Pätnásť krajských škôl žiada peniaze na odstránenie bariér vo svojich priestoroch

SPRÁVY
0 /

Podanie a prípadné spolufinancovanie pätnástich projektov v celkovej hodnote viac ako 3,1 milióna eur vo štvrtok schválili na svojom rokovaní poslanci zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Peniaze budú školy žiadať z Plánu obnovy cez výzvu ministerstva školstva s cieľom odstrániť fyzické bariéry v ich priestoroch.

Krajské zastupiteľstvo vo štvrtok schválilo podanie žiadostí a spolufinancovanie 15 projektov, ktorých výsledkom bude odstránenie fyzických bariér na 14 krajských stredných školách a v jednom internáte.

„Ide o projekty v celkovej hodnote viac ako 3,1 milióna eur, na ktoré žiadame prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti cez výzvu ministerstva školstva. Výzva bola špecificky určená pre väčšie školy, s počtom žiakov nad 275 a zapojili sa do nej prakticky všetky naše školy, ktoré mohli, a ktoré debarierizáciu neriešia v rámci iných eurofondových projektov,“

upresnil predseda BBSK Ondrej Lunter.

Špecificky ide o šesť stredných škôl v Banskej Bystrici, dve stredné školy a jeden školský internát vo Zvolene, dve stredné školy v Rimavskej Sobote a po jednej škole v Žiari nad Hronom, Lučenci, Brezne a Modrom Kameni.

„Ak budú žiadosti úspešné, na týchto školách pribudnú vyhradené parkovacie miesta pre ZŤP, bezbariérové vstupy do budov, v niektorých exteriérové či interiérové výťahy, bezbariérové toalety, schodiskové plošiny či bezbariérové trasy, ktoré umožnia ľuďom s telesným znevýhodnením dostať sa nielen do priestorov učební, ale aj do šatní, jedálne či telocvične,“

vysvetlil župan Lunter.

Podľa výsledkov Eduzberu, v tomto školskom roku navštevuje 59 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK 62 žiakov, ktorí sú v spoločnej kategórii: telesne postihnutý žiak, slabozraký žiak, žiak so zvyškami zraku, nevidiaci žiak, žiak s poruchou binokulárneho videnia, sluchovo postihnutý žiak.

„Nerobíme to však len pre nich – máme tu desiatky, možno stovky detí, ktoré sú dnes na základných školách a ktorým môžeme pomôcť pri rozhodovaní sa, kam na strednú škola aj vďaka tomu, že naše školy budú bezbariérové. Aby tieto deti a ich rodičia nemuseli pri výbere prihliadať na to, či sa vôbec dostanú do budovy, ale mohli sa rozhodovať na základe svojho talentu a preferencií,“

dodal predseda BBSK s tým, že budovy škôl sú verejné budovy a teda majú byť dostupné aj pre rodičov, starých rodičov či iných návštevníkov.

Krajskí poslanci zároveň prijali Akčný plán ku Koncepcii rozvoja školstva na aktuálny rok, ktorý v troch prioritných oblastiach stanovuje jedenásť veľmi špecifických cieľov. Tie povedú k skvalitneniu výchovy a vzdelávania, rozvoju a podpore celoživotného vzdelávania a k profilovaniu škôl v súlade so špecifikami nášho kraja.

„Obzvlášť chcem zdôrazniť, že tento plán obsahuje konkrétne kroky a opatrenia na zníženie výskytu šikany na našich školách. Toto je téma, o ktorej sme hovorili už viackrát, ale budem o nej hovoriť stále a pri každej príležitosti – je dôležité na ňu poukazovať, je dôležité ju riešiť a je dôležité vytvoriť pre jej obete či svedkov dostatok možností a bezpečného priestoru, aby sa ju nebáli nahlasovať,“

uzavrel tému banskobystrický župan Lunter.

Zdroj: Lenka Štepáneková, Foto: Marek Mačica