Nedeľný deň majstrovstiev Slovenska v atletike odštartovali v Banskej Bystrici na štadióne SNP chodci pretekmi na 20 000 metrov. Medzi ženami triumfovala novým osobným rekordom Hana Burzalová z armádnej Dukly a posilnila si vyhliadky štartovať aj v individuálnej disciplíne na olympiáde v Paríži. Mužský triumf patrí bystrickému chodcovi Miroslavovi Úradníkovi. Kvalitný výkon dosiahla na 100 m cez prekážky Viktória Forster z VŠC Dukla, žiaľ šprintérovi Jánovi Volkovi beh na 200 m nevyšiel. Kvalitný výkon predviedol aj oštepár spod Urpína Jakub Kubínec, atakoval svoj osobný rekord a 80 metrovú hranicu.
Hana Burzalová si časom 1:32:44,3 h utvorila nový osobný rekord v tomto type pretekov na atletickom ovále a výrazne sa priblížila k miestenke individuálnej súťaže na 20 km na blížiacich sa olympijských hrách v Paríži. V cieli pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) uviedla:
„Čas je pomerne fajn. Na chvoste toho rebríčka kvalifikovaných je to o bod, o bod, o bod. Tento víkend boli národné šampionáty vo viacerých krajinách a bude to tam medzi nami veľmi tesné.“
Jej tréner a zároveň šéftréner Roman Benčík k výkonu svojej zverenkyne poznamenal:
„Ak by sa do uzávierky už nič nemenilo, týmto výkonom a bodmi by Hanka poskočila na 44. pozíciu v renkingu. Budeme netrpezlivo čakať na výsledky iných pretekárok. Ona splnila, čo sme chceli. Hlavný cieľ sa podarilo dosiahnuť, sme veľmi spokojní.“
V Paríži sa na 20 km predstaví po 48 žien i mužov a Burzalová sa predbežne posunula zo 47. na bezpečnejšie pôsobiace piate miesto nad čiarou. Pred týmto víkendom figurovali zhodne na 38. priečke trojnásobná olympionička Mária Katerinka Czaková (po ME v Ríme a následnej regenerácii absolvovala vysokohorské sústredenie v rakúskom Kühtai a teraz v príprave pokračuje v domácich podmienkach, na Štiavničkách absentovala) a Dominik Černý, ktorý si dávnejšie s Burzalovou v divokej olympijskej kvalifikácii v tureckej Antalyi vybojoval postup v miešanej maratónskej štafete aj s dvoma miestami pre náhradníkov (Katerinka Czaková a Miroslav Úradník).
Práve účastník sapporskej dvadsiatky pred troma rokmi pod piatimi kruhmi Miroslav Úradník z banskobystrickej Dukly získal v nedeľu titul medzi mužmi. Nadviazal na svoj triumf v tejto disciplíne z Trnavy 2020. Pôvodne pri jeho mene svietilo osobné maximum 1:22:06,0. Pri kontrole údajov z čipov sa však, žiaľ, ukázalo, že absolvoval o dve kolá menej. Zlato mu zostalo, ale napokon bez uznaného času. Roman Benčík k tomu pre atletika.sk uviedol:
„Veľmi nás mrzí, čo sa udialo s počítaním kôl. Aj vzhľadom na náskok Úradníka by bolo nespravodlivé, ak by mu jury nepriznala aspoň ten titul. Bolo by voči nemu nefér, ak by – nie vlastným pričinením – oficiálne nedokončil. Zmätok nastal vzhľadom na pit-stopy. Našťastie, nijako sa to netýkalo Burzalovej. Aj takéto veci sa občas stávajú, niekoľkokrát som to počas kariéry zažil na vlastnej koži.“
Burzalová a Černý začnú v pondelok so záverečnou časťou svojej olympijskej prípravy na Štrbskom Plese, kde sa k nim vo štvrtok pridá Úradník. Šampionát na 20 000 m sa konal v ére samostatnosti šiesty raz, jeho „účelové“ oživenie od roku 2020 súvisí s potrebou získavať body do renkingov.
