Iniciatíva Poklady Slovenska sa venuje obnove a osvete ohrozených kultúrnych pamiatok. Aktuálne spúšťa verejné hlasovanie o deviatich pamiatkach určených na odborné reštaurovanie. Nadácia VÚB venuje do tohto programu 50 tisíc eur a verejnosť môže hlasovať o jednej z historických pamiatok. Bystričania môžu hlasovať za dve vzácne historické tlače kníh zo zbierky Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.
Vzácny historický fond knižnice
Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici uchováva vo svojom zbierkovom fonde množstvo vzácnych historických tlačí. Už od roku 2017 sa ŠVK zaoberala možnosťou vyhlásenia starých tlačí z fondu starých a vzácnych dokumentov za Historické knižničné dokumenty (HKD).
Týmto krokom chcela docieliť, aby tlače s jedinečnou hodnotou dostali legislatívnou formou lepšie možnosti ochrany, ako aj výhodnejšie postavenie v procese získavania finančných prostriedkov na ich ochranu a prezentáciu, keďže HKD sa riadia samostatnými paragrafmi Knižničného zákona.
V roku 2021 sa daná myšlienka zhmotnila, keď knižnica vytipovala cenné jednotliviny s prihliadnutím na prepojenie chronologického, typografického a provenienčného hľadiska, a požiadala o zaradenie týchto tlačí medzi HKD. Netrvalo dlho a 18. júna 2021 Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky rozhodlo o vyhlásení 392 knižných jednotiek z fondu Štátnej vedeckej knižnice za Historické knižničné dokumenty.
Vyhlásené tlače tvoria najvýznamnejšiu časť fondu starých a vzácnych dokumentov ŠVK v Banskej Bystrici. Predstavujú tlače vydané v priebehu 16. až 19. storočia s doložiteľným regionálnym prepojením najmä na produkciu banskobystrických tlačiarov a vlastníkov, ale aj ďalšie slovaciká.
Dve unikátne zbierky z fondu ŠVK – Literárneho a hudobného múzeu boli nominované do celoslovenskej súťaže Nadácie VÚB: POKLADY SLOVENSKA 2024.
Súťažné podklady nájdete na https://www.nadaciavub.sk/sutaze/poklady-slovenska/.
Súťaž Poklady Slovenska oslavuje 15 rokov, počas ktorých sa spoločne podarilo zachrániť desiatky objektov a vrátiť im ich stratenú krásu. Nominované pamiatky sa nachádzajú vždy v rôznych kútoch Slovenska. Už 15 rokov sa iniciatíva Nadácie VUB venuje osvete a obnove ohrozeného kultúrneho dedičstva.
Nadácia VÚB má v pláne podporiť záchranu ďalšieho historického objektu či diela sumou až 50-tisíc eur. Odborná aj široká verejnosť mohla do 16. mája pre tento účel posielať svoje tipy na pamiatky vo svojom regióne. Spomedzi všetkých nominácií (až 200 návrhov) vybrala už tradične komisia expertov deväť pamiatok.
Po prvýkrát sa do súťaže dostali knihy – vzácne historické tlače. O pridelení grantu rozhodne v júni verejné hlasovanie, ktoré bude prebiehať od 1. do 15. júna 2024.
1/ BIBLIA Z ROKU 1555
Prvou knižnou pamiatkou je unikátna Biblia. Zbierkový fond ŠVK – Literárneho a hudobného múzea obsahuje viacero mimoriadne vzácnych knižných pamiatok. Medzi najvýznamnejšie patrí Biblia, preložená Martinom Lutherom do nemeckého jazyka.
Ide o historickú tlač, ktorá vyšla v roku 1555 vo Wittenbergu u vydavateľa Hansa Luffta. Kniha je viazaná v psej koži a jej výzdobu tvorí 165 ručne kolorovaných drevorezov. O jej výnimočnosti svedčí aj skutočnosť, že do dnešných dní sa pravdepodobne zachovali iba dva exempláre tohto vydania Biblie.
Okrem Banskej Bystrice sa nachádza ešte v Univerzitnej knižnici Pembroke College v anglickom meste Cambridge, pričom tretí exemplár evidovaný v knižnici Augusta Herzoga vo Wolfenbütteli sa považuje za dlhodobo nezvestný.
