2 /

Hokejisti Banskej Bystrice v druhom kole Tipos extraligy zdolali doma Košice 4:3 po samostatných nájazdoch a zaknihovali druhú výhru v sezóne za dva body. Pomohli si dvoma využitými presilovkami a podstatné bolo, že zvládli až šesť oslabení. Podržal ich výkon v tretej tretine. Východniari prehrali po prvý raz, no druhýkrát v rade bodovali. Dvoma gólmi sa blysol v ich drese Šimon Petráš.

Košice mali výborný vstup do zápasu. Skóre otvorili po tridsiatich sekundách, keď sa presadil voľný Šimon Petráš po tečovanej strele – 0:1. Oceliari boli aktívnejším tímom v prvej tretine, ale druhý gól do prestávky nepridali. Najmä v presilovke mohli rozvlniť sieť za výborným Hrachovinom Martel a Krivošík. Vyrovnať mohli na domácej strane z pravého kruhu Boucher a Jasenec a veľkú možnosť mal najmä Matoušek po prečíslení, ktorý sa dostal do voľného priestoru, no minul bránku.

Druhá tretina začala bystrickými nevyužitými šancami v podaní Adamsa s Faithom. V presilovke sa nepresadil ani Boucher a paradoxne hostia išli do vedenia 0:2 počas oslabenia, keď Lamperovu strelu z rýchleho brejku Hrachovina vyrazil, no na dorážke uspel Krivošík . Banskobystričania hrali v druhej tretine až tri presilovky v rade, ale vyťažili z nich len jeden gól, na 1:2 znižoval Roman Faith z medzikružia do odkrytej bránky z dorážky po predchádzajúcej strele Scarletta. Košičania potom po ubránení sa v oslabení znovu udreli a druhý svoj gól v zápase pridal v 34. minúte z trmy – vrmy pred bránkou Šimon Petráš1:3.

V tretej tretine Košičania nevyužili tri presilovky v rade a pykali za to. Kontaktný gól na 2:3 dal z ojedinelého tlaku v útočnej tretine presnou strelou Collin Adams. To tím spod Urpína poriadne nakoplo a v 57. minúte na 3:3 vyrovnal v presilovke o dvoch hráčov po oddychovom čase z dorážky Matt Wedman, keď Janus znovu vyrážal tvrdú strelu Scarletta. V predĺžení hostia nevyužili dvojminútovú presilovku štyroch proti trom  a tak sa rozhodovalo v samostatných nájazdoch. V nich sa presadil iba domáci Andrej Bíreš v tretej sérii a rozhodol tak o dvoch bodoch a výhre 4:3.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 4:3 sn (0:1, 1:2, 2:0 – 0:0, 1:0 )

Góly: 27. R. Faith (Scarlett, Boucher), 50. Adams (Wedman, Jasenec), 57. Weman (Scarlett, R. Faith), 65. Bíreš (rozh. sam. nájazd) – 1. Š. Petráš (Pollock, Teves), 25. Krivošík (Lamper), 34. Š. Petráš (Martel). Rozhodovali: Štefik, Kocúr – Tichý, Stanzel, vylúčení na 2 min.: 7:6, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, diváci: 2026.

Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Michalčin, Zeleňák, Česánek, Žabka, D. Stránský – Petriska, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Výhonský, Bíreš, Tomka – Jasenec, Čunderlík, Matoušek

Košice: Janus – Teves, Deyl, Parlett, Gildon, Ferenc, Šedivý – Martel, Pollock, Š. Petráš – Jääskeläinen, Michal Chovan, T. Mikúš – Krivošík, Kohút, Lamper – Bartánus, Havrila, Rogoň

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Prvé dve tretiny boli Košice lepšie, zaslúžene viedli. Vyhrávali osobné súboje, veľakrát nás pretlačili pri mantineli, hlavne od vyhratých súbojov sa odvíjala hra, my sme boli pomalší, pod tlakom. V tretej tretine sme s tým chceli niečo urobiť, ale prvých desať minút sme boli neustále v oslabení. Takže veľký klobúk dole pred špeciálnymi formáciami, hlavne pred hráčmi, ktorí chodili na oslabenia. Mali toho dosť, ubránili sme všetky presilovky súpera a napokon sme vyrovnali z našej početnej výhody. Dali sme dva góly v presilovkách, konečne sme sa trafili. Avšak aj sme inkasovali jeden gól počas našej presilovky, čo by sa nám  nemalo stávať. V nájazdoch to Hrachovina zavrel, dal nám šancu na víťazstvo a Andrej Bíreš svoj nájazd premenil, takže sme za to neskutočne radi. Košice boli totiž lepším mužstvom. Avšak my sme našli napokon spôsob ako zápas vyhrať, to dobré mužstvá robia. Pre nás je to veľká psychická vzpruha, že sme porazili kvalitného súpera, ktorý to aj deklaroval na ľade. Košice majú kvalitné mužstvo a vysoké ambície.

