Slovenská atletika bola posledný štvrtý deň majstrovstiev Európy do 18 rokov v Banskej Bystrici kúsok od medaily. Domáci chodec z Dukly Lukáš Rosenbaum prišiel do cieľa na 5000 m trati štvrtý, pričom iba 15 sekúnd zaostal za bronzovou priečkou. Vytvoril si aj nové osobné maximum. V skoku do diaľky obsadila Ema Bendová siedmu priečku.
O ďalší nadchýnajúci slovenský výkon v chôdzi na IV. majstrovstvách Európy do 18 rokov v Banskej Bystrici sa postaral chodec Lukáš Rosenbaum. Nechýbalo veľa a mohol na 5000 m napodobniť skvelý bronz Petry Kusej. Od pódia ho delilo jediné miesto a vyjadrené časom 15,08 s. Na Štiavničkách dokráčal do cieľa štvrtý v novom osobnom rekorde 21:26,96. Svoje predchádzajúce maximum takisto z Národného atletického štadióna VŠC Dukla a z májovej „Pétéesky“, si Romanov Benčíkov zverenec zlepšil o 13,61 s. V cieli vravel:
„Je tam trošku i smútok, že to mohla byť medaila, ale tá bola vzdialená 15 sekúnd od mňa, takže neberiem to tak, že je to tesné. Osobný rekord som si vylepšil o trinásť sekúnd, s tým som spokojný, že sa to podarilo v takomto teplom počasí. Na tie podmienky, ktoré panovali som spokojný, a to aj s tým, že iba traja chlapci ma predbehli.“
Iba 16-ročný Lukáš Rosenbaum (sedemnáste narodeniny oslávi o štyri dni) zvládol preteky aj po taktickej stránke. Od prvých desiatok metrov zaradil do prvej z dvoch skupín, na ktoré sa rozdelilo 23-členné štartové pole. Takticky si išiel svoje tempo, držal sa na 9.-10. pozícii a až približne 1700 m pred cieľom začal zrýchľovať. Na pár desiatkach metrov sa prepracoval z 9. na 5. miesto a postupne sťahoval náskok štvrtého Španiela Pabla Zárateho. Predstihol ho v predposlednom kole, keď sa jeho súper občerstvoval (napokon ešte dostal penalizáciu za tri terčíky), a potom už Banskobystričan svoj náskok len zvyšoval. Na stíhanie vedúcej trojice však nemal dosť času. Po zlato si došiel Talian Alessio Copolla (21:01,44) pred Séamusom Clarkom z Írska (21:05,70), úspech „squadry“ zdupľoval bronzom Nicolo´ Vidal (21:38,09).
„Taktika bola do tretieho kilometra sa držať v skupinke, boli sme tam siedmi chodci s osobnými časmi v rozmedzí dvadsiatich sekúnd, iba prví traja mali výrazne lepšie časy. Očakával som, že sa my siedmi budeme tej trojice držať v úvode a potom sa nám vzdialia. To sa aj stalo. Ja som vedel, že moji priami súperi nie sú až tak skúsení, neboli na takomto podujatí. Ja som bol už na dvoch EYOF-och. Vedel som, že nemajú ani stálu výkonnosť. Niektorí si neboli istí ani technikou, niektorí to prepália, takže som sa držal na konci tej skupinky a rozbalil som to štyri kolá pred koncom, keď som už vedel, že sa nič nemôže stať,“
– prezradil účinnú taktiku Lukáš Rosenbaum, ktorý napokon nebol napomínaný ani jedenkrát rozhodcami, čo si v závere pretekov už ani nevšímal, keď nám povedal:
„Technicky sa mi išlo dobre. Plán bol držať sa do troch kilometrov, aby bola technika z mojej strany bezchybná. Žiadne terčíky som nemal. Potom posledný kilometer a pol som sa už nepozeral na tabuľu, ani neviem, či som dostal jeden terčík alebo nie. Vedel som, že v posledných štyroch kolách sa už nič nemôže stať. Tam už bola technika horšia, možno aj na terčík – dva, ale mňa to už nezaujímalo.“
