V sobotu 18. mája si pripomíname narodenie básnika a významnej kultúrnej osobnosti Banskej Bystrice Mikuláša Kováča. Mikuláš Kováč sa narodil do národnostne zmiešaného prostredia južného Slovenska.
Zažil ako politika a vojna nemilosrdne zasahujú do ľudských životov – odlúčenie od otca i jeho predčasnú smrť, prežívanie dramatických udalostí Slovenského národného povstania priamo v jeho srdci – Banskej Bystrici, tiesnivú atmosféru 50. rokov s politickými procesmi i roky normalizácie, keď mu pre jeho občianske postoje bolo na dlhé roky prakticky nemožné publikovať.
Jeho sen stať sa učiteľom zmarili vážne zdravotné problémy, s ktorými sa potom boril celý život. Pracoval krátko ako konštruktér v nábytkárskom podniku vo Zvolene, neskôr v Banskej Bystrici ako školský referent, dramaturg bábkového divadla, redaktor v novinách, režisér v rozhlase i metodik Okresného osvetového strediska. Podlomené zdravie ho napokon v roku 1980 prinútilo odísť do invalidného dôchodku.
S manželkou Evou, dcérami Jarmilkou a Dankou a dlhoročným členom rodiny, pudlíkom Džúsikom, prežil väčšinu života v Banskej Bystrici – „najmilovanejšom mieste na svete” a na ulici, ktorú ešte počas jeho života pomenovali Slnečná…
Do literárnej tvorby vstúpil potichu, ale o to výraznejšie: silný a odbornou kritikou vysoko cenený básnický debut Zem pod nohami (1960) nazerá na vojnové utrpenie prizmou krehkého a zraniteľného autorského subjektu. Už v tejto zbierke (v rozsiahlej poéme Moje mesto) sa objavujú motívy mesta pod Urpínom, ktoré sa potom kontinuálne opakujú v celej jeho tvorbe.
Čitateľov si získal svojím nepatetickým, civilným básnením, vyznačujúcim sa hlbokým súcitom a spoluúčasťou na osudoch obyčajných ľudí – tak je to aj v ďalších zbierkach (Obrana stavebnice, Rozmery, O modrej labuti…).
Okrem poézie sa venoval tvorbe pre deti a mládež (Paneláci – dobrí vtáci) a rozhlasovým hrám. Mikuláš Kováč zomrel 26. mája 1992 v Banskej Bystrici. Je pochovaný na banskobystrickom katolíckom cintoríne.
Je po ňom pomenované nielen jedno z banskobystrických gymnázií, ale od roku 1997 aj Verejná knižnica Mikuláša Kováča, ktorú autor často navštevoval a trávil v nej čas. Dnes pri vstupe do hlavnej budovy knižnice na Jilemnického ulici víta návštevníkov hologram autora.
Mgr. Katarína Lehotská Mikuláková, marketingová manažérka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča hovorí:
„Dňa 18. mája si pripomíname nedožitých 90 rokov umelca, básnika, výraznej kultúrnej osobnosti Banskej Bystrice i celej slovenskej literatúry a v neposlednom rade láskavého a múdreho človeka. Jeho život a tvorbu si pripomenieme 28. mája 2024 o 14.00 hod. v pobočke Fončorda, kde Verejná knižnica Mikuláša Kováča pripravuje slávnostné podujatie pre všetkých priaznivcov literatúry.“
Poznámka: Text bol vytvorený s využitím bibliografického letáku, ktorý v roku 2023 spracoval bibliograf knižnice Mgr. Henrich Jakubík, PhD.
Zdroj: VKMK, Foto: archív a ilustračné