Vznik banskobystrického internetu je súčasťou širšieho kontextu rozvoja internetu na Slovensku. Prvé internetové pripojenia v krajine sa začali objavovať na začiatku 90. rokov krátko po páde komunistického režimu a nástupe demokracie, čo otvorilo cestu pre rozvoj informačných technológií.
Od počítačovej siete medzi pár kamarátmi až po jedného z najväčších poskytovateľov internetového pripojenia v Banskej Bystrici dnes, tak by sa dala v skratke opísať existencia banskobystrického internetu BBXNET.
Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja v spolupráci so spoločnosťou BBXNET pripravila pre návštevníkov besedu so zakladateľmi komerčného internetu v Banskej Bystrici.
Vo štvrtok 13. júna o 17:00 hod. v Thurzovom dome sa od Rudolfa Kubíka, ktorý je autorom aktuálnej výstavy Od telegrafu k internetu a Miroslava Očenáša dozvieme, ako sa aj vďaka nim stal internet súčasťou skoro každej domácnosti v meste.
Banská Bystrica, ako jedno z významných slovenských miest s univerzitnou a výskumnou komunitou, sa rýchlo zapojila do procesu internetizácie. V druhej polovici 90. rokov začali miestne inštitúcie, ako Univerzita Mateja Bela implementovať internetové pripojenia pre akademické a výskumné účely.
Vďaka rozvinutej infraštruktúre bola Banská Bystrica vôbec jedným z prvých miest, kde bolo možné získať komerčné internetové pripojenie. V priebehu 90. rokov sa internet postupne stával dostupným aj pre verejnosť. Počiatkom 21. storočia sa začali objavovať miestni poskytovatelia internetových služieb, ktorí ponúkali rýchlejšie a spoľahlivejšie pripojenia, často prostredníctvom káblových a DSL technológií.
„Na začiatku to bolo len o kamarátoch, ktorí sa chceli zosieťovať v mestskej časti Rudlová. Neskôr sa chceli pridať ďalší z iných sídlisk. Práve v tom čase vznikal bezdrôtový štandard Wi-Fi. Tak pribudli do komunitnej siete ďalší používatelia aj z odľahlejších častí sídliska. Spočiatku sme sieť používali len na komunikáciu a hranie hier. Netrvalo však dlho a do siete bolo „vpustené“ prvé internetové pripojenie,“
hovorí Rudolf Kubík zo spoločnosti BBXNET.
Rozvoj internetu v Banskej Bystrici mal významný vplyv na rôzne oblasti života, vrátane vzdelávania, podnikania, verejnej správy a každodenného života obyvateľov. Internet sa stal neoddeliteľnou súčasťou modernej spoločnosti, podporujúc digitálnu transformáciu mesta a regiónu.
„Pod našu sieť BBXNET sa neskôr zlúčili aj menšie podobné projekty ako vtedy veľmi rozšírený Radvanet v Radvani, či SasovaNET a pod. Pri premietaní fotografií na besede budeme spolu s Miroslavom Očenášom rozprávať zážitky z budovania sietí, dozvieme sa aj to, čo sú to IP adresy, prečo sa minuli a aké má svet ďalšie riešenie,“
dodáva Kubík.
Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: SSM a ilustračné