Dvojnásobný účastník Európskeho olympijského festivalu mládeže priznal, že kalkuloval aj so skúsenosťami získanými na týchto podujatiach. V Banskej Bystrici bol pred dvoma rokmi piaty a vlani v Maribore po tréningovom výpadku siedmy. Na rozdiel od svojich súperov nepotreboval viac zastávok pri občerstovacom stolíku. Teplo mu podľa jeho slov neprekážalo:
„Niektorí mi hovorili, že si mám dať okolo krku uterák s ľadom a podobné veci, čiapku tiež. Vedel som, že 5 km bude ťažkých a 100 gramov naviac je 100 gramov naviac. A 500 gramov ľadu je 500 gramov ľadu. Podľa mňa na tej 5 km trati to až tak netreba, Dvakrát som sa občerstvil pre istotu, ale podľa mňa to ani vôbec nebolo treba. Vedel som, že niektorí chlapci to prepália a že na konci to môžem rozbaliť. Výhodou bolo, že tento štadión poznám, každý jeden jeho centimeter. Trénujem tu aj päť krát do týždňa, či v lete, na jeseň, na jar i v zime. Takže poznám ho dobre a som zvyknutý na tartan i prostredie. Cítim sa na tomto štadióne príjemne.“
Lukáš Rosenbaum dosiahol tretie najlepšie slovenské umiestnenie na podujatí po senzačnom prvenstve prekážkarky na 100 m Laury Frličkovej a spomenutom treťom mieste chodkyne Petry Kusej z piatkového programu. Zároveň napodobnil úspech ďalšieho chodca Ľubomíra Kubiša, ktorý bol na ME tejto vekovej kategórie 2018 v Győri štvrtý – vtedy na 10 000 m. Tréner Roman Benčík hodnotil vystúpenie svojho zverenca Lukáša nasledovne:
„Som mimoriadne veľmi spokojný s jeho výkonom. Podal najlepší výkon celej svojej kariéry. Doposiaľ mu v tých výkonoch chýbalo také levie srdce a dnes dal do toho všetko. Aj dušu, aj srdce. Ešte nikdy nepretekal s takým nasadením. Konečne bolo v jeho výkone srdce bojovníka. V tomto veľmi náročnom a teplom počasí mali chlapci ťažšie podmienky než predtým dievčatá a Lukáš si i napriek tomu vytvoril nový osobný rekord, takže aj to je úžasné.“
Chodeckú 5000 m trať absolvoval aj ďalší banskobystrický chodec Jakuba Mažgút, ktorého klasifikovali na 11. mieste časom 23:22,26. Na tempo prvej skupiny si netrúfol, držal sa v tej pomalšej a postupne sa v posúval na konečnú 11. priečku. Za svojím osobákom takisto z P-T-S 2024 zaostal v podstatne náročnejších podmienkach viac ako minútu. K svojmu výkonu v mixzóne uviedol:
„Počasie bolo síce na chôdzu hrozné, ale bojoval som až do konca. Je z toho pekné umiestnenie, takže som spokojný. S trénerom sme sa dohodli, že sa budem snažiť udržať v skupinke, ale štartové pole sa rozdelilo na dve. Tá prvá bola na mňa príliš rýchla, a tak som zostal v druhej, v ktorej sa mi išlo ľahšie. Keď sa mi naskytla príležitosť, tak som išiel dopredu. Dal som do toho srdce, aby mohli byť ľudia na mňa hrdí, ako som reprezentoval Slovensko.“
Síce bez vytúžených šiestich metrov, ale s postupom do užšieho finále a napokon aj s výborným siedmym miestom na konte zvládla finále diaľky ešte v dopoludňajších hodinách na IV. majstrovstvách Európy do 18 rokov v Banskej Bystrici Ema Bendová. Základ postupu do užšieho finále položila slovenská reprezentantka hneď prvým skokom v súťaži dlhým 584 cm (- 0,9), ktorým dokonca po prvej sérii figurovala na 3. priečke. V ďalších dvoch sériách sa síce nezlepšila (569 a 582), ale prekonali ju iba štyri súperky, čo znamenalo 7. miesto a istotu pokračovania s ďalšími tromi šancami. Tam už riskovala a mala trikrát prešľap, hoci skákala za šesť metrov.
