Ako si zabezpečiť teplú vodu na chate? Riešením je prietokový ohrievač

PR
0 /

Chata alebo záhradný domček sú skvelým únikom pred každodenným stresom. Aby ste si však pobyt užili, potrebujete mať pohodlie, na aké ste zvyknutí doma. Jednou z nevyhnutností je dostupnosť teplej vody. I keď existuje viacero spôsobov, ako si ju na chate zabezpečiť, medzi najefektívnejšie a najspoľahlivejšie patria priamoohrevné batérie a elektrické prietokové ohrievače.

Priamoohrevné batérie

Priamoohrevné batérie si pochvaľuje veľa majiteľov chát, pretože v sebe kombinujú funkciu klasickej vodovodnej batérie a ohrievača vody. Stačí otočiť pákou či kohútikom a teplá voda potečie bez nutnosti inštalovať samostatný ohrievač.

Kompaktný rozmer priamoohrevnej batérie ju predurčuje na použitie aj v malých priestoroch. Naviac, nevyžaduje žiadne zásahy do rozvodov vody. Inštaláciu hravo zvládnete aj sami. Bonusom je ušetrenie na energiách, pretože ohrejete len toľko vody, koľko skutočne miniete.

Skvelým príkladom je elektrická samoohrevná batéria HAKL OB 700. Má dotykový displej pre pohodlné ovládanie teploty vody a postačí vám na bežné umytie rúk i riadu.

Prietokové ohrievače

Pokiaľ potrebujete zabezpečiť teplú vodu pre viacero odberných miest alebo vo väčšom množstve, mali by ste poznať dva základné typy.

  • Tlakové ohrievače sa hodia v prípade, že máte v pláne teplú vodu využívať na viacerých miestach, napríklad v kuchyni a kúpeľni zároveň. Môžete k nim pripojiť akúkoľvek vodovodnú batériu.
  • Beztlakové ohrievače sú zase ideálne, ak potrebujete teplú vodu len na jednom odbernom mieste, no zato vo väčších objemoch a častejšie. Napríklad na umývanie riadu v kuchyni. V tomto prípade je nutné použiť špeciálnu beztlakovú alebo nízkotlakovú batériu.

Ak potrebujete odoberať teplú vodu vo väčších množstvách alebo na viacerých miestach, zvoľte ohrievač s vyšším výkonom.

Pozor na kapacitu ohrievača

Prietokové ohrievače majú svoje limity, čo sa týka množstva vody, ktoré dokážu naraz zohriať. Stačí si zvoliť jeden ohrievač s vysokým výkonom či nainštalovať viacero menších ohrievačov na rôzne miesta. Jeden v kúpeľni, druhý v kuchyni a ak treba, pokojne aj v technickej miestnosti. Takto budete mať vždy dostatok teplej vody.

Suchý alebo mokrý ohrev?

Pri hľadaní prietokového ohrievača sa môžete stretnúť s pojmami „suchý“ a „mokrý“ ohrev. Aký je medzi nimi rozdiel a prečo je suchý ohrev výhodnejší?

Pri suchom ohreve je výhrevná špirála uložená v ochrannom puzdre, takže nie je v priamom kontakte s vodou. Vďaka tomu sa na nej neusádza vodný kameň a má dlhšiu životnosť. Absencia priameho kontaktu s vodou tiež znamená, že sa špirála neprepáli ani pri náhlych výkyvoch tlaku alebo pri náhodnom spustení ohrievača bez vody.

Skvelým príkladom prietokového ohrievača so suchým ohrevom je model HAKL 3K DL. Okrem patentovanej technológie „DryHeating“ ponúka aj ďalšie skvelé prednosti:

  • prehľadný dotykový displej, ktorý ukazuje spotrebu energie a vody,
  • možnosť prepínania medzi zimným a letným režimom pre ešte vyššiu úsporu,
  • okamžitý a neobmedzený ohrev vody,
  • stála teplota aj pri meniacom sa prietoku.

Vďaka Long Life Technology tento model poskytuje vysokú životnosť výhrevného telesa aj pri nadmernom odbere ohriatej vody alebo menej kvalitnej vode. Môžete ho využívať v kúpeľni aj v kuchyni (pre umývadlá, drezy, sprchy i vane) a rozumie si s akoukoľvek vodovodnou batériou.

Pri mokrom ohreve je špirála ponorená priamo vo vode. Ohrievače tohto typu sú síce lacnejšie, no menej odolné voči vodnému kameňu. Ak vám teda záleží na dlhej životnosti a bezproblémovej prevádzke aj pri tvrdšej vode, suchý ohrev je jednoznačne lepšia voľba.

Prietokové ohrievače so suchým ohrevom síce môžu byť o niečo drahšie, no ich dlhá životnosť, úspora a odolnosť túto počiatočnú investíciu bohato vyvážia.

Zdroj: (dem)  , Foto: unsplash.com a intercom.sk