Popoludní sa sústreďovala pozornosť najmä na šprintérov, predovšetkým Jána Volka v behu na 200 m. Prekonfigurovanie dvestovky o pol okruhu na Štiavničkách, čiže presun štartu na miesto obvyklého cieľa a presťahovanie méty zodpovedajúco na koniec protiľahlej rovinky, bolo pozvánkou pre vietor s prihliadnutím na miestne reálie na štadióne SNP. Poryvy však, žiaľ, boli v najnevhodnejšej chvíli prisilné. Ján Volko usilujúci sa o olympijskú miestenku v tejto disciplíne zabehol v Banskej Bystrici vo finále 77. M-SR svoje sezónne maximum 20,68 (v Poznani 23. júna regulárnych 20,69), lenže s podporou vetra až +3,8 m/s… V cieli nám bratislavský šprintér iba ťažko hľadal slová, keď povedal:
„Nie som spokojný, jednoducho tento výkon mi nestačí na posunutie sa v olympijskom rankingu a nebol čas ani taký dobrý, ako by sme chceli. Neviem čo sa stalo, musíme si to ešte pozrieť na videu s trénerkou. Keďže som mal silný vietor v chrbte, tak pri tom čase to bude veľký odpočet bodov, čiže moja účasť na olympiáde je v rovine zázraku. Potreboval som zabehnúť iný čas, aby som sa udržal na pozícii, na ktorej som bol v rankingu doposiaľ.“
Volko získal svoje deviate domáce zlato na 200 m. Dominuje od roku 2015. Akurát v sezóne 2017, keď absentoval, triumfoval Šimon Bujna.
Finalistka nedávnych ME v Ríme na 100 m prekážok Viktória Forster z banskobystrickej Dukly predviedla v súboji o titul v tejto disciplíne pod Urpínom 12,83 (vietor +1,4 m/s). V sobotu sa radovala na hladkej stovke, kde jej však potenciálny slovenský top výkon histórie 11,13 (ona sama dosiaľ 11,26) „zneplatnil“ údaj +2,2 m/s… V nedeľu bol vietor v poriadku +1,4 m/s a tak na prekážkarskej stovke vyrovnala svoj najlepší čas sezóny zo semifinále kontinentálneho šampionátu v talianskej metropole. V tejto disciplíne už dávnejšie má olympijskú istotu. Osobný rekord 22-ročnej Horehronky má hodnotu 12,72 z vlaňajšej Svetovej univerziády v Číne. V cieli na Štiavničkách nám ´Viky´ prezradila:
„Myslím si, že beh na ME v Ríme bol z mojej strany oveľa lepší vzhľadom na techniku. Dnes ma teší hlavne čas, verím, že je dobrým odrazovým mostíkom smerom k olympiáde. Tam by som chcela bežať ešte rýchlejšie, ale nechcem hovoriť dopredu o nejakom konkrétnom čase. Do Paríža si to idem užiť a vydať zo seba to najlepšie, čo vo mne je. Ešte ma čaká dvojtýždňové sústredenie na Kanárskych ostrovoch, najbližší štart by som mala absolvovať až na OH.“
Druhá na stovke cez prekážky bola Banskobystričanka Stanislava Škvarková. Zabehla čas 13,19s (v rozbehu SB 13,08 s vetrom +2,4 m/s). V priamej konfrontácii s Viktóriou musela zamávať svojmu rekordu šampionátu. Pri absencii Forster ho dosiahla vlani – 12,94. Pretekárka z Dukly komentovala svoje preteky pre web SAZ nasledovne:
„Vo finále som zobrala prvú prekážku a to ma pripravilo o nejaké stotiny. Dnes som išla do pretekov s tým, že sa pokúsim o malý zázrak. Cítila som sa veľmi dobre, bola som vhodne nastavená, chcela som zabehnúť kvalitný čas. Potom sa však stalo, čo sa stalo.“
Vicemajsterka Európy 2024 na osemstovke Gabriela Gajanová si v rámci olympijskej prípravy účelovo skrátila trať na polovičnú a suverénne uspela. Na 400 m získala pretekárka VŠC Dukla Banská Bystrica zlato a časom 53,67 si utvorila nový osobný rekord v tejto disciplíne. Členka tréningovej skupiny švajčiarskeho kouča Louisa Heyera dosiaľ mala maximum 54,40, ktoré zabehla už 24. augusta 2019 na extralige v Prahe. V cieli nám hovorila:
„Chcela som si spestriť prípravu na olympiádu štvorstovkou. Tých osemstoviek mám už dosť odpretekaných. Som rada, že som v tomto teple zabehla osobné maximum na štvorstovke. Je to čas pod 54 sekúnd, takže som spokojná. Je to môj prvý titul na tejto trati. Budem rada, ak ju bude behať viacej dievčat, aby sme sa mohli porovnávať.“
Gajanová poodhalila aj svoj program pred olympiádou v Paríži:
„Pred OH má čaká ešte tréningový kemp vo Švajčiarsku a jedny preteky v Holandsku na zlatom mítingu. Už sa neviem dočkať pretekov na olympiáde v Paríži, ale nad nejakými výkonmi ešte nerozmýšľam, beriem to krok po kroku.“
Na hladkej štvorstovke banskobystrický atlét Šimon Bujna zaostal za svojím “osobákom” z májového slovinského Kranju o 57 stotín, ale v čase 46,57 s odrazil nápor víťaza sobotňajších 400 m s prekážkami Patrika Dömötöra (46,70, AO TJ Slávia STU Bratislava).
