Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N na vzorke 1 139 respondentov, najprijateľnejším nástupcom Petra Pellegriniho na funkciu predsedu parlamentu po jeho zvolení za prezidenta SR je nominant strany Hlas – súčasný minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši. Mimochodom toto miesto podľa koaličnej zmluvy patrí Hlasu.
O pozíciu šéfa NR SR sa uchádza aj predseda SNS a súčasný podpredseda parlamentu Andrej Danko. Práve z tejto dvojice by si ľudia vybrali Rašiho.
Richard Raši je prijateľný pre vyše 38 percent opýtaných, približne rovnaké množstvo respondentov si ho v tejto funkcii neželá. Andrej Danko je prijateľný len pre asi 22 percent respondentov, opačný postoj má niečo cez 63 percent ľudí.
Okrem týchto dvoch horúcich kandidátov sa v prieskume objavili ďalšie mená. Predsedu Progresívneho Slovenska a podpredsedu parlamentu Michala Šimečku si v takejto funkcii vie predstaviť vyše 30 percent opýtaných (proti je 53 percent).
Podpredsedu NR SR za Hlas Petra Žigu, ktorý nepolarizuje spoločnosť, by prijalo za predsedu parlamentu 27 percent opýtaných (proti je 42 percent).
Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha, v súčasnosti ako europoslanec po vzdaní sa funkcie podpredsedu NR SR pre 27 percent respondentov ( proti je 53 percent). Poslanca SNS Rudolfa Huliaka si v pozícii predsedu parlamentu vie predstaviť 18 percent opýtaných, opačný názor má 56 percent.
O novom predsedovi slovenského parlamentu by mali poslanci rozhodovať po letných prázdninách. Podľa koaličnej zmluvy tento post patrí Hlasu a ten po odchode Petra Pellegriniho do prezidentského paláca nominoval svojho podpredsedu Richarda Rašiho, čo potvrdil aj júnový stranícky snem.
Argumenty predsedu SNS Andreja Danka o údajne väčšom „politickom koláči“ pre Hlas ako prináleží tomuto koaličnému partnerovi, ktorý by mal dve najvyššie funkcie v štáte, sa opierajú o zmierlivý postoj Smeru k tomuto vnútrokoaličnému sporu.
Pokiaľ však nedôjde k nejakej dohode o zmene politických pomerov v koalícii medzi Hlasom a SNS, čo je málo pravdepodobné, Rašiho nomináciu by mala v septembri potvrdiť hlasovaním v parlamente celá koalícia.
Pripomeňme si, že v parlamentných voľbách 2023 získali strany vládnej koalície v poradí Smer 22,94 percent, Hlas 14,70 percent a SNS 5,62 percent voličských hlasov. Vládna koalícia má tak v parlamente väčšinu s počtom poslancov Smer 42, Hlas 27 a SNS 10, spolu teda disponuje trojkoalícia 59 poslaneckými mandátmi zo 150.
Smer si vie predstaviť v čele parlamentu aj predsedu SNS, zároveň rešpektuje platnú koaličnú zmluvu, ktorá by sa v krajnom prípade musela otvárať, čo v týchto turbulentných politických časoch nie je práve racionálne riešenie.
Navyše sa čaká na návrat premiéra a predsedu Hlasu Roberta Fica do aktívneho politického života, z ktorého ho dočasne vyradil atentát z 15. mája s ťažkým strelným poranením, z ktorého sa teraz zotavuje. Aj z prieskumu Ipsos však vidno, čo si o tom myslia ľudia…
Zdroj: (tom) a Ipsos , Foto: ilustračné