1 /

V stredajšej dohrávke 6. kola III. futbalovej lige sa hralo derby v Podkoniciach, kde domáci tím privítal RSC Hamsik Academy Banská Bystrica. Napokon sa z výhry 2:0 tešili Podkoničania, ktorí rozhodli o troch bodoch ešte v prvom polčase dvomi gólmi Dávida Seleckého. Dostali sa tak na čelo tabuľky tejto súťaže – skupiny Západ.

Prvý polčas patril Podkoniciam, ktoré mali hernú prevahu i šance. Rakytovce Sport Club Hamsik Academy Banská Bystrica sa prevažne iba bránil. Už v tretej minúte dostal dobrú loptu na pravú stranu Selecký, vošiel do šestnástky, ale nemal presnú mušku. O necelých desať minút pre zmenu z druhej strany pokutového územia to skúšal Rosenberger, ani on nebol presný. Po štvrťhodine pohrozili aj hostia, keď z ľavej strany centroval Barbora a vo veľkom vápne hlavičkoval tiesnený D. Rusko nad brvno. Prvý gól videlo niečo cez tristo divákov v 20. minúte. Po centri Mózera z pravej strany sa na ľavej v šestnástke hlavou presadil Dávid Selecký1:0. Prešlo iba päť minút a bolo 2:0. Domáci predviedli rýchlu akciu po ľavej strane, Kostúr šikovne našiel v pokutovom území Dávida Seleckého a ten mieril presne k žrdi. Po tomto okamihu tempo mierne upadlo, no Podkonice mohli viesť vyšším rozdielom. Dlhá lopta totiž putovala za obranu v 37. minúte, ofsajd sa prekvapivo nemával a tak Mózer išiel sám na brankára Slančíka, mal odkrytú bránku a na počudovanie všetkých ju tesne minul. Nebezpečný bol ešte aj rohový kop domáceho celku, po ktorom hlavičkoval nad brvno Kostúr. Pred prestávkou mohli ´Hamšíkovci´ znížiť – ak by sa ujala delovka Barboru z 25 m z voleja, bola však značne nepresná.

V druhom polčase to už nebol oku lahodiaci futbal. Podkonice už v slnečnom počasí nič svetoborné nepredviedli, viac bol na lopte tím RSC HA. Prvá možnosť prišla až v 63. minúte, keď striedajúci Vavák spoza šestnástky zamestnal brankára Nôtu. O šesť minút neskôr ďalší striedajúci hráč banskobystrického mužstva Puškár mohol rozvlniť sieť. Z priameho kopu z asi 18 m mieril k žrdi polovysokú loptu, ale Nôta predviedol zákrok zápasu. A mohlo zahrmieť na opačnej strane ihriska. V sedemdesiatej minúte dostal loptu za obranu súpera Selecký, no zoči – voči Slančíka nepokoril a odmietol tak hetrik. V 72. minúte Puškár zahrával ďalší priamy kop, tentoraz poslal center do pokutového územia, kde hlavičkoval kapitán RSC HA Kapor, avšak lopta smerovala do priestoru brankára. O malú chvíľu sa prezentovali ďalší striedajúci hráči hostí akciou po ľavej strane, keď Beran ponúkol dobrý center na hlavu Vaváka, ale opäť chýbala lepšia presnosť. Potom ešte z hranice šestnástky slabšie strieľal takisto striedajúci Hreha, lopta skončila v náručí Nôtu. A keď sa z priameho kopu z asi 20m nepresadil znovu v 88. minúte Puškár, bolo jasné, že tri body zostanú v Podkoniciach.

