V súvislosti s avizovanými zrážkami, ktoré meteorológovia predpovedajú na najbližšie dni v rámci celého Slovenska, dnes zasadol krízový štáb mesta. Aj keď sa predpovede počasia menia z hodiny na hodinu a extrémnym lejakom by sa mala Banská Bystrica vyhnúť, cieľom všetkých zúčastnených bolo zosumarizovať postupy, ako aj nevyhnutné materiálne a technické zabezpečenie potrebné pre čo najlepšie zvládnutie rôznych situácií.
Zasadnutie krízového štábu v Banskej Bystrici
Na zasadnutí krízového štábu sa stretli zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, Hasičského a záchranného zboru, štátnej a mestskej polície, Záhradníckych a rekreačných služieb, Mestských lesov, a. s. Banská Bystrica, spoločnosti MIS, ako aj zamestnanci odborných útvarov mestského úradu.
„Na základe posledných údajov SHMÚ k 12:00 hod. by sa mala zrážková činnosť presúvať hlavne Karpatami, a teda západným Slovenskom a Záhorím. Pokiaľ ide o stredné Slovensko a Banskú Bystricu, v piatok by malo padnúť 15 mm zrážok a v sobotu 5 mm, pričom by nemalo ísť o kontinuálny dážď. Ďalšia vlna by mala prísť v nedeľu. Keďže sa informácie menia z hodiny na hodinu, v prípade potreby sme pripravení kedykoľvek zasiahnuť,“
hovorí Tomáš Ič, vedúci Odboru vodohospodárskej prevádzky Slovenského vodohospodárskeho podniku, štátny podnik Povodie Hrona, odštepný závod.
Aj spoločnosť MIS − údržba miestnych komunikácií bude počas intenzívnych lejakov v pohotovosti a spolu so svojimi ľuďmi i technikou bude nápomocná. Počas týchto dní zároveň zabezpečila vyčistenie problémových kanalizačných vpustí, ktoré sú potrebné na odvedenie vody z ciest. Aj napriek tomu však môže pri intenzívnych dažďoch dôjsť k zatopeniu niektorých ulíc či podchodov.
„Hoci by sa extrémne dažde mali nášmu mestu vyhnúť, nenechávame nič na náhodu a komunikujeme so všetkými zainteresovanými zložkami. Podľa informácií od Slovenského vodohospodárskeho podniku, extrémne stúpanie Hrona a jeho vybreženie nehrozí. Situáciu však budeme v celom meste počas najbližších dní sledovať, a v prípade potreby prijmeme v kritických lokalitách konkrétne opatrenia,“
dodáva primátor Ján Nosko.
Aj technika a zamestnanci ZAaRES-u budú cez víkend v pohotovosti. Zároveň vyzývajú obyvateľov, aby sa v prípade silných lejakov či vetra vyhýbali mestskému parku či cintorínu v centre mesta, kde sa nachádzajú vysoké stromy. Mesto vyzýva aj organizátorov podujatí, aby sledovali vývoj počasia a pri vzniku mimoriadnych situácií ich presunuli na neskôr.
V prípade potreby a pri nahlasovaní rôznych problémov je nonstop k dispozícii mestská polícia na čísle 159.
Napätie na Záhorí a západnom Slovensku, v sobotu sa očakáva mimoriadne nepriaznivé počasie
Vo štvrtok 12. septembra 2024 zasadal krízový štáb MV SR za účasti ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka, podpredsedu vlády SR a ministra životného prostredia SR Tomáša Tarabu, prezidenta Hasičského a záchranného zboru Adriána Mifkoviča, prezidenta Policajného zboru Ľubomíra Soláka a generálneho riaditeľa sekcie krízového riadenia MV SR Ervina Erdélyiho.
„Situácia, ktorá nás v najbližších dňoch čaká, je pomerne vážna, a preto sme prijali konkrétne opatrenia. Bezpečnostné a záchranné zložky sú pripravené, sekcia krízového riadenia je už od včera v kontakte so starostami dotknutých obcí. Robíme všetko preto, aby sme eliminovali možné riziká, zhromažďujeme techniku primárne na Záchrannú brigádu Hasičského a záchranného zboru v Malackách, nakoľko západné Slovensko a povodie rieky Morava je najviac ohrozené, deklarujem maximálnu pripravenosť z našej strany,“
povedal minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.
