V dňoch 3. a 4. augusta 2024 pozýva Mníchov dvor v Slovenskej Ľupči na divadelný víkend v umne „humne“. Herci Potulného dividla J+T z Medzibrodu tu počas víkendu odohrajú tri veselé divadelné predstavenia.
Mníchov dvor
Keďže kapacita divadielka v Mníchovom dvore je obmedzená, môžete si spokojne si záväzne zarezervovať lístky na telefónnom čísle 0918 624 479 alebo priamo v kaviarni. Oplatí sa permanentka na všetky tri inscenácie.
MNÍCHOV DVOR sa nachádza v historickom centre niekdajšieho kráľovského mestečka pod hradom Ľupča. Ide o zrekonštruovaný 200-ročný objekt, ktorý si po našich predkoch zachoval pôvodný štýl tradícií v duchu stredoveku.
Súčasťou dvora je letná historická kuchynka s dobovým vybavením, klenbová pivnica v podzemí z roku 1826, staroveký vstup pod bránou s posedením a kaviarnička s galériou remesiel. Viac informácií získate na MNÍCHOV DVOR – Facebook.
https://www.facebook.com/100057504277189/videos/1032172581802975
Potulné dividlo J+T
Vzniklo ako súkromné divadlo v roku 2017 spojením pesničkára Tomáša Pohorelca a herca i režiséra Juraja Haviara. Jeho tvorba vychádza z poetiky klasického potulného divadla s využitím živej hudby na javisku. Predstavenie Don Kychot získalo zlatú medailu na celoslovenskej prehliadke Palárikova Raková.
DON KYCHOT
Interaktívne predstavenie pre dospelých inšpirované známym románom v podaní Potulného dividla J+T z Medzibrodu.
Kto by už nepoznal večný príbeh Dona Quijota. Obrazne povedané, každý z nás aspoň raz v živote zažil nezmyselný boj s veternými mlynmi. Otázku je možné položiť aj inak: Má v dnešnej dobe zmysel bojovať s veternými mlynmi? A čo ak sa na veterné mlyny premení celá inscenácia?
Myšlienka Potulného dividla J+T z Medzibrodu DON KYCHOT vznikla už pred rokmi v hlave Juraja Haviara. Mala to byť pouličná atrakcia predvádzaná na slovenských hradoch a zámkoch. Po spojení sa s Tomášom Pohorelcom a po viacerých spoločných a divácky úspešných projektoch sa Ďuro k myšlienke vrátil.
A tak vznikla veršovaná interaktívna podoba hry pre dospelých a vnímavé deti, v ktorej je toho Cervantesa ako šafránu. Zostala ponáška na názov a pomyselné veterné mlyny. DON KYCHOT prináša príbeh jedného principála, ktorý si vo svojej nadutosti a pýche nechce priznať, že divadlo bez hercov neexistuje. Aby ale všetkým ukázal, že on jediný má pravdu, rozhodne sa obsadiť javiskového technika. Ten celý život túžil byť povýšený do stavu hereckého a zahviezdiť ako HEREC.
MAŤKO A BLÁZNI
Bol vám raz jeden Maťko. Hlúpy síce nebol, ale lenivý ako voš. Celé dni na peci ležal a jedol buchty, čo mu v tej peci mamka napiekla. Až raz…
Na motívy rozprávky Pavla Dobšinského Múdry Maťko a blázni napísal a pesničky zložil Tomáš Pohorelec. Potulné dividlo J+T prináša rozprávku o tom, že človek má hlavu a v hlave rozum, ktorý treba používať. Ono je to síce energeticky náročné, ale nebolí to.
Účinkujú: Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec.
KLASICI.SK alebo Slovenská divadelná klasika za 60 minút
My, Slováci, sme boli vždy skromní, ale tomu je koniec. Keď uvidíte toto dielo, už nič viac nebudete potrebovať vidieť. Všetko, čo musíte vedieť je v tomto diele, a čo v ňom nie je, to nezaslúži si, aby s tým vaše oči zabíjali čas.
Po zjavení sa tohto diela, všetky divadlá na celom svete môžu byť zavreté. Potulné dividlo J+T vo svojej novej autorskej inscenácií prináša kompletnú slovenskú divadelnú klasiku. O podobné dielo sa už pokúsili naši anglický kolegovia. Tí však boli schopní podať iba tvorbu Wiliama Shakespeara a trvalo im to nekonečných 120 minút.
Čo tam po Shakespearovi? Dodnes sa nevie či vôbec existoval. My vám za polovičný čas a tretinové vstupné prinesieme mnohonásobne viac autorov. To sú tisícky a tisícky strán, ktoré nemusíte čítať, navyše, zadarmo. Tie hodiny, ktoré by ste museli zbytočne stráviť v divadle na predstaveniach ani nebudeme počítať.
Ján Chalupka, Jozef Hollý, Ján Palárik, Jonáš Záborský, František Urbánek, Jozef Gregor Tajovský. Nič horšie sa nemôže stať spisovateľovi ako to, že sa z neho stane klasik. To ho natrepú do učebníc a tam je zavretý, nikto ho nečíta, väčšina študentov vlastne aj nenávidí. Vlastne je ešte niečo horšie, čo sa môže autorovi stať a to, že sa z neho stane slovenský klasik. Lebo u nás sa učebnice nielenže nečítajú, ale ani netlačia.
V roku 1830 po prvýkrát inscenoval Gašpar Fejérpataky-Belopotocký prvý krát na slovenských doskách Kocúrkovo. Ubehlo od vtedy už bez mála 200 rokov a divadlo stále žije. A to nám dáva nádej, že ešte nie sme stratení. Dokonca máme národné divadlo, to znamená, že sme národ. A to vôbec nie je také samozrejmé, ako si mnohí z nás predstavujú…
Napísali a účinkujú: Tomáš Pohorelec a Juraj Haviar
Hudba a texty piesní: Tomáš Pohorelec
Réžia: Potulné dividlo J+T
Dramaturgická spolupráca: Peter Kováč
Kostýmy: Marianna Ďuranová
Výroba scény a bábok: Katarína Mažáryová a Jaroslav Frič
Zdroj: (tom) a Potulné dividlo J+T, Foto: Mníchov dvor a ilustračné