Víťazstvo Gabriely Gajanovej v behu na 800 m v druhom najlepšom čase v kariére a druhé priečky Viktórie Forster a Jána Volka v najkratšom šprinte boli z domáceho pohľadu hlavnými udalosťami 59. ročníka atletického mítingu TIPOS P-T-S, druhého v Banskej Bystrici po vlaňajšej letnej premiére. Podujatie napriek pomerne neprívetivému počasiu pritiahlo do hľadiska na Národnom atletickom štadióne VŠC Dukla na Štiavničkách okolo dva a pol tisíc fanúšikov.
Štyri roky po triumfe ešte v Šamoríne a vo svojom štvrtom výkone pod dve minúty triumfovala Gabriela Gajanová na 59. ročníku TIPOS P-T-S. Zverenka švajčiarskeho kouča Louisa Heyera sa priebežne vyskytovala na druhej pozícii za českou vodičkou Terezou Sklenářovou, ustála skrumáž na méte 600 m, do cieľovej rovinke už točila na prvej priečke a zvíťazila v čase 1:59,57 – druhom najlepšom v kariére a štvrtom najkvalitnejšom v histórii tohto mítingu. Na svoj osobný rekord 1:58,78 mala manko iba 79 stotín sekundy napriek skorému štádiu sezóny. Tohtoročné maximum z Diamantovej ligy v marockom Marrákeši si zlepšila o 73 stotín. Druhá finišovala Botswančanka Oratile Noweová (1:59,91) a tretia bola Švajčiarka Valentina Rosamiliová (2:00,36), inak Slovenkina tréningová kolegyňa.
„V závere som našla silu na silný finiš, pretože ma hnali dopredu ľudia. Som rada, že som ich takto potešila. Nič viac som si nemohla priať. Do pretekov som šla dobre nastavená. Mala som tu trénera, rodinu aj sparingpartnerky. Cieľ bol držať sa vpredu a v závere zaútočiť. Vyhrať preteky je skvelý pocit. Teším sa, čo mi povie na tento výkon tréner. Mám pocit, že sa mi sníva, stále mám zimomriavky na tele. Dnešný večer som si veľmi užila. Veľa ľudí ma hnalo dopredu, v cieľovej rovinke som to vnímala. Naozaj som to využila vo svoj prospech a dokázala som zvíťaziť pre všetkých ľudí, čo tu sú. Formu cítim dobrú, verím, že ešte bude stúpať.“
– podelila sa o dojmy v mixzóne pre prítomné médiá bežkyňa banskobystrickej Dukly Gabriela Gajanová.
O víťazstvo na TIPOS P-T-S bojovali dvaja veľkí rivali z halovej šesťdesiatky, ale tešil sa tretí. Slovenský rekordér Ján Volko v mimoriadne dramatickom finiši hladkej stovky neobhájil svoje vlaňajšie prvenstvo. O dve stotiny ho zdolal spoludržiteľ českého rekordu Zdeňek Stromšík. Historicky najrýchlejší Slovák však druhým najlepším výkonom sezóny 10,45 o stotinu prekonal svojho veľkého súpera z halových šampionátov Brita Richarda Kiltyho a skončil druhý. Volko sa predstavil sa aj v behu na 200 m a obsadil 5. miesto za 21,07. Tieto preteky vyhral Poliak Albert Komanski výkonom 20,75. Slovenský šprintér z Bratislavy hodnotil oba behy nasledovne:
„Určite som spokojný so stovkou. Tam to bol lepší prejav, aj to malo ťah. Na dvojstovke som bol pomalý v zákrute a v závere som už úplne nevládal. Celkovo to beriem pozitívne, najmä s ohľadom na to, že bol protivietor. Verím, že na dvojstovke sa čas pod 21 sekúnd ešte dostaví. Som rád, že som mohol bežať pred domácim publikom a možno mu aj urobiť radosť. ME v Ríme sú bližší cieľ, získavanie bodov je však pre účasť na olympiáde dôležité, najmä na stovke. Verím, že ešte zabojujem o dobré body v rankingu, lebo je to nie o atletike ale už o matematike.“
O jedno miesto lepšie ako pri vlaňajšom premiérovom zavítaní mítingu TIPOS P-T-S na Národný atletický štadión VŠC Dukla skončila v najkratšom šprinte Duklistka Viktória Forster: obsadila druhú priečku. Rovnako ako minulý rok dobehla o jednu pozíciu za tentoraz víťaznou Maďarkou Boglárkou Takácsovou. Víťazka predviedla v nepríjemnom počasí a ešte aj v protivetre -0,9 min/s výkon 11,38, populárna „Viki“ 11,52, čím o 26 stotín zaostala za vlastným senzačným národným maximom spred približne desiatich mesiacov. Sezónny najlepší výkon dosiahnutý počas sústredenia v JAR si zlepšila o štyri stotiny sekundy.