Mimoriadne nepriaznivé počasie a silný vietor sa očakáva najmä v sobotu a v nedeľu. Krízový štáb rozhodol, že už vo štvrtok bol vyhlásený II. stupňa povodňovej aktivity a začalo sa s osadzovaním hrádzi vo vytipovaných lokalitách, najmä v obciach na západnom Slovensku v oblasti rieky Morava.
„Situácia vyzerá nateraz pokojne, ale to sa veľmi rýchlo zmení. Teraz je v rieke Morava 30 metrov kubických vody za sekundu, o pár dní môže dosahovať podľa našich odhadov 1 400 metrov kubických vody za sekundu, ak dosiahne 1 500 metrov kubických za sekundu a viac, tak sa Morava vyleje. Vzhľadom na to, že ide o 80 km dlhý úsek, tak nie je možná po celej dĺžke piesková hrádza. Zároveň platí, že Dunaj je odtokom pre Moravu, a problém tak môže mať celé Záhorie. Vzhľadom na tiež očakávaný silný vietor, ktorý môže spôsobiť pády stromov, bude za týchto podmienok možno vhodná aj evakuácia najmä starších ľudí,“
uviedol minister životného prostredia SR Tomáš Taraba.
Intenzívne zrážky a vietor sa očakávajú aj v okolitých krajinách – v Českej republike a v Rakúsku. Ako poznamenal minister životného prostredia, nevieme odhadnúť ich vývoj, ktorý ovplyvní naše územie, s okolitými štátmi však intenzívne komunikujeme. V prípade potreby sú pripravené pomôcť aj Ozbrojené sily SR.
„Sme v kontakte so všetkými starostami, ktorí vo svojich lokalitách vedia, ako komunikovať s občanmi, s kým a koho osloviť, komunikujeme už v krízovom režime, sekcia krízového riadenia je k dispozícii cez deň aj v noci. Sme tiež v kontakte so Združením miesta a obcí Slovenska a samosprávnymi krajmi,“
dodal generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia MV SR Ervin Erdélyi.
V závislosti od vývoja situácie v piatok rozhodne o ďalších preventívnych opatreniach Ústredný povodňový štáb.
Video MV SR: https://www.facebook.com/SutajEstokM/videos/846033067637357?locale=sk_SK
Tlaková níž, ktorá sa postupne presúva zo severného Jadranu priamo nad naše územie prináša rozsiahle zrážkové pole a extrémne úhrny. Už v nočných hodinách spadlo na Záhorí do 40 mm zrážok, no podľa meteorológov to najhoršie máme ešte len pred sebou.
Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu na rieke Morava a predpoveď na najbližšie dni boli vodohospodári a hasiči poverení určiť miesta, kde by mohlo prísť k regulovanému vypusteniu rieky mimo obývaných oblastí. Po piatkovom zasadnutí Ústrednej povodňovej komisie to uviedol podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba.
SHMÚ informuje, že intenzita zrážok sa v najbližších hodinách zvýši najmä na Záhorí. Na krajnom západe Slovenska je mimoriadne chladno, miestami len 7 °C, kým na východe je pred frontom podstatne teplejšie, pod Vihorlatom až 25 °C.
Výstrahy prvého až tretieho stupňa pred dažďom platia na väčšine Slovenska celý víkend. Predbežne potrvajú do pondelka večera. Na západe treba počítať aj so silnejším vetrom. Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 230 milimetrov (mm) zrážok.
Video Ústrednej povodňovej komisie: https://www.facebook.com/SutajEstokM/videos/1043694704125455?locale=sk_SK
Aktuálna situácia v Banskej Bystrici
Podľa informácií od Slovenského vodohospodárskeho podniku a na základe posledných údajov SHMÚ k 12:00 hod. by sa mala zrážková činnosť presúvať hlavne Karpatami, teda západným Slovenskom a Záhorím. Pokiaľ ide o stredné Slovensko a Banskú Bystricu, v piatok by malo padnúť 15 mm zrážok a v sobotu 5 mm, pričom by nemalo ísť o kontinuálny dážď. Ďalšia vlna by mala prísť v nedeľu.
Video mesto BB: https://www.facebook.com/gajdosikjakub/videos/3687552631508703?locale=sk_SK
Počas týchto dní zabezpečila spoločnosť MIS vyčistenie problémových kanalizačných vpustí, ktoré sú potrebné na odvedenie vody z ciest. K dispozícii budú aj počas víkendu, rovnako ako aj technika a ľudia zo ZAaRES-u.
