Veľmi pekné výsledky dosiahli v sobotu na atletických majstrovstvách Európy v talianskom Ríme športovci banskobystrickej Dukly. Šprintérka Viktória Forsterová sa prebojovala v disciplíne 100 m prekážky do finále a skončila napokon na peknom ôsmom mieste. Chodec Dominik Černý na 20 km trati ukoristil na cieľovej páske trináste miesto.
Viktória Forsterová skončila časom 13,25 ôsma vo finále behu na 100 m prekážok na 26. majstrovstvách Európy v Ríme. O citeľných 42 stotín zaostala za výkonom 12,83, ktorým sa predtým takisto v sobotu večer blysla v semifinále. Finále sa jej po tomto úctyhodnom vzopätí už príliš nevydarilo. Pre oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ) uviedla:
„Mrzí ma chyba, ktorú som vo finále urobila, ale snažila som sa ísť čo najtesnejšie nad prekážkami a byť čo najrýchlejšia. Chcela som nechať v pretekoch všetko. Žiaľ, nechala som tam príliš vzadu aj odrazovú nohu pred prekážkou a zobrala som ju so sebou. Našťastie som to zvládla a dobehla som do cieľa. Sú to nové skúsenosti a – ja mám finále na Európe! Veľmi sa z toho teším. Pocitovo sa mi ani nezdalo, že by som na štarte bola dlho v blokoch. Dávala som si však pozor na štartérov, pretože nás držali dlho. Snažila som sa na to nemyslieť a keď som začula výstrel, išla som do toho naplno. Samozrejme, že pred majstrovstvami Európy by som ôsme miesto brala. Splnilo sa mi to, čo som si v kútiku duše želala. Som šťastná.“
V rekorde kontinentálneho šampionátu, národnom maxime a najlepšom svetovom výkone roka 12,31 (vietor +0,8 m/s) zlato získala Francúzka Cyréna Sambová-Mayelová pred Švajčiarkou Ditaji Kambundjiovou (12,40) a Poľkou Piou Skrzyszowskou (12,42). Forster postúpila do tohto rozhodujúceho behu o jedinú stotinku. V záverečnom III. semifinále skončila prostredníctvom výkonu 12,83 (vietor +0,1 m/s) na tretej pozícii.
„Cestou na štadión mi trénerka povedala, že sa už viac nebudeme hrať a iné ako finále neberieme. Zobrala som to vážne. Bojovala som a ono to vyšlo,“
– dodala dvadsaťročná rodáčka z Brezna Forsterová, ktorá pricestovala do talianskej metropoly s tohtosezónnym maximom 13,08 z májovej Zlatej tretry v Ostrave. Okrem toho dvakrát mala na konte 13,09. Osobný rekord má v jej prípade hodnotu 12,72. Dosiahla ho vlani 4. augusta v čínskom Čcheng-tu a brala zaň zlato na Svetových univerzitných hrách. Pretekárka VŠC Dukla Banská Bystrica v sobotu dopoludnia zabehla hladkú stovku za 11,50. V súčte sa musela uspokojiť s druhým nepostupovým miestom (šestnásta) a sumárne bude figurovať na 26. priečke.
Chodec banskobystrickej Dukly Dominik Černý si 13. miestom o jednu priečku vylepšil výsledok zo svojho prvého štartu na európskom šampionáte v Mníchove 2022, kde bol 14. V cieli mu namerali 1:22:56, jeho štvrtý najlepší na 20 km v kariére, v náročných podmienkach zaostal 2:25 min za svojím tohtoročným kvalitným osobákom z Dudiniec. Po skvelom finiši neskrýval 26-ročný chodec emócie. Umocnil ich cenný skalp Španiela Diega Garcíu Carreru, ktorého predstihol na cieľovej páske oválu Olympijského štadióna. Po pretekoch pre web SAZ vravel:
„Taktika bola začať opatrnejšie a potom stupňovať úsilie. Dalo sa čakať, že pretekári predo mnou budú spomaľovať. Napriek tomu nie som s vývojom pretekov spokojný. Nepretekal som v pravom slova zmysle. Mal som veľa energie, ale asi po ôsmom kilometri sa mi zrejme od toľkej vody pri občerstvovaní spravil pľuzgier na päte. Bolesť sa stupňovala a už som sa len modlil, aby som to vydržal. Nemohol som dupať tak, ako som chcel. Až tesne pred cieľom, možno na posledných 300 metroch, som to už rozbalil, už mi to bolo jedno. Škoda toho, lebo dnes som sa cítil naozaj dobre.“
Ďalší chodci banskobystrickej Dukly Mária Katerinka Czaková skončila 20. v rovnakej chodeckej disciplíne žien a Miroslav Úradník na svojom treťom kontinentálnom šampionáte dokráčal do cieľa na 19. pozícii (1:24:04). Rezervy vo výkone Dominika Černého našiel aj jeho tréner Roman Benčík:
„Dnes šiel Dominik najlepšie, ako vedel a vládal, čo mu prinieslo pekný výkon a výborné umiestnenie. Napriek tomu nie som spokojný. Dominik musí chodiť lepšie, podobne ako v Dudinciach. Určite má na viac. Keby sme nemali tréningové výpadky v máji pre alergiu na peľ, dnes mohol skončiť v prvej osmičke – desiatke, kde podľa mňa patrí.“
Dvadsaťosemročný Miroslav Úradník dosiahol druhý najlepší výsledok na vrcholnom podujatí po 6. priečke z Mníchova na 35 km. Vo svojom debute na ME bol v Berlíne 2018 22. na 20 km. Zverenec Martina Pupiša má na konte už aj olympijskú dvadsiatku, v Tokiu/Sappore 2021 došiel do cieľa na 41. mieste. Na majstrovstvách sveta 2022 v Eugene finišoval na 20 km 26. (na 35 km 21.). Po pretekoch v Ríme hovoril:
„Nie som spokojný. Prvú desiatku som sa snažil dodržiavať taktiku a v skupine sa mi to aj darilo. V druhej polovici som vypadol z pretekov. Výrazne som spomalil, čo sa prejavilo aj na umiestnení. Pritom som sa cítil dobre, ale žiaľ, na viac ako na 19. miesto som nemal. Bolo to len o mne, na počasie sa nemôžem vyhovárať. Atmosféra popri trati bola výborná, napriek tomu ma to nedokázalo nakopnúť, čo ma mrzí.“
Dvojnásobný majster Slovenska na 20 km napriek zdravotným problémom absolvoval v Ríme už svoju piatu dvadsiatku v tejto sezóne (Antalya 1:23:50, Dudince 1:22:34, Poděbrady 1:23:00, Borský Mikuláš 1:24:01, Rím 1:24:04). Na jeho výkone sa to muselo odraziť.
„Približne od deviateho kilometra Miro avizoval, že má problém dostupovať na boľavú nohu, takže nemohol podať stopercentný výkon. Každopádne spravil maximum, čo bolo v jeho silách, zaslúži si za to pochvalu,“
– vyzdvihol tréner Úradníka Martin Pupiš a ešte dodal:
„Teraz nás čaká nová výzva zabojovať o olympijské hry. S Ľubošom Machníkom, s ktorým Mira spolu trénujeme, sme sa zhodli, že pri výkonnosti, keď aj zranený a v ťažkých podmienkach chodí takpovediac hocikedy 1:24 a rýchlejšie, na OH určite patrí. Sme presvedčení, že ak si Paríž vybojuje, určite bude opäť schopný atakovať prvú tridsiatku a možno opäť aj 20.“
Rímske umiestnenia v elitnej dvadsiatke môžu obom Slovákom výrazne pomôcť v boji o účasť na OH v Paríži. Tréner Černého Roman Benčík dopĺňa:
„Pred olympiádou nás čakajú dva hlavné tréningové bloky a ja dúfam, že už všetko pôjde na sto percent: zdravie, príprava aj výkon v Paríži. Teším sa, že našim fanúšikom sme dnes spravili radosť a prajem si, aby sme ich v Paríži potešili ešte viac.“
Chodci sa vydali na totožnú trať ako v piatok chodkyne podvečer o 18.00 h, podmienky mali porovnateľné, na Foro Italico bolo v čase štartu okolo 30 °C. Zatiaľ čo čelo pretekov ťahané od úvodu Karlströmom išlo tempom okolo 4:00 min na km, Slováci zvolili 4:05 – 4:08 a na 5. km sa pohybovali na 24. – 25. pozícii. Postupne sa však predierali štartovým poľom dopredu. V polovici trate bol Černý už 18. a Úradník 21. Černý sa následne dlhšie držal na 17. priečke, na ktorej figuroval aj na 15. km (Úradník 22.). Medzi 17. a 18. km však prišiel Černého veľký posun na 14. priečku, ktorú v závere ešte prikrášlil.
FAKTY Z RÍMA
20 km chôdza mužov (35 štartujúcich)
1. Perseus Karlström (Švéd.) 1:19:13, 2. Paul McGrath (Šp.) 1:19:31, 3. Francesco Fortunato (Tal.) 1:19:54,… 13. Dominik Černý 1:22,56, 19. Miroslav Úradník (obaja SR) 1:24:04
100 m prekážok žien Finále (+0,8 m/s):
1. Cyréna Sambová-Mayelová (Fr.) 12,31 – rekord ME, 2. Ditaji Kambundjiová (Švaj.) 12,40, 3. Pia Skrzyszowská (Poľ.) 12,42, 4. Cindy Semberová (V. Brit.) 12,56, 5. Nadine Visserová (Hol.) 12,72, 6. Reetta Hurskeová (Fín.) 12,84, 7. Sarah Lavinová (Ír.) 12,94, 8. Viktória Forster (SR) 13,25 – 3. v III. semifinále 12,83, postúpila do finále
Autor: (bl, atletika.sk), Foto: fb a web SAZ