Vo štvrtok 25. apríla 2024 o 17:00 hod. sa v Bethlenovom dome na Dolnej 8 v Banskej Bystrici uskutoční prezentáciu víťazného súťažného návrhu na obnovu Mestského parku v Banskej Bystrici, ktorého autormi sú Lenka Gulačová, Romana Šašinková a Irenej Šereš z Ateliéru Gulačová + Šereš architekti.
Obnova mestského parku v Banskej Bystrici
Návrh pre obnovu parku vznikol na základe verejnej anonymnej súťaže návrhov, ktorú organizovalo mesto Banská Bystrica v spolupráci so Slovenskou komorou architektov, na príprave sa podieľalo viacero odborníkov a formou participácie aj verejnosť. Park sa nachádza v centre mesta, v tesnej blízkosti námestia. Aj napriek svojej výbornej polohe nevyužíva svoj potenciál a chátra.
Aj to bol jeden z dôvodov a motiváciou mesta pre vyhlásenie súťaže návrhov. Park ako národná kultúrna pamiatka si nie len vyžaduje ale aj zaslúži špecifický odborný prístup obnovy, ktorý citlivo pristúpi k jeho krajinárskym hodnotám a zároveň vytvorí prostredie, ktoré z tohto hodnotného priestoru opäť vytvorí miesto pre trávenie času návštevníkov.
Prezentácia autorov návrhu ukáže krátku históriu parku, jeho vývoj v 20. storočí, pamiatkovo chránené hodnoty aj tie nechránené, ozrejmí regulácie pri obnove chránenej kultúrnej pamiatky, s akými prístupmi obnovy sa pracuje a aká je celková koncepcia návrhu.
V neposlednom rade autori odprezentujú víziu, ako by mal park po obnove vyzerať, aké budú jeho funkcie a čo všetko tam návštevník môže prežiť.
Pozornosť bude venovaná nielen funkciám ale aj objektom v parku, hlavne centrálnemu priestoru, kde je namiesto súčasného altánku navrhnutá fontána a zároveň priestor pre rôzne aktivity, súčasťou návrhu bude aj nový altánok, mýtny domček, ktorý bol pri stavbe kruhového objazdu asanovaný a kaviareň, ktorá vznikne zo súčasného objektu šatní.
O autoroch
Ateliér Gulačová + Šereš architekti vznikol po rokoch občasných spoluprác dvoch bývalých kolegov, majú za sebou množstvo projektov od interiérov cez rodinné domy, bytové domy, občianske stavby až po menšie či väčšie urbanistické a krajinné celky.
Cieľom ich práce je premyslený a funkčný a užívateľsky príjemný priestor s dôrazom na kontext a koncept.
Ateliér sídli v Bratislave, no projekty robia po celom Slovensku aj v zahraničí. Obaja študovali architektúru v Bratislave, Lenka Gulačová taktiež v Brne a Prahe, okrem architektúry aj krajinnú architektúru v Lednici, kde sa stretli počas štúdia s treťou autorkou návrhu Romanou Šašinkovou. Tá momentálne popri vlastných projektoch krajinnej architektúry pracuje na rozvojových projektoch pre mesto Příbor (CZ).
Vstupné na podujatie je 2 eurá / osoba.
Zdroj: SSG, Foto: ilustračné a vizualizácie