Oštep vyhral ďalší banskobystrický atlét Jakub Kubínec. Posledným šiestym pokusom poslal náčinie do vzdialenosti 79,57. Sezónne maximum 78,06 z májového 2. kola ligy v rovnakom dejisku si zlepšil o vyše poldruha metra. Za svojím osobným rekordom 79,71 z vlaňajšieho mítingu TIPOS P-T-S tiež na Štiavničkách zaostal iba o 14 cm.
Zdravotnými patáliami obmedzovanému Tomášovi Veszelkovi z banskobystrickej Dukly stačil na zlato v trojskoku jeden platný pokus. Zaletel ním na 15,77 (+1,3 m/s), tohtoročné top výkon z mája má 16,39. Predtým naposledy sa na šampionáte pod holým nebom presadil v roku 2021 v Trnave.
Kladivárske primáty dobyli Veronika Kaňuchová (65,24) a Marcel Lomnický (71,02). Bujnu, Kubínca, Veszelku, Kaňuchovú a Lomnického spája príslušnosť k hostiteľskej Dukle a účasť na júnových ME vo „večnom meste“.
Najúspešnejším klubom 77. M-SR sa stala Dukla Banská Bystrica s medailovou kolekciou (10-8-7). Nasledujú ŠK ŠOG Nitra (7-2-2), AO TJ Slávia STU Bratislava (6-6-9), Naša atletika Bratislava (6-5-2) a AK ŠK UMB Banská Bystrica (2-1-0). Tu však musíme uviesť, že Forsterová a Gajanová pretekali za oddielové kluby z Nitry a Martina, hoci sú zastrešené a financované Vojenským športovým centrom Dukla Banská Bystrica.
FINÁLOVÉ VÝSLEDKY M-SR 2024 – II. deň (nedeľa):
MUŽI
200 m (+3,8 m/s): 1. Ján Volko 20,68, 2. Filip Federič (obaja Naša atletika Bratislava) 20,89, 3. Jakub Nemec (AO TJ Slávia STU Bratislava) 21,35
400 m: 1. Šimon Bujna (Dukla Banská Bystrica) 46,57, 2. Patrik Dömötör 46,70, 3. Miroslav Marček (obaja AO TJ Slávia STU Bratislava) 47,60
800 m: 1. Miroslav Borovka (ŠK ŠOG Nitra) 1:54,26, 2. Tomáš Janíček (Bežecký klub Lysá pod Makytou) 1:54,48, 3. Peter Csikós (Atletický club Nové Zámky) 1:54,94
110 m prek. (-2,4 m/s): 1. Peter Dávid (Dukla Banská Bystrica) 14,32, 2. Adam Ilgo (Atletika Bratislava) 14,80, 3. Denis Bartek (Atletika Inter Bratislava) 15,16
3000 m prek.: 1. Alex Hulka (ŠK Jablonica) 9:24,56, 2. Gergö Szarka 9:49.65, 3. Lukáš Koperdák (obaja AO TJ Slávia STU Bratislava) 9:59,81
4 x 400 m: 1. AO TJ Slávia STU Bratislava (Špacír, Pavelka, Čerňanský, Marček) 3:18,50, 2. Naša atletika Bratislava (Bayer, Henry, Kadák, Grajcarík) 3:18,93, 3. Ak Slávia UK Bratislava (Jablokov, Melo, Nagy, Mizner) 3:25,99
kladivo: 1. Marcel Lomnický 71,02, 2. Dominik Sanitra (obaja Dukla Banská Bystrica) 51,76, 3. Daniel Danáč (AC Stavbár Nitra) 50,47
oštep: 1. Jakub Kubínec 79,57, 2. Patrik Michalec (obaja Dukla Banská Bystrica) 71,51, 3. Ondrej Bartoň (ŠK ŠOG Nitra) 66,94
