Slovenská atletika a rovnako tak aj VŠC Dukla Banská Bystrica získala po prekážkarke Viktórii Forster a osemstovkárke Gabriele Gajanovej ďalšie dve miestenky na olympijské hry v Paríži. Na jubilejných 30. MS chodeckých tímov v tureckej Antalyi sa o ne zaslúžili v miešanej štafete na maratónskej trati (42,195 km) Dominik Černý s Hanou Burzalovou. Okrem toho má Slovensko v tejto disciplíne nárok aj na dve náhradnícke miesta.
Snúbenci z banskobystrickej Dukly Černý s Burzalovou skončili celkovo na 21. mieste, v olympijskej kvalifikácii na 19., čo stačilo na zisk miestenky, ktorú získalo 22 dvojíc, pričom päť krajín s tímami v TOP 22 malo nárok na dve miestenky. Zverenci trénera spod Urpína Romana Benčíka v Antalyi zlepšili aj vlastný slovenský rekord (3:11:17) z decembra minulého roku v Dubline na 3:05:38 h.
„Ťažko sa mi verí tomu, že sme sa kvalifikovali, kým nevidím naše umiestnenie oficiálne vo výsledkovej listine. Sama som mala počas pretekov z toho trochu chaos aj v súvislosti s odovzdávkami. Tie boli celkom neprehľadné, pretože sa nás tam nakopilo viac štafiet v jednom okamihu. Je to však úžasný pocit, keď si predstavím, kam sme sa dostali od prvej myšlienky, že by sme spoločne s Dominikom mohli ísť na olympiádu ako jeden tím. Už sa neviem dočkať chvíle, keď budeme stáť na štartovej čiare v Paríži. Mali sme stanovenú taktiku a tú sme v Antalyi dodržali. Spravili sme všetko pre to, aby sme sa počas pretekov cítili dobre. Nebol to z našej strany deň D, ale spoločne sme do toho dali všetky sily, čo sme v sebe mali.“
– prezradila po pretekoch pre web Slovenského atletického zväzu (SAZ) Hana Burzalová a jej partner Dominik Černý ešte dodal:
„Určite sme na začiatku pociťovali istú mieru nervozity, ale my sme sa obaja na preteky veľmi tešili. Skôr sme sa teda nemohli dočkať štartového výstrelu, aby sme to mohli rozbaliť. Teraz po skončení máme dobrý pocit z toho, že sme do pretekov dali všetko. Myslím si, že aj takticky sme to zvládli. Spätne však musím uznať, že to nebol úplne náš deň, preto sme radi, že sa to v konečnom dôsledku podarilo. Počas prestávok sme sa obaja celý čas hýbali. Vyklusávali sme, prezliekli sme sa do suchého, dopĺňali sme minerály, tekutiny, cukry, a potom už prišiel čas rozchodiť sa na ďalší úsek. Ubehlo to teda celkom rýchlo a nejaký útlm by zrejme neprospel. Výdajom energie je to teda pre každého člena štafety plnohodnotná vytrvalostná disciplína, prirovnal by som ju k tridsaťpäťke, nie k dvadsiatke a už vôbec nie k desiatke.“
Obrovskú smolu mala druhá banskobstrická dvojica. Až do 40. kilometra kráčali Mