Dovoľujeme si Vás pozvať na verejnú diskusiu o daňovej a klimatickej spravodlivosti „Kto zaplatí zelenú transformáciu?“. Uskutoční sa v pondelok 23. septembra 2024 od 17:00 – 18:30 hod. v budove Jednotného majetkového fondu, Československej armády 25, Banská Bystrica.
Diskutovať budú zaujímaví hostia:
Brigita Schmögnerová, bývalá ministerka financií SR a prezidentka Proforum;
Dušana Dokupilová, Prognostický ústav Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied;
Radoslav Kožiak, Katedra verejnej ekonomiky a regionálneho rozvoja Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela.
Moderuje Robert Žanony, Friedrich Ebert Stiftung – zastúpenie v SR.
Európska zelená dohoda (European Green Deal)
Je jednou z priorít súčasnej Európskej komisie pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyen. Predstavuje plán Európskej komisie na zelenú transformáciu hospodárstva Európskej únie v záujme udržateľnej budúcnosti.
Celý svet vrátane Európy sa bude musieť vysporiadať s čoraz častejšími a náročnejšími výzvami v oblasti životného prostredia a zmeny klímy, vrátane zastavenia straty biodiverzity. Práve Európska zelená dohoda predstavuje nástroj ako čeliť daným výzvam a premeniť ich na príležitosti.
Primárnym cieľom Európskej zelenej dohody (ďalej len „EZD“) je zabezpečiť, aby sa Európa do roku 2050 stala vôbec prvým klimaticky neutrálnym kontinentom. Pre dosiahnutie tohto dlhodobého cieľa bude potrebné, aby sa čisté emisie skleníkových plynov vyprodukované členskými štátmi Európskej únie do roku 2050 rovnali nule.
To znamená, že členské štáty EÚ budú môcť vypustiť iba také množstvo CO2, ktoré budú schopné zachytiť prírodné a umelé zachytávače uhlíka. EZD si rovnako dáva za cieľ oddeliť hospodársky rast od využívania zdrojov a zabezpečiť, aby pripravované zmeny boli spravodlivé a inkluzívne, pričom sa nezabudne na žiadneho jednotlivca či región.
Riziká zelenej transformácie
Zvyšovanie spoločenskej a hospodárskej odolnosti voči klimatickým rizikám súvisí aj so zachovaním konkurencieschopnosti Európy. Adaptácia na zmenu klímy je dôležitou politickou témou, európske krajiny vrátane Slovenska stojí obrovské finančné zdroje.
Preto treba zelenú transformáciu robiť zmysluplne a efektívne, nie tempom a v rozsahu, ktorý by zničil konkurencieschopnosť Európy, ohrozil pracovné miesta a poskytol výhodu štátom, ktoré benefitujú z toho, že dostatočne nechránia životné prostredie.
Organizátormi verejnej diskusie v Banskej Bystrici sú OZ Proforum a Friedrich Ebert Stiftung – zastúpenie v Slovenskej republike v spolupráci s Konfederáciou odborových zväzov SR a Foundation for European Progressive Studies.
V rámci diskusie je pre návštevníkov pripravené občerstvenie.
Autor: (tom), Foto: ilustračné