Moderné zavlažovacie systémy pre záhradu: ako ušetriť vodu a čas?

PR
0 /

Polievanie záhrady je síce veľmi jednoduchá záležitosť, no môže vám zabrať naozaj veľa času, hlavne počas letných mesiacov. Polievanie krhlou alebo hadicou je azda najzaužívanejšie, no nemusí byť veľmi efektívne. Dnes sú k dispozícii moderné zavlažovacie systémy, ktoré vám dokážu ušetriť nielen čas, ale aj vodu. Môžu dokonca podporiť správny rast rastlín. Pozrime sa teda spolu na rôzne zavlažovacie systémy a ich výhody.

Kvapkové zavlažovanie

Kvapková závlaha je jedným z najobľúbenejších a najefektívnejších zavlažovacích systémov pre domáce záhrady. Tento systém dodáva vodu priamo ku koreňom. Odparovanie o odtekanie vody je tak minimálne, takže vodou neplytváte. Ďalšou výhodou je postupné zavlažovanie rastlín, ktoré umožňuje pôde pomalšie a lepšie absorbovať vodu, nepodporuje rast burín a šírenie chorôb. Poznáme tri základné typy kvapkového zavlažovania:

  • kvapkové hadice
  • kvapkovače (kvapkovacie hlavice)
  • kvapkové ihly.

Väčšinou sa inštaluje nad zemou, ale existuje aj podzemné zavlažovanie. Pozrite si napríklad zavlažovacie systémy od značky Pipelife. Pred inštaláciou podzemnéhho kvapkového zavlažovania si dobre naplánujte, ako bude váš zavlažovací systém usporiadaný. Musíte si spočítať koľko komponentov budete potrebovať a označiť si tiež presnú pozíciu rastlín. Ak si zaobstaráte aj automatický časovať, budete tak môcť zavlažovať vašu záhradu, keď nie ste doma. V prípade, že máte domácich miláčikov, zvážte zakopanie kvapkovacích potrubí pár centimetrov pod pôdu, aby ich nezničili svojimi pazúrikmi. Takisto tým znížite odparovanie vody.

Zavlažovacie hadice a postrekovače

Zavlažovacie hadice sú jednoduchým a lacným typom zavlažovacieho systému. Hadice sú väčšinou vyrobené z poréznych materiálov a voda z nich vyteká pomaly po celej dĺžke hadice priamo do pôdy alebo zavlažuje jemným mrholením. Výborne sa hodia do záhonov so zeleninou alebo do živých plotov. Poskytujú rovnomerné a dôsledné zavlažovanie. Výhodou je tiež veľmi ľahká inštalácia: stačí ich rozložiť a pripojiť k zdroju vody. Postrekovače sú takisto veľmi nenáročné na inštaláciu a môžete si nastaviť intenzitu prúdu a rozsah pokrytia.

Po rozložení hadice alebo inštalácii postrekovača skontrolujte, či sú všetky rastliny rovnomerne zavlažované. Ak nie, rozloženie hadice alebo umiestnenie postrekovača môžete ľahko upraviť.

Smart zavlažovacie systémy

Tieto inteligentné systémy majú senzory, ktoré merajú vlhkosť a teplotu pôdy, prítomnosť dažďa, zbierajú údaje o počasí a kombinujú ho so zavlažovaním. Podľa dostupných údajov, ktoré sú prostredníctvom senzorov poslané cez internet priamo do aplikácie, môžete regulovať zavlažovanie kdekoľvek sa nachádzate cez váš smartfón. Mnoho smart zavlažovacích systémov môžete napojiť k vášmu už existujúcemu systému, ako napríklad ku kvapkovému zavlažovaniu. Senzory na meranie vlhkosti a teploty pôdy rozmiestnite v záhrade na rôzne miesta, aby ste mali dobré údaje o hladine vody v pôde.

Niektoré zo smart zavlažovacích systémov môžete prepojiť s aplikáciami na predpoveď počasia alebo domácimi asistentmi, ako Alexa alebo Google Home. Viete potom ovládať zavlažovanie prostredníctvom hlasových príkazov.

Každý druh zavlažovacieho systému má svoje výhody a záhradníci by si mali vybrať podľa vlastnej záhrady a jej potrieb. No či už ste skúsený záhradkár, alebo v záhrade práve začínate, s dnešnými modernými možnosťami je naozaj jednoduché udržiavať vaše rastliny v optimálnom prostredí a dobrom zdraví a zároveň šetriť čas a spotrebu vody.

Zdroj: (dem), Foto: Adobestock.com