Festival tradičnej ľudovej kultúry Očovská folklórna hruda 2024 privíta návštevníkov už tento víkend

KULTÚRA
0 /

Obec OČOVÁ v spolupráci s Poľnohospodárskym družstvom Očová a OČOVAN – folklórnym združením priaznivcov ľudovej kultúry a tradičného umenia pozývajú na Očovskú folklórnu hrudu v dňoch 9.-11. augusta 2024. Bude to jubilejný 20. ročník tohto tradičného festivalu.

Folklórne súbory, skupiny i hudba budú súčasťou jubilejného 20. ročníka augustovej prehliadky tradičnej ľudovej kultúry Očovská folklórna hruda. TASR o tom informoval riaditeľ Remeselného dvora v Očovej Pavel Holík s tým, že to budú už tradične aj sprievodné programy.

Tohtoročný festival sa uskutoční od 9. do 11. augusta v areáloch futbalového štadióna a Remeselného dvora v Očovej. K súborom, ktoré pamätajú začiatky festivalu, patria predovšetkým Ekonóm z Bratislavy, Marína zo Zvolena a domáce očovské kolektívy. Hruda sa však zameriava najmä na prezentáciu folklórnych súborov a skupín z Podpoľania.

Počas troch festivalových dní na návštevníkov čaká nielen program plný spevu, tanca a hudby na vystúpeniach domácich kolektívov a hostí zo Slovenska a zahraničia, ale aj tvorivé dielne, ochutnávky tradičných očovských pochúťok a výstava krojov.

Návštevníci z rôznych kútov Slovenska chodia do Očovej najmä pre regionálny folklór. Prezentovať ho budú v piatok 9. augusta v programe nazvanom Očovania. Diváci uvidia očovských umelcov s dôrazom na podpoliansku, zvlášť očovskú tradíciu.

Holík upozorňuje aj na sobotný večerný program. V profilovom vystúpení sa predstaví hosť festivalu, a to Slovenský ľudový umelecký kolektív so svojim pásmom. Po ňom bude pre návštevníkov ľudová zábava. Záverečný nedeľný deň festivalu vyvrcholí popoludňajším galaprogramom na hlavnom pódiu.

Okrem toho je počas troch dní pripravený celý rad sprievodných podujatí. Budú to napríklad vyšívanie krivou ihlou, pletenie z prútia, tkanie pokrovcov či vyhodnotenie súťaže o najkrajšie očovské priečelie a priedomie.

„Hruda je však zaujímavá aj svojou kuchyňou. Ponúkať budeme napríklad miestnu špecialitu, halušky s urdou či domáci kváskový chlieb,“

hovorí Pavel Holík.

Očovská folklórna hruda býva venovaná nielen folklórnym súborom z Očovej, ale aj hudobníkom, ktorí sú rodákmi z tejto podpolianskej dediny. Očová je totiž plná umelcov, ktorí po celé desaťročia formovali nielen tvár podpolianskeho folklóru, ale sa stali známymi ako muzikanti, speváci či tanečníci vo viacerých súboroch po celom Slovensku.

Takže sa máme na čo tešiť.

Zdroj: TASR a (tom), Foto: ilustračné