„Mám také zmiešané pocity z tejto súťaže. Na jednej strane som veľmi rada za 7. miesto, lebo kebyže mi niekto povie pred súťažou, že budem siedma, tak by som mu možno ani neuverila, keďže som bola v štartovacej listine na 22. – 23. mieste. Na druhej strane som však chcela dnes skočiť šesť metrov, čo sa mi nepodarilo kvôli prešľapom. Nevedela som trafiť dosku tak ako som mala. Takže sú to zmiešané pocity, ale celkovo som rada za siedme miesto, také isté ako na EYOF-e v Banskej Bystrici, takže mi to tu je asi súdené,“
– hovorila pred našim diktafónom Ema Bendová, ktorú mrzeli tesné prešľapy v posledných troch pokusoch zo šiestich:
„Myslím si, že dva najdlhšie moje pokusy boli štvrtý a piaty, tie boli určite nad šesť metrov. Mám to v tých nohách, len musím všetko trafiť tak ako má byť. Čo sa dnes nestalo. Dúfam, že v hale alebo na budúci rok v lete to vyjde. Akonáhle som mala istotu užšieho finále, tak som začala riskovať a tak to aj potom vyzeralo. Myslím si, že na takýchto podujatiach sa nič iné ani nedá robiť. Chceli sme totiž skočiť šesť metrov, preto sme začali riskovať. Som smutná, že to nevyšlo, ale dúfam, že to vyjde niekedy inokedy.“
Bendová sa ako šiesta diaľkarka kvalifikácie vo finále prezentovala výkonom 584 cm, čerstvý sobotňajší osobný rekord 595 cm ju mohol vyniesť o jednu priečku vyššie na úroveň Španielky Luny Arnasovej. K osobnému rekordu z kvalifikácie Ema povedala:
„Tých 5 cm už nie je veľa do tých šiestich metrov, takže som šťastná, že aspoň ten osobný rekord v Banskej Bystrici padol. Nemôžem povedať nič zlé, len som trošku sklamaná , že šestka vo finále nepadla. Raz to však padne, ja tomu verím. Myslela som si, že to príde dnes, no nevyšlo to. Veľmi si však vážim podporu mojich priaznivcov. Som veľmi rada, že prišli a veľmi si ich vážim.“
Zlato si výkonom 635 cm vybojovala Švédka Evelina Olssonová. Druhá bola pomerne senzačne Joana Fiodorovaité z Litvy, ktorá zachraňovala užšie finále až v tretej sérii prvým svojím vydareným pokusom v súťaži 593 cm a hneď v nasledujúcej „uletela“ na 623. Všetky ostatné jej skoky boli s prešľapom. Bronz putuje do Bulharska zásluhou Radiny Veličkovovej (616).
V posledný nedeľný deň európskeho atletického šampionátu do 18 rokov v Banskej Bystrici bol v akcii aj desaťbojár spod Urpína Matej Stanislav a blysol sa kvalitným výkonom vo svojej silnej disciplíne 110 m prekážok. Banskobystričanovi na „domácej“ dráhe chýbalo iba 6 stotín, aby si vyrovnal osobný rekord. Za čas 14,36 (+0,7 m/s) si pripísal výdatnú porciu 929 bodov. Rýchlejší ako 17-ročný zverenec trénerskej skupiny okolo Ivana Čillíka boli iba štyria z tridsiatich v súťaži pokračujúcich desaťbojárov. Slovenský reprezentant sa vďaka tomu po piatej disciplíne so súčtom 4090 bodov posunul na 27. miesto (súčet 4090 bodov).
Ďalší útok na osobné maximum už Matejovi vyšiel: disk poslal už v prvej sérii na métu 33,43 a vo štvrtej sa ešte o 97 cm zlepšil na 34,40, čo znamenalo celkovo 1,87-centimetrový posun v porovnaní s prihláseným výkonom. Z jednej zo svojich slabších disciplín teda vyťažil 552 bodov (v súčte 4642) a klesol na priebežné 28. miesto.
Solídne mu potom popoludní vyšiel skok o žrdi. Pokus istoty s prehľadom premenil na 340 cm, postupne pridával ďalšie decimetre a prvý raz zaváhal až na štyroch metroch. Aj s tými si však na druhý pokus poradil a potom neúspešne skúšal aj 410, čím by si bol vyrovnal absolútne osobné maximum z medzištátneho dorasteneckého stretnutia v Piešťanoch. Najmä tretí skok vyzeral veľmi sľubne. V rámci viacboja pritom Matej nikdy neskočil viac ako 395. Za 400 cm mu pribudlo na konto 617 bodov a pred záverečnými dvomi disciplínami ich potreboval na aspoň vyrovnanie osobného rekordu v desaťboji ešte 776.
V oštepe, ktorý patrí k jeho slabinám, sa síce poriadne vytrápil – za slabých 31,20 m zo záverečnej série zinkasoval iba 316 bodov, ale do záverečnej tisícpäťstovky dal zvyšok síl a za nový osobný rekord 4:58,07 mu pripočítali 571 bodov. Bol o takmer 13 sekúnd rýchlejší ako 9. júna na viacbojárskom šampionáte.