„Pri silných lejakoch či vetre vyhýbajte sa, prosím, mestskému parku či cintorínu v centre mesta, kde sa nachádzajú vysoké stromy. Zároveň prosím všetkých organizátorov podujatí, aby sledovali vývoj počasia a pri vzniku mimoriadnych situácií ich presunuli na neskôr. V prípade potreby a pri nahlasovaní rôznych problémov je nonstop k dispozícii mestská polícia na čísle 159. Aj keď extrémne dažde u nás zatiaľ nehrozia, situáciu budeme v celom meste počas najbližších dní sledovať a v prípade potreby prijmeme v jednotlivých lokalitách konkrétne opatrenia,“
vyhlásil primátor Ján Nosko.
V sobotu bude v Banskej Bystrici intenzívne pršať. Denná teplota sa bude pohybovať na úrovni 11 °C, v noci klesne k 8 °C. Na nedeľu predpovedajú meteorológovia dážď s dennou teplotou 9 °C., v noci sa ochladí na 7 °C.
Sobota
Meteorológovia okrem dažďa upozornili aj na hroziace povodne. Vydali preto hydrologické výstrahy prvého až tretieho stupňa, najvyššie platia pre okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Cez víkend treba okrem dažďov rátať aj so silnejším vetrom, a to najmä na západnom Slovensku. Vydané sú výstrahy prvého aj druhého stupňa. Vo viacerých lokalitách si treba dávať pozor aj na vietor na horách.
Na väčšine Slovenska treba aj v sobotu počítať s výdatným dažďom. Očakáva sa najmä na západnom a strednom Slovensku. Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého až tretieho stupňa. Platia predbežne do pondelka (16. 9.). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom na webe.
Situácia v sobotu podľa Ústredného krízového štábu: https://www.facebook.com/SutajEstokM/videos/1934122673757888?locale=sk_SK
Aj keď v sobotu v Banskej Bystrici stále prší, zatiaľ nehrozí extrémne zvýšenie hladiny Hrona. Krízový štáb pozorne sleduje vývoj situácie a v prípade potreby okamžite prijme účinné opatrenia na zabránenie možnému vybreženiu rieky Hron či jeho prítokov. O vývoji povodňovej situácie v našom meste i na Slovensku vás budeme priebežne informovať.
Nedeľa
V Bratislavskom kraji platia v nedeľu výstrahy tretieho a druhého stupňa pred dažďom, v Trenčianskom a Trnavskom prvého až tretieho stupňa, v Nitrianskom a Žilinskom prvého a druhého stupňa. Výstrahy prvého stupňa pred dažďom platia v celom Banskobystrickom kraji a v okresoch Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa.
Po celonočnom daždi v Banskej Bystrici je povodňová situácia zatiaľ stabilizovaná. Ráno svietilo slnko, ale podľa predpovede počasia by malo miestami pršať aj v nedeľu i na začiatku budúceho týždňa.
S vetrom na horách treba v nedeľu počítať v Trenčianskom a Žilinskom kraji a v okresoch Bratislava, Pezinok, Senec, Banská Bystrica, Brezno, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Piešťany, Trnava a Poprad. Platia výstrahy druhého aj prvého stupňa. Hydrológovia zároveň upozorňujú na povodňovú aktivitu takmer na celom Slovensku, ktorá má pokračovať aj v nedeľu.
Peter Pellegrini v zaplavených oblastiach: https://www.facebook.com/reel/1179323716476806
Pásmo výdatného dažďa v súčasnosti zasahuje už len juhozápad. Toto pásmo počas nočných hodín prešlo postupne od severovýchodu celým územím a zaznamenali sme na ňom úhrny zrážok od 10 do 40 mm, v povodí Rajčanky, Kysuce a na juhozápade zväčša od 50 do 80 mm.
Nedeľný brífing k povodňovej situácii na Slovensku: https://www.facebook.com/SutajEstokM/videos/543303821368780?locale=sk_SK
Absorpčná schopnosť pôdy je po predchádzajúcich zrážkach nulová, t. j. došlo k stavu nasýtenia a každé ďalšie zrážky sa automaticky prejavujú na vzostupoch hladín. Týka sa to predovšetkým povodí na krajnom západe a severozápade, kde došlo počas noci k prudkým vzostupom a prekročeniu 1. až 3. stupňa povodňovej aktivity.
Zdroj: Zdenka Marhefková a MV SR, Foto: mesto BB a ilustračné