Országh sa vyjadril aj k ziskom štyroch bodov z dvoch úvodných domácich zápasov: „Je spokojnosť so štyrmi bodmi i z oboch výhier, ale mrzia ma výpadky, proti Spišiakom to bola jedna tretina, proti Košiciam dve tretiny. Nie vždy sa musí prikloniť šťastena na našu stranu, alebo nás bude brankár držať nad vodou. Sme teda radi za výhry, začiatok je veľmi dôležitý, pretože badať, že extraliga bude túto sezónu veľmi – veľmi vyrovnaná, bojovať sa bude o každý bod, takže sme za štyri na úvod vďační a ideme s pokorou ďalej.“

Andrej Bíreš, strelec rozhodujúceho gólu Banskej Bystrice v nájazdoch: „Je to pekný pocit. Je to môj prvý gól v sezóne, takže som zaň veľmi rád. Musím dať krediť aj Hrachovinovi, vynikajúco vychytal košické nájazdy. Takisto kredit celému tímu, že sme sa vôbec do predĺženia dostali, lebo sme prehrávali v tretej tretine 1:3. Povedzme si otvorene, že to nebol ideálny zápas z našej strany. Ukázala sa však sila charakteru, sila tímu a vyhrali sme i keď sme neboli lepší. Vedeli sme, že Košice majú veľmi dobré presilovky. My sme sa na ne dobre pripravili, pozreli sme si ráno videá, vedeli sme čo chceme hrať. Musím dať aj formáciám na oslabenia kredit, že ako to zahrali. So štyrmi bodmi na úvod sezóny je spokojnosť, brali by sme to všetkými desiatimi pred začiatkom extraligy, ale treba do ďalších zápasov zlepšiť náš výkon.“

Roman Faith, útočník Banskej Bystrice (1+1 v zápase): „Bol to ťažký zápas, Košice boli dnes určite lepším tímom. My sme našťastie našli cestu k víťazstvu, za čo som veľmi rád. Veľa záleží ako dodržiavame naše veci na ľade. Ak ich dodržiavame, tak súper má menej šancí. Ak bohužiaľ nehráme to, čo máme, tak súpera pustíme do šancí. Košice sú silné, ašpiranti na titul a vedia tie góly dať. Dnes našťastie naše chyby až tak veľmi netrestali, takže aj preto sme mohli získať dva body. Veľakrát sme hrali v oslabení, už aj v príprave sme ich hrali veľa a to nám berie strašne veľa síl. Takže dúfam, že ich už bude menej a budeme tak môcť vyhrať aj za tri body. Oslabenia sme zahrali vynikajúco a našťastie sme našli cestu k dvom gólom aj v presilovkách. Čiže to nám veľmi pomohlo.“

Šimon Petráš, dvojgólový strelec Košíc: V hre 5 na 5 sme boli lepším tímom. Za nášho vedenia 3:1 sme mohli štyrmi presilovkami v rade ukončiť zápas, ale bohužiaľ, tými presilovkami sme si nepomohli. Domáci potom vyrovnali a už to bolo ťažké v nájazdoch. Párkrát nám ušiel puk, alebo nám to tam skočilo a dopadlo to prehrou. Som rád, že som dal góly, ale nehrá sa na osobné výkony, som smutný, že sme prehrali tento duel. Chceli sme v presilovkách za stavu 1:3 dať gól, zápas nejako upokojiť, ale po tých nevyužitých presilovkách sme zostali ešte viac frustrovaní, že sme ten gól nedali, pretože šancí sme na to mali dosť. Musíme zlepšiť presilovky, lebo tie rozhodujú zápasy,. Ak máme takúto šancu hrať viackrát v početnej výhode, tak to musíme jednoducho využiť.“

Banskobystrickí ´barani´ hrajú tretí duel v Tipos extralige v utorok 24. septembra už na ihrisku súpera, konkrétne v Bratislave18.00 hodine proti tamojšiemu Slovanu.

Autor: (bl), Foto: klubové (Dominika Körtvélyesiová)