Svoje maximum z júnovej bratislavskej Mladej gardy si Banskobystričan Matej Stanislav posunul o 111 bodov a zaznamenal dovedna päť čiastočných zlepšení v jednotlivých disciplínach. So súčtom 6164 bodov uzatváral výsledkovú listinu na 28. mieste z rovnakého počtu klasifikovaných, ale cenné je, že náročnú súťaž dokončil, čo sa nedá povedať o štyroch jeho súperoch. V cieli pre atletika.sk hovoril:
„Podarilo sa mi pokoriť osobný rekord, z čoho sa veľmi teším. Som rád, že som tu vôbec mohol byť a súťažiť pred úžasnou kulisou, potiahnuť sa za ostatnými a zlepšiť sa. Veľmi som si to užil a to posledné kolo po pretekoch s ostatnými chalanmi bolo neskutočné. Tréner bol tiež spokojný, chválil ma. Oba dni boli v mojom podaní približne rovnaké, ale pocitovo bol lepší asi ten druhý. Keďže som počas neho dosiahol viac osobných maxím, tak som s ním spokojnejší. V druhej časti my vyšli štyri z piatich disciplín, nešlo mi to v oštepe. Hodil som málo, ale už v rozcvičke som sa necítil veľmi dobre. V hodoch celkovo zaostávam, ale tie dotrénujeme. Najviac sa mi darilo na prekážkach a v žrdi, chcel som skočiť štyri metre a to sa mi aj podarilo. Diaľka bola tiež v poriadku, získal som za ňu veľa bodov. Fyzicky to bolo náročné, ale ja som bol celkom v pohode. Záverečný beh na 1500 m som len prežil. V poslednom kole som toho mal už plné zuby, takpovediac som už nevidel. Zvládol som to aj vďaka výbornej práci našich fyzioterapeutov, ktorí ma celý čas dávali dokopy.“
Desaťboj Mateja Stanislava rozmenený na drobné: 100 m 11,45 (+0,0) – vyrovnaný osobný rekord, diaľka 640 (-0,1) – osobný rekord, guľa 11,29, výška 166, 400 m 53,79 – osobný rekord, 110 m prek. 14,36 (+0,7), disk 34,40 – osobný rekord, žrď 410 – osobný rekord, oštep 31,20, 1500 m 4:58,07 – osobný rekord, celkovo 6164 bodov – osobný rekord.
NAJLEPŠIE UMIESTNENIA SLOVENSKÝCH ATLÉTOV NA ME DO 18 ROKOV
ZLATO (1)
2024 Banská Bystrica – 100 m prekážok: Laura Frličková 12,97
BRONZ (3)
2016 Tbilisi – 800 m: Gabriela Gajanová 2:09,43
2018 Győr – 1500 m: Andrej Paulíny 3:55,58
2024 Banská Bystrica – 5000 m chôdza: Petra Kusá 23:49,22
4. MIESTO (2)
2018 Győr 10 000 m chôdza: Ľubomír Kubiš 45:30,59
2024 Banská Bystrica 5000 m: Lukáš Rosenbaum 21:26,96
5. MIESTO (5)
2016 Tbilisi – výška: Monika Zavilinská 175
2018 Győr – 100-200-300-400 m: Slovensko (Beladič, Hrudkay, Murcko, Havlík + Voľanský v rozbehu) 1:55,80
2022 Jeruzalem – 100 m prekážok: Rebecca Slezáková 13,44
2022 Jeruzalem – 400 m prekážok: Rebecca Slezáková 59,81
2022 Jeruzalem – 5000 m chôdza: Terézia Kurucová 23:43,38
6. MIESTO (1)
2022 Jeruzalem – 10 000 m chôdza: Jakub Bátovský 45:58,57
7. MIESTO (1)
2024 Banská Bystrica – diaľka: Ema Bendová 584
8. MIESTO (2)
2024 Banská Bystrica – 5000 m chôdza: Kristína Zámečníková 24:35,20
2024 Banská Bystrica – 400 m: Lenka Gymerská 55,35
9. MIESTO (1)
2018 Győr – 10 000 m chôdza: Daniel Kováč 46:16,39
10. MIESTO (2)
2016 Tbilisi – 100-200-300-400 m: Slovensko (Garčárová, Močáryová, Zapletalová, Polyaková) 2:15,31
2018 Győr – 200 m: Oliver Murcko 21,58 (semifinále)
Autor: (bl + atletika.sk), Foto: fb SAZ (J. Súkup) + TASR