Viktória Forster sa predstavila aj v disciplíne 100 m cez prekážky, v ktorej triumfovala Američanka Amber Hughesová. V úvode sezóny potvrdila skvelú formu a suverénne obhájila vlaňajšie prvenstvo na 100 m prekážok časom 12,69. Slovenskej rekordérke odveta za minulý rok nevyšla podľa predstáv, finišovala štvrtá za 13,29, dve desatiny za svojím sezónnym maximom z Prahy a Chorzówa. Duklistka oba šprinty zhodnotila odlišne:
„Som veľmi spokojná so stovkou, keďže som to vytiahla na druhú priečku, hoci v štartovke boli baby rýchlejšie odo mňa. Dnes som zo seba dala asi všetko a skončila druhá, čo značí dobré body do rebríčkov v kvalifikácii o ME a OH. Prekážky mi dnes vôbec nevyšli podľa predstáv. Zakopla som a myslela si, že v cieli padnem ‚na držku‘. Ustála som to a som živá aj zdravá, môžem ísť teda ďalej. Na štarte som mala zimomriavky, diváci boli neuveriteľní.“
Bývalá držiteľka slovenského rekordu na 100 metrov prekážky z banskobystrickej Dukly Stanislava Škvarková na šiestom mieste zaostala za najlepším výkonom v sezóne o 32 stotín (13,44), aj ona však má splnený limit na ME v Ríme.
Banskobystrický bežec na 400 m Šimon Bujna sa výraznejšie nepriblížil k svojmu „zaokrúhlenému“ osobáku 46,00 z Kranju a nepomohol si v boji o majstrovstvá Európy v Ríme. Časom o 89 stotín nad 46 sekúnd za zaradil na 6. miesto– ako najlepší z trojice Slovákov pred Miroslavom Marčekom (47,52) a dorastencom Samuelom Krepopom (49,81). Po pretekoch poznamenal:
„Nie je poriadne čo hodnotiť. Jediným pozitívom je, že som bol najlepší Slovák. Chcel som zabojovať o Európu, ale tento výkon… Posledná stovka sa mi zdala nekonečná…“
Veľká zahraničná hviezda a možno aj budúci svetový rekordér sa predstavila v hode kladivom. Úradujúci majster sveta z vlaňajšej Budapešti Kanaďan Ethan Katzberg výkonom 79,66 v súlade s očakávaniami triumfoval v tejto disciplíne. Ešte len 22-ročný kladivár napokon síce neprekonal rekord mítingu 80,90, ale dosiahol druhý najkvalitnejší víťazný hod v histórii tohto podujatia. Dvojnásobný univerziádny strieborný medailista a piaty z OH 2016 v Riu de Janeiro Marcel Lomnický z banskobystrickej Dukly predviedol 71,16 a obsadil tretie miesto za Čechom Volodymyrom Myslyvčukom (75,97). V mixzóne mal zmiešané pocity:
„Hodil som si sezónne maximum, s tým som spokojný. Nebolo to však tak ďaleko ako na tréningu a s tým som nespokojný. Pomaly sa do toho dostávam. Dlho som nepretekal, bol som zranený. Iba predvčerom som mal prvý štart. Dnes som si pripísal druhý, v nedeľu ma čaká tretí štart v Budapešti, dúfam, že si opäť posuniem výkon. Neviem, ako mi toto tretie miesto a hodnota výkonu pomôže v rebríčkoch, prerátam si to až doma.“
V kladive žien sa presadila Talianka Sara Fantiniová. Bronzová z ME 2022 hodila 70,80 a zdolala Nicolu Tuthillovú. Írka sa tiež dostala za 70-metrovú hranicu: utvorila si osobný rekord 70,32. Z dvojice banskobystrických kladivárok celkovo štvrtá Veronika Kaňuchová (65,73) nechala za sebou šiestu Martinu Hrašnovú (62,39). Prvá spomenutá sa zlepšila oproti minulej sobote: vtedy na Kusocińského memoriáli v Chorzówe poslala náčinie na vzdialenosť 64,85. Druhá menovaná štartovala na TIPOS P-T-S ôsmy raz, v rokoch 2018 a 2020 tieto preteky vyhrala.