trojskok: 1. Tomáš Veszelka 15,77, 2. Matúš Blšták 15,15, 3. Patrik Megela (všetci Dukla Banská Bystrica) 14,45
výška: 1. Robert Ruffíni (AK Slávia UK Bratislava) 206, 2. Peter Kučera (AK ŠK UMB Banská Bystrica) 190, 3. Matej Bracho (AK Slávia TU Košice) 185
chôdza na 20 000 m: 1. Miroslav Úradník (Dukla Banská Bystrica) bez uznaného času, 2. Michal Duda (Dukla Banská Bystrica) 1:32:17,9, 3. Dominik Černý (Dukla Banská Bystrica) 1:32:45,3
ŽENY
200 m (+1,8 m/s): 1. Lenka Kovačovicová 23,75, 2. Agáta Cellerová 23,98, 3. Monika Písečná (všetky Naša atletika Bratislava) 24,45
400 m: 1. Gabriela Gajanová (VŠC Dukla Banská Bystrica/Atletický klub ZTS Martin) 53,67, 2. Viktória Strýčková 54,99, 3. Andrea Švecová (obe AO TJ Slávia STU Bratislava) 56,12
800 m: 1. Sophia Zápotočná (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 2:06,44, 2. Eliška Ella Gáliková (Funny athletics Piešťany) 2:12,49, 3. Emma Paulínyová (Atletika Šport hrou Bratislava) 2:14,17
100 m prek. (+1,4 m/s): 1. Viktória Forster (VŠC Dukla Banská Bystrica/ŠK ŠOG Nitra) 12,83, 2. Stanislava Škvarková (Dukla Banská Bystrica) 13,19, 3. Rebecca Slezáková (Atletický klub AC Malacky) 13,53
3000 m prek.: 1. Lucia Keszeghová (AO TJ Slávia STU Bratislava) 11:04,78, 2. Petra Šuleková (ŠK ŠOG Nitra) 11:10,44, 3. Zuzana Michaličková (ŠK Juventa Žilina) 11:39,31
4 x 400 m: 1. AO TJ Slávia STU Bratislava (Tési, Piešťanská, Bertoková, Keszeghová) 3:53,79, 2. Dukla Banská Bystrica (Predajnianska, Pavelicová, Tomková, Malatincová) 4:07,40, 3. Naša atletika Bratislava (Bortlíková, Ufnárová, Trgová, Kovačovicová) 4:54,64
kladivo: 1. Veronika Kaňuchová 65,24, 2. Martina Hrašnová (obe Dukla Banská Bystrica) 52,83, 3. Ema Lukašíková (Atletický klub Čadca) 48,71
oštep: 1. Petra Hanuliaková (AO TJ Slávia STU Bratislava) 45,85, 2. Dominika Brnová (Atletický klub ZTS Martin) 43,85, 3. Júlia Hanuliaková (AO TJ Slávia STU Bratislava) 39,83
trojskok: 1. Monika Lehenová (AK AŠK Slávia Trnava) 12,56, 2. Tamara Balajová (AK Slávia Trenčín o.z.) 12,52, 3. Dáša Tomková (Dukla Banská Bystrica) 12,08
výška: 1. Michaela Lenhartová (Dukla Banská Bystrica) 170, 2. Anna Viktória Hudecová (ŠK Juventa Žilina) 170, 3. Andrea Vargová (Atletický klub Bojničky) 165
chôdza na 20 000 m: 1. Hana Burzalová 1:32:44,3, 2. Ema Hačundová (obe Dukla Banská Bystrica) 1:37:53,5, viac pretekárok v cieli neklasifikovali
Autor: (job + atletika.sk), Foto: fb SAZ (K. Kováč)