Odborníci radia, ako sa v týchto júlových dňoch chrániť pred letnými horúčavami

Zdravie
0 /

Vysoké denné teploty a takmer tropické  noci sa stali aj na Slovensku charakteristikou tohtoročného leta. Horúčavy a dlhý pobyt na slnku môžu byť pre naše telo nebezpečné.

Dokumentujú to aj zdravotníci z Rooseveltovej nemocnice, ktorí majú od začiatku júla  na urgente plné ruky práce. Pre kolapsové stavy z tepla a s tým spojené úrazy ošetrili už približne 40 pacientov, prevažne vo vyššom veku.

Súdiac podľa aktuálnej predpovede počasia nás budú horúčavy sprevádzať aj počas nasledujúcich dní.  Vyvstáva otázka, ako zvládať horúce dni bezpečne a bez ujmy na zdraví?  Máme pre vás niekoľko rád,  ako sa pripraviť na ďalšiu vlnu horúčav, ktorá nás čaká.

– vyhýbajte sa dlhému pobytu na slnku – najmä v časoch najintenzívnejšieho slnka medzi 11:00-15:00 hod.;

– zdržiavajte sa prevažne v tieni;

– dodržujte dostatočný pitný režim s tým, že dospelý človek by mal cez deň vypiť minimálne tri litry tekutín;

– preferujte ľahké jedlá s nižšou energetickou hodnotou a dostatkom výživných látok pred ťažkými jedlami zaťažujúcimi náš tráviaci systém;

– obmedzte športové aktivity najmä počas poludňajších hodín;

– pokiaľ sa zdržiavate aj na slnku, používajte vhodné opaľovacie krémy;

– noste ochranné prvky proti slnku (prikrývka hlavy a slnečné okuliare) a podľa možnosti aj vzdušné svetlé oblečenie;

– ak navštevujete kúpaliská a vodné plochy, podľa možnosti kúpte sa v takej vode, ktorá je monitorovaná orgánmi verejného zdravotníctva

– v interiéroch ba ste mali častejšie vetrať, ak používate klimatizáciu, mala by byť nastavená nanajvýš 7 stupňov nižšie od vonkajšej teploty, zabráňte prenikaniu priamych slnečných lúčov žalúziami či roletami.

V prípade ak máte pocit na odpadnutie, je vám nevoľno alebo sa vám točí hlava, ideálne je sadnúť si, napiť sa vody a požiadať o pomoc. Týmto krokom sa môžete vyhnúť aj prípadným nepríjemným úrazom po odpadnutí.

Meteorológovia očakávajú, že v okrese Banská Bystrica budú pokračovať vysoké denné teploty presahujúce 30 °C. Horúčavy predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity či tvorbu požiarov v prírode. Preto by sme si mali na seba dávať pozor a dodržiavať odporúčania zdravotníkov.

Autor: (tom), Foto: ilustračné