Do zbierok múzea sa dostala vďaka jeho bývalej riaditeľke PaedDr. Jane Borguľovej, ktorá ju získala kúpou v roku 1983 od pani Petelenovej z Banskej Bystrice. Biblia predstavuje vzácnu hudobno-ikonografickú a múzejnú pamiatku.
2/ NOTITIA MATEJA BELA (druhý diel)
MATEJ BEL Z OČOVEJ (1684 – 1749) bol polyhistor, vlastivedný pracovník, reformátor školského systému, pedagóg , básnik, historik a predovšetkým tvorba moderného zemepisu. Patrí k významným vedcom 18. storočia slovenského pôvodu.
Dobové záznamy svedčia o tom, že bol členom berlínskej učenej spoločnosti der Wissenschaften, olomouckej Societas Incognitorum, Kráľovskej učenej spoločnosti v Londýne Royal Society ako aj jenskej Societas Latina. Po jeho smrti ho nazvali Magnus decus Hungariae – Veľká ozdoba Uhorska.
Notitia Hvngariae Novae Historico-Geographica: Divisa In Partes Qvatvor, Qvarvm Prima, Hvngariam Cis-Danvbianam; Altera, Trans-Danubianam; Tertia, Cis-Tibiscanam; Qvarta, Trans-Tibiscanam: Vniuersim XLVIII. Comitatibus Designatam, Expromit …. Tomus Secvndvs, Vienn.
Historicko-zemepisné poznatky o novom Uhorsku
časť druhá, Viedeň, rok vydania 1736.
Autor: Bel, Matej; Autor máp a vedút: Mikovíni, Samuel
Tlačiar: Van Ghelen, Johann Peter, Kníhkupec: Straub, Paul, Dátum vydania: 1736, Miesto vydania: Viedeň, Rakúsko
587 strán. Jazyk textu: latinský.
Kniha obsahuje dokončenie popisu Bratislavskej župy (s. 1-290), opis Turčianskej župy (s. 291-366), Zvolenskej župy (s. 367-507) a Liptovskej župy (s. 508-587).
Mapy: Turčianska župa, Zvolenská župa, Liptovská župa
Veduty: Modra (za stranou 100. Rytec: A. Kaltschmidt sec.), Trnava, Svätý Jur, Pezinok.
Genealogické tabuľky – rod Révay (za stranou 310), Ďalšie ilustrácie (medirytiny). Rytec: A. Kaltschmidt.
Vysoká historicko – kultúrna hodnota diela
Historickú a kultúrnu hodnotu tejto knihy znásobuje fakt, že na titulnom liste sú vpísané mená používateľov knihy. Osobitne pozoruhodný je text: „Z pozostalosti Melzerovi S. Chalupka za 8. zl.“
Kniha bola v rokoch 1855 – 1883 súčasťou osobnej knižnice štúrovského básnika Sama Chalupku – evanjelického kňaza v Hornej Lehote. ŠVK – Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici knihu kúpilo prostredníctvom obchodu – výkup a predaj MEGA v Banskej Bystrici, Lazovná 26 od Milana Sliackeho.
Predajca uviedol, že knihu našiel v šesťdesiatych rokoch v Lazovnej ulici v Banskej Bystrici, v zbúraných častiach zadných traktov domov. Kniha bola pri prevzatí v roku 1991 v dobrom stave so stopami dlhoročného používania, koža na väzbe bola ošúchaná, najmä v rohoch, okraje listov sú najviac ošúchané v časti zvolenskej stolice.
ŠVK – Literárne a hudobné múzeum ponúka o „osobnosti Mateja Bela“ prednášky pre základné, stredné školy, ale i individuálnych návštevníkov, ktorých zaujíma história, literatúra, vlastiveda a geografia.
V prípade úspechu, finančné prostriedky získané od Nadácie VÚB použije ŠVK na výrobu faksimile – reprodukcie oboch vzácnych diel, ktoré budú ďalej slúžiť na prezentačné a ďalšie bádateľské účely.
Hlasovať môžete od 1. do 15. júna 2024 tu: https://www.nadaciavub.sk/poklady/
Zdroj: Soňa Šóky, Foto: archív ŠVK - LHM