Banská Bystrica je dôležitým partnerom projektu stredoeurópskych miest Európska Fuggerovská cesta

História
3 /

Medzinárodný projekt spájajúci mestá a regióny, v ktorých nemecký bankársky a neskôr šľachtický rod Fuggerovcov pôsobil, vznikol pred piatimi rokmi. Okrem nášho mesta do projektu zapojili aj nemecký Augsburg a Bad Hindelang, Schwaz a Hall in Tirol z Rakúska a Sterzing z Talianska.

Návšteva z Augsburgu

Počas utorka v priestoroch  historickej Radnice prijal primátor Ján Nosko asi tridsaťčlennú delegáciu z Augsburgu. Boli medzi nimi zástupcovia organizácií zameraných na cestovný ruch, sprievodcovia, predstavitelia Fuggerovskej nadácie a novinári z národných i regionálnych médií.

Delegácia z Augsburgu na Radnici v Banskej Bystrici

Delegácia z Augsburgu na Radnici v Banskej Bystrici

„Našich partnerov som informoval o zámere mesta uchádzať sa z programu Interreg o finančné prostriedky na revitalizáciu areálu Medeného hámra. Máme záujem v tomto historickom objekte vytvoriť živé múzeum, v ktorom plánujeme prezentovať našu históriu. V tejto súvislosti som ich preto požiadal o pomoc a podporu pri realizácii tohto projektu,“

uviedol Ján Nosko.

Európska Fuggerovská cesta sa už čoskoro rozšíri o nových partnerov. Ide o poľské mestá Krakov a Wroclaw. So všetkými samosprávami, ktoré sú do projektu zapojené,  má Banská Bystrica spoločnú históriu, nakoľko Thurzovsko-Fuggerovská spoločnosť bola predzvesťou budúcej Európskej únie.

Götz Beck z Augsburgu a Ján Nosko na Radnici

Götz Beck z Augsburgu a Ján Nosko na Radnici

Partneri Európskej Fuggerovskej cesty a jej história

Medzi partnerov Európskej Fuggeroveskej cesty od roku 2019 patria okrem mesta Banská Bystrica aj Regio Augsburg Tourismus s.r.o. Kk, Bad Hindelang, Mesto Banská Bystrica, VB Tourismusregion Karwendel a Turistický  zväz Sterzing.

V roku 1495 založili Jakub Fugger z nemeckého Augsburgu a Ján Thurzo zo slovenských Betlanoviec Thurzovsko – Fuggerovskú spoločnosť, ktorej základom sa stal Banskobystrický mediarsky podnik.

Medený hámor

Medený hámor

Banskobystrická medená ruda urobila z Jakuba Fuggera historicky najbohatšieho človeka na svete a z Jána Thurzu najbohatšieho človeka vo vtedajšom Uhorskom kráľovstve.

Banská Bystrica vďaka nej získala prívlastok medená. Banskobystrická meď bola jedným z mála, ak nie jediným celosvetovým produktom zo Slovenska.

Jakub Fugger

Jakub Fugger

Projekt Európskej Fuggerovskej cesty

Hlavným krokom vedúcim k spolupráci Banskej Bystrice s mestami strednej Európy v Nemecku, Taliansku a Rakúsku európskych miest bolo zapojenie sa do medzinárodného projektu za účelom vytvorenia „Európskej Fuggerovskej cesty“. Tento projekt pripravila nemecká strana, konkrétne pán Gotz Beck, ktorý spravuje Fugger a Welser Múzeum a je riaditeľom turistického centra Regio Augsburg.

Mesto pod Urpínom uzatvorilo samostatnú dohodu s koordinátorom projektu Regio Augsburg a následne všetci partneri podpísali spoločnú dohodu o spolupráci. Ide o medzinárodnú spoluprácu piatich európskych  miest Augsburg (Nemecko), Banská Bystrica (Slovensko), Bad Hindelang (Nemecko), Schwaz (Rakúsko) a Sterzing (Taliansko).

Cesty medi Fuggerovcov

Cesty medi Fuggerovcov

Augsburg zabezpečil štart a koordináciu projektu. Záujmom Banskej Bystrice o zapojenie sa do projektu bolo zviditeľniť históriu a mesto v zahraničí a zároveň tak prispieť k záchrane Medeného hámra.

Banská Bystrica sa stala partnerom najvýznamnejších a najprosperujúcejších  regiónov  Európy – Bavorska a Tirolska.

Vladimír Sklenka a Ján Nosko v Augsburgu

Vladimír Sklenka a Ján Nosko v Augsburgu

Historik a slovenský garant projektu Európskej Fuggerovskej cesty v SR  Vladimír Sklenka k tomu uviedol:

„Základom Európskej Fuggerovskej cesty na Slovensku je Banská Bystrica,  mestá a obce Banskobystrického samosprávneho kraja. Potenciál projektu pre našu krajinu a región spočíva v tom, že až tretina Slovenska sa na túto cestu z hľadiska cestovného ruchu môže napojiť cez Banskú Bystricu. U nás sa na tento projekt napája Thurzovsko – Fuggerovská cesta. Slovenská meď z Banskej Bystrice sa znovu stáva celosvetovou a názov Bystrice ako Banskej opäť ožíva z minulosti.“

Nie všetko je len o histórii a pamiatkach. Je to príležitosť pre mesto Banská Bystrica, Banskobystrický samosprávny kraj, Stredoslovenské múzeum a ďalšie inštitúcie zaoberajúce sa cestovným ruchom, aby vložili do tohto jedinečného projektu v strednej Európe všetko, čo nás môže zviditeľniť.

Thurzo - Fugger zážitková expozícia v Barbakane

Thurzo – Fugger zážitková expozícia v Barbakane

Zdroj: (tom) , Foto: mesto BB, archív a ilustračné