V Banskej Bystrici predstavili unikátne centrálne stredisko systému VAR

ŠPORT
4 /

V Dome futbalu Stredoslovenského futbalového zväzu v Banskej Bystrici predstavili v pondelok centrálne stredisko systému VAR. Vďaka nemu je zabezpečený videoasistent rozhodcu na každom zápase v najvyššej slovenskej súťaži. Išlo o požiadavku všetkých klubov Niké ligy, ktorú sa od začiatku aktuálnej sezóny darí napĺňať.

Centrálne stredisko video asistenta rozhodcu (VAR) sídli práve v modernej budove Domu futbalu na Partizánskej ceste v Banskej Bystrici, kde sa s ním v pondelok 16. septembra mohli zoznámiť zástupcovia médií. Prezident Únie ligových klubov (ÚLK) Ivan Kozák pri tejto príležitosti uviedol:

„Celý proces sme pripravovali takmer rok. Dnes už vieme zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetky kluby. Každý účastník Niké ligy hrá na prírodnom trávniku a každý má aj systém VAR k dispozícii. Techniku sme zabezpečili z investičného projektu UEFA HatTrick za stovky tisíc eur a režijný náklad sa pohybuje ročne na úrovni milión eur, ktorý sme riešili i vďaka financiám za účinkovanie reprezentácie na ME vo futbale. Prostriedky na ďalšiu sezónu budeme hľadať  v spolupráci s našimi partnermi tak, aby kluby nemuseli prispievať na tento systém vysokými čiastkami, ale bola čo najmenšia.“

V banskobystrickej centrále sa posudzujú nateraz dva zápasy hrané súčasne a ďalšie dva zabezpečujú dva špeciálne prenosové VAR vozy, t. j. mobilné operačné miestnosti. Kozák k tomu ešte dodal:

„Je našim cieľom, aby v budúcnosti v centrále v Banskej Bystrici bolo posudzovaných všetkých šesť zápasov daného kola Niké ligy. Je to však mimoriadne nákladná záležitosť, bez partnerov to nepôjde.“

Ivan Kozák

Technologický partner VAR-u Orange poskytuje v súčasnosti najkvalitnejší streamový prenos zo štadiónov, prenáša signál do centrály a späť pre rozhodcov a divákov na štadión cez spoľahlivý internet. Prenosy sú rýchle v milisekundách. Ide unikátne riešenie spomedzi okolitých krajín tým, že je to centralizované.

„Banská Bystrica sa vybrala aj preto, že je tu nová moderná budova Domu futbalu, dostatok miestností pre centralizovaný systém VAR, nateraz ide o technologickú miestnosť a dve samostatné operačné miestnosti. Ďalším dôvodom je, že Banská Bystrica je v strede Slovenska, čiže vzdialenostne prístupná a dostupná pre všetkých z opačných koncov republiky v relatívne rovnakom čase. Veľkou výhodou bolo, že Orange má svoj hlavný technologický uzol a centrálny prenos trás práve v tomto meste,“

– vysvetlil Bystricovinám VAR projektový manažér SFZ Vladimír Medveď s tým, že už v dohľadnom čase by mohli v spomínanom Dome futbalu pribudnúť ďalšie dve operačné miestnosti, čo by zabezpečilo video asistenta rozhodcu v štyroch dueloch hraných v jednom čase práve z tejto stredoslovenskej centrály. Ďalej Medveď doplnil:

„Stretnutia, ktoré sú produkované pre TV spoločnosť a Zápas týždňa s 9 až 12 kamerami zabezpečujú mobilné operačné miestnosti v špeciálnych vozoch, keďže pripojenie je jednoduchšie a nemusia sa využívať internetové linky. Tie sú teraz nadimenzované na prenos zo siedmich kamier cez streamované stretnutia.“

Nový systém si pochvaľujú všetci slovenskí rozhodcovia. V pondelok ho v Banskej Bystrici podrobnejšie objasňoval prítomným médiám medzinárodný arbiter Ivan Kružliak:

„Som zástancom VAR-u, umožňuje nám odstrániť zásadné chyby, hlavne v posledných sekundách zápasu pri penaltách, ofsajdoch, regulárnosti gólu. Video asistent rozhodcu nám poskytne najprv fotku a potom spomalené zábery, ktoré sa môžu zastaviť, priblížiť. K obrazovke nás zavolá, keď si myslí, že sme spravili chybu. Neznamená to, že hlavný rozhodca na ihrisku musí zmeniť rozhodnutie, ale keď už k obrazovke ide, je na to pádny dôvod. Pre rozhodcu je niekedy ťažké vyhodnotiť situácie počas behu, z jedného uhla, v jednej dynamike a ešte aj na úrovni hráčov. Takže táto technika nám veľmi pomáha.“

V pozadí Vladimír Medveď vysvetľuje, v strede sedí Ivan Kružliak

Hlavný arbiter musí prísť nevyhnutne k obrazovke na štadióne iba v dvoch prípadoch.

„Teoreticky je tých situácií viac, ale k obrazovke treba ísť iba v prípade nariadenia či nenariadenia pokutového kopu, či došlo alebo nedošlo k priestupku a druhým prípadom je priame udelenie červenej karty, teda či sa udelí alebo neudelí. To, či bol ofsajd, alebo či bola lopta mimo pokutového územia alebo v ňom počas priestupku, to sú faktické rozhodnutia, ktoré môže hlavnému rozhodcovi video asistent rozhodcu priamo nadiktovať,“

– ozrejmil Kružliak, ktorý považuje sedem až dvanásť kamier za dostačujúci počet na to, aby sa zápas Niké ligy odohral kvalitne i vzhľadom na to, či rozhodca na ihrisku spraví alebo nespraví chybu.

Dom futbalu v Banskej Bystrici

Autor: (irb + bl), Foto: agentúrne, internet