Dávid Selecký, strelec dvoch gólov Podkoníc: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký súper. Derby. Nehľadiac na to, kto je v tabuľke vyššie – nižšie, tak vždy je to o góloch. Súper bol húževnatý, v istých momentoch mal možno viac z hry, ale protiútoky nám priniesli čistejšie šance. Dôležité je, že sa vyhralo a tri body sú doma. Čo sa týka mojich gólov, prvý bol z rýchleho protiútoku, ja som bežal do šestnástky na slepo, videl som, že Mišo Mózer si to ešte sekol a potom som sa už iba hodil do tej lopty a padlo to tam. Druhý bol takisto z rýchlej akcie po krídle a už mi to iba Adam Kostúr posnul pred brankára a ja som trafil tak ako som mal. V druhom polčase som mal šancu aj na hetrik, dobre som si loptu prebral, ale bol som aj trošku prekvapený, že som sa tam ocitol, odskočilo mi to v poslednej chvíli, no nevadí.“

Na našu otázku, či sa platí za hetrik v Podkoniciach, strelec dvoch gólov priznal: „Áno, platí sa  aj u nás za hetrik, aspoň som ušetril (smiech). Neviem ani koľko sa platí, musel by som sa pozrieť na nástenku“

Dávid Selecký sa vyjadril aj k priebežnému prvému miestu v tabuľke: „My na tabuľku nehľadíme. Trénujeme, ideme od zápasu k zápasu a chceme vyhrávať. Nevnímame tabuľku, darí sa nám a to čo trénujeme, tak nám aj ide v zápasoch. Spravila sa tu dobrá partia, prišli skúsení hráči, nejako nám to padá a drží nás i fantastická obrana na čele s brankárom.“

Milovan Kapor, kapitán RSC HA: Prvý polčas bo súper jednoznačne lepší. Podkonice mohli vyhrávať aj 3:0. Hrali na protiútoky, z nich boli domáci nebezpeční a dali aj tak góly. Potom druhý polčas sme mali šance, ale nevyužili sme ich, bohužiaľ. Prvý polčas bol lepší súper, v druhom už my, ale v útoku si musíme viac šancí vytvoriť a premieňať tieto situácie.“

Asistent trénera RSC Hamsik Academy Rastislav Kollár pre klubový web:V prvom polčase sme inkasovali góly po situáciách, ktoré sme takticky nezvládli. Boli to rýchle protiútoky a domáci mali ďalšie podobné príležitosti z podobných situácií. Niektorí hráči neplnili taktické pokyny a iní zas strácali loptu v priestoroch, kde sa to nemôže stať. Súper má v obrane skúsených hráčov, ktorí si v druhom polčase naše situácie postrážili. Pozitívne je, že hráči ukázali, že im to nie je jedno a chcú niečo s tým výsledkom spraviť. Len tie pokusy, ktoré smerovali na bránu, boli, okrem jedného, smerom na brankára alebo nemali dostatočnú intenzitu.“

Dávid Selecký a Milovan Kapor (medzi nimi lopta)

FK Podkonice – RSC HA B. Bystrica 2:0 (2:0)

Góly: 20. a 25. D. Selecký. Rozhodoval: Kolofík. ŽK: Bača, Mat. Turňa, D. Selecký, Berbić – Brodziansky. Diváci: 316.

Podkonice: Nôta – Kupčík (46. P. Maslo), Mat. Turňa, Očenáš – Mózer (85. Sekáč), D. Bača (46. Jakab), Melich Patrnčiak – D. Selecký (73. Kaliský), Kostúr, Rosenberger (46. Berbić).

RSC HA: Slančík – Sásik (75. Beran), Jenat, Kapor, Barbora – Krištof (61. Vavák), Holub (85. P. Hanes), Brodziansky, Netolický (61. Puškár) – D. Rusko (75. Hreha), A. Jackuliak

———————————————————————————-

Najbližšie hrá RSC Hamsik Academysobotu 21. septembra na ihrisku súpera v Beluši o 15.30 hodine. V nedeľu 22. septembra o 15.30 hodine sa Podkonice predstavia  doma v súboji s Malackami.

1. Podkonice 16b, 2. Malacky 15b, 3. Lehota p. V. 13b, 4. V. Ludince 13b, 5. Šaľa 13b, 6. Galanta 12b, 7. Rača 12b, 8. Sereď 11b, 9. Beluša 11b, 10. Inter 9b, 11. Martin 8b, 12. N. Zámky 7b, 13. RSC HA 7b, 14. Krásno n. Kys. 5b, 15. Myjava 4b, 16. Častkovce 4b, 17. Bánová 0b.

Autor: (bl), Foto: autor zo zápasu Podkonice - RSC HA