„Vôbec nie som spokojná s výkonom ani výsledkom. Neviem povedať, čo bolo zlé, asi si potrebujem trochu oddýchnuť,“
– povedala Veronika Kaňuchová, zatiaľ čo Martina Hrašnová konštatovala:
„Bol tam tréningový výpadok a ten sa podpísal pod môj výkon. Mrzí ma to, ale musím to prijať tak, ako to je.“
Trojskok sa prostredníctvom výkonu 16,97m suverénne stal korisťou majstra Európy 2016 Maxa Hessa z Nemecka. Druhú priečku obsadil ďalší pretekár s tohtoročným maximom za sedemnásť metrov – Ind Praveen Chithravel, a to za 16,57. S tretím miestom sa musel uspokojiť lúčiaci sa chýrny 33-ročný americký veterán Christian Taylor (16,48), dvojnásobný olympijský šampión a držiteľ štyroch zlatých z MS. Domáci rekonvalescent Tomáš Veszelka skončil piaty za 16,36. O tri centimetre zaostal za svojím víťazným výkonom 16,39 z minulotýždňového podujatia v rakúskom St. Pöltene. Po pretekoch vravel:
„Nie som spokojný. Teším ma iba to, že som sa postupne zlepšoval. Ak by som začínal tak, ako som končil, mohlo to dopadnúť lepšie.“
V súťaži oštepárov banskobystrický pretekár Dukly Jakub Kubínec síce obsadil štvrté miesto, ale len za 73,75. Nenadviazal teda na výkon 78,06, ktorý práve pod Urpínom predviedol v nedeľu v rámci 2. kola domácej ligy. V zložitých podmienkach ešte viac chýbalo zverencovi Jozefa Hanušovského na vlaňajší osobný rekord 79,71 dosiahnutý práve na tomto mítingu. Oštepár Dukly bol sklamaný:
„Som s dnešným výkonom nespokojný. Podpora z hľadiska bola dobrá, ale nohy mi nešli. Ak by mi všetko vyšlo aspoň v jednom pokuse, mohlo to zaletieť o dosť ďalej, ale dnes to nešlo.“
Úradujúci majster Európy do 23 rokov Artur Felfner z Ukrajiny si záverečným pokusom, v ktorom hodil 81,12, uchmatol prvenstvo v oštepe.
Majstrami Slovenska v chôdzi na 5000 sa stali a cenné body do renkingu získali Michal Morvay a Mária Katerinka Czaková. Zverenke Mateja Spišiaka priniesla premiéra ženských 5000 m na „pétéeske“ celkovo už 22. titul (9-krát na 3000/5000 m v hale, 7-krát na 20 km, 2-krát na 50 km, 2-krát na 10 km, 1-krát na 20 000 m, 1-krát na 5000 m). Preteky, na ktoré prišla zo sústredenia v talianskom Melagu, zvládla v novom osobnom rekorde 21:22,27.
„Prerušila som sústredenie v Taliansku, aby som mohla štartovať na striebornom mítingu. Získala som body a aj osobáčik, takže druhé miesto ma až tak neškrie. Posunula som sa o jedno miestečko v rebríčku, síce iba o jedno, ale aj to môže rozhodovať 30. júna, keď bude uzávierka plnenia kritérií pre štart v Paríži. Teší ma však osobák na päťke,“
– uviedla v mix zóne pred mikrofónmi Mária Katerinka Czaková. Základný rekord mítingu 21:22,27 patrí víťaznej Eliške Martínkovej z Česka.
Ďalší Spišiakov zverenec Michal Morvay dokonale využil neúčasť Dominika Černého aj Miroslava Úradníka a mohutným finišom si dokráčal po titul v osobnom maxime 19:35,57. Aj on bol celkovo druhý za Arturom Brzozowským z Poľska (19:12,85). Po pretekoch chodec Dukly hovoril:
„Je to útok na Rím, ale ešte zajtra potrebujem dosiahnuť dobrý výkon v sobotu na Záhoráckej dvadsiatke v Borskom Mikuláši. Cítil som sa výborne a dal som do toho všetko. Preteky som si užil. Atmosféra bola skvelá, osobák som si zlepšil o dvadsať sekúnd, čo viac som si mohol priať.“
FAKTY ZO ŠTIAVNIČIEK:
MUŽI
100 m (-0,9 m/s): 1. Stromšík (ČR) 10,43, 2. Volko (SR) 10,45, 3. Kilty (V. Brit.) 10,46,… 7. Federič 10,75, 8. Beladič (obaja SR) 11,08
200 m (-0,4): 1. Komański (Poľ.) 20,75, 2. Kilty (V. Brit.) 20,82, 3. Niši (Jap.) 20,85,… 5. Volko 21,07, 8. Federič (obaja SR) 21,45
400 m: 1. Matěj Krsek (ČR) 45,69, 2. Butler (USA) 46,01, 3. Scotti (Tal.) 46,12, … 6. Bujna 46,89, 7. Marček 47,52, 8. Krepop (všetciSR) 49,81
400 m prek.: 1. Guček (Slovin.) 48,83, 2. Abakar (Katar) 49,00, 3. Bánóczy (Maď.) 49,88,… 5. Dömötör 50,80, 7. Baluch (obaja SR) 50,98
5000 m chôdza (M-SR): 1. Brzozowski (Poľ.) 19:12,85, 2. (1. na M-SR) Morvay 19:35,57, 3. Zajíček (ČR) 19:37,80,… 7. Duda (2. na M-SR) 21:12,94, 8. Rosenbaum (3. na M-SR) 21:40,57
výška: 1. Ismar (Fr.) 220, 2. Portillo (Mex.) 220, 3. Shankar (India) 220, … 7. Ruffíni (SR) 210
trojskok: 1. Hess (Nem.) 16,97, 2. Chithravel (India) 16,57, 3. Taylor (USA) 16,48
kladivo: 1. Katzberg (Kan.) 79,66, 2. Myslyvčuk (ČR) 75,97, 3. Lomnický (SR) 71,16
oštep: 1. Felfner (Ukr.) 81,12, 2. Petersen (Dán.) 78,65, 3. Herczeg (Maď.) 76,01, 4. Kubínec (SR) 73,75
ŽENY:
100 m (-0,9): 1. Takácsová (Maď.) 11,38, 2. Forster (SR) 11,52, 3. Hončarenková (Ukr.)
11,60,… 6. Farajpour 11,798, 7. Weigertová (obe SR) 11,798
800 m: 1. Gajanová (SR) 1:59,57, 2. Noweová (Botsw.) 1:59,91, 3. Rosamiliová (Švaj.) 2:00,36
100 m prek. (-0,5): 1. Hughesová (USA) 12,69, 2. Hurskeová (Fín.) 12,89, 3. Strametzová (Rak.) 13,04, 4. Forster 13,29, 6. Škvarková 13,44, 7. Písečná (všetky SR) 13,75
400 m prek.: 1. Iuelová (Nór.) 55,47, 2. Olivieriová (Tal.) 55,59, 3. Stublerová (USA) 56,86, 4. Ledecká 57,25,… 6. Slezáková 60,66, 7. Mlíchová (všetky SR) 62,02
5000 m chôdza (M-SR): 1. Martínková (ČR) 21:15,06, 2. (1. na M-SR) Katerinka Czaková 21:22,27, 3. (2. na M-SR) Kusá 24:10,85, 4. (3. na M-SR) Indrišková 24:18,64
diaľka (Memoriál Evy Šuranovej): 1. Gardaševičová (Srb.) 673, 2. Hatová (Jap.) 652, 3. Petrokaité (Litva) 650,… 7. Lehenová 606, 8. Bendová (obe SR) 571
kladivo: 1. Fantiniová (Tal.) 70,80, 2. Tuthillová (Ír.) 70,32, 3. Gyurátzová (Maď.) 66,68, 4. Kaňuchová 65,73, 7. Hrašnová (obe SR) 62,39
Autor: (bl + atletika.sk), Foto: facebook P-T-S + SAZ