte z úniku prestrelil Tamminena a stanovil konečný výsledok na 6:2. Siedmy zásah tímu odmietli po nevyužitých šanciach Čunderlík s Matouškom. V závere mužstvo spod Urpína ustálo aj dvojminútové oslabenie a zaslúžene sa tak tešilo z druhej výhry v sezóne za tri body v riadnom hracom čase.

HC MONACObet Banská Bystrica – HC Nové Zámky 6:2 (0:1, 4:1, 2:0)

Góly: 24. Boucher (Petriska, Scarlett), 29. Matoušek (D. Stránský, A. Stránsky), 32. R. Faith (D. Stránský, Adams), 35. Adams (R. Faith, Michalčin), 41. Boucher (Voyer, Petriska), 49. Petriska (Chicoine, R. Faith) – 13. Lapšanský (Golod), 35. Ducharme (Guay, Novajovský) Rozhodcovia: Štefik, Krajčík – Tichý, Durmis. vylúčení na dve min.: 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, diváci: 1931.

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Zeleňák, Žabka, Michalčin, D. Stránský, Česánek – Petriska, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Tomka – Matoušek, Čunderlík, A. Stránský

Nové Zámky: Tamminen – Komuls, Roman, Luža, Kowalczyk, Novajovský, Semaňák, Mészáros – Lapšanský, Linet, Handlovský – Tvrdoň, Marek Slovák, Golod – Ducharme, Guay, Hamaliuk – H. Kováč, Ondrušek, Ružek

Ivan Majeský, asistent trénera Banskej Bystrice: Víťazstvo je síce vysoké, ale nerodilo sa ľahko. Prvá tretina bola náročná. Vedeli sme, že Nové Zámky sú nebezpečný súper, že pôjdu do rýchlych protiútokov a počkajú si na brejkové situácie. To sa aj potvrdilo. Hostia boli nepríjemní a viedli 1:0 zaslúžene. My sme hrali zložito, netlačili puk do bránky. V druhej tretine sme výboj otočili. Začali sme hrať jednoducho a padli nám tam aj preto góly. Nekomplikovali sme si už situácie v útočnom pásme, nahadzovali sme puky na bránku a po tečoch tam padli dôležité góly. Škoda zbytočného inkasovaného druhého gólu po buly, to by sa nám nemalo stávať. V tretej tretine sme už zápas kontrolovali a dotiahli do víťazného konca. Som rád, že sme potvrdili tri body z Michaloviec tromi bodmi v tomto domácom zápase.“

Ján Petriska, útočník Banskej Bystrice (1+2 v zápase): „Snažili sme sa nič nepodceniť a od začiatku ísť do všetkého naplno. Čo si myslím, že nám vyšlo. Aj keď sme dostali prvý gól, tak sme sa nezľakli, ďalej sme hrali a napokon sme dali v druhej tretine góly. Cez prestávku sme si povedali pár taktických vecí a snažili sme sa hrať aktívne, dobre napádať súpera, vyhrávať súboje a všetko posielať na bránku. To nám dnes vyšlo a preto sme vyhrali. Ja som rád za tri body do kanadského bodovania, ale dôležité je víťazstvo za tri body na domácom ľade. Musíme zostať aj po tejto vysokej výhre nohami na zemi a pokračovať v tvrdej práci. Čo sa týka formácie v ktorej som nastúpil, tak súhra už bola dnes lepšia, hrali sme tretí zápas takto spolu, takže som rád, že nám to tam konečne padlo.“

Matthew Boucher, strelec dvoch gólov Banskej Bystrice pre klubový web: „Myslím že, prvá tretina nebola zlá, dokázali sme sa po nej veľmi dobre vrátiť do zápasu, od čoho sme sa odrazili a môžeme byť na seba hrdí. Ako útok sme dnes chceli vyprodukovať trochu viac v hre päť na päť, vcelku dobre sme napádali obranu súpera, čím sme si vytvárali čisté príležitosti a verím, že máme na čom stavať. Prišiel som sem trochu neskôr, no zatiaľ zúročujeme tvrdú drinu a veľmi dobrú prácu odvádza aj realizačný tím.“

Adam Lapšanský, útočník Nových Zámkov, strelec prvého gólu v zápase: „Povedali sme si pred zápasom, že hlavne musíme v Bystrici dobre začať zápas, lebo ak nezačneme dobre, tak to bude ťažké doháňať. Začali sme fajn, dokonca sme aj viedli a celkovo prvá tretina bola z našej dobrá. Potom sme však čím ďalej tým viac poľavovali, púšťali sme súpera do šancí a robili individuálne chyby v obrannom pásme. Súper to hneď trestal. Neviem, či sme tam v druhej tretine zaspali, padol jeden, druhý, tretí i štvrtý gól, no ešte sme sa našim druhým gólom dostali do zápasu, dalo sa s tým niečo robiť. Škoda rýchleho gólu do našej bránky na začiatku tretej tretiny. Už to potom nejako nešlo, neodrážalo sa to k nám a Bystrica bola na koni. My si musíme zobrať niečo dobré z tej prvej tretiny. Dnes sa dali brať stadiaľto tri body ak by sme nepoľavili. Chyby v obrannom pásme nás stáli lepší výsledok.“

Erik Čaládi, tréner Nových Zámkov: „Chalanov môžem pochváliť za prvú tretinu. Blokovali strely, boli obetaví, jazdili a vychádzali nám veci, ktoré sme chceli hrať. Veľmi zle sme však vstúpili do druhej tretiny. Boli sme všade neskoro, nešli nám nohy, boli sme slabší v súbojoch, tie sme prehrávali na každom kúsku ľadu, či v predbránkovom priestore alebo aj pri mantineloch. Hlavne v predbránkovom priestore sme boli oveľa slabší a to rozhodlo zápas. Inkasovali sme góly po tečoch, domáci sa rozstrieľali a potom naša morálka upadla. To sa mi tiež nepáči, musíme na tom zapracovať.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú v Tipos extralige najbližší duel v piatok 4. októbra na domácom ľade. O 17. 30 hodine privítajú Duklu Trenčín.

Autor: (irb), Foto: klubové (Dominika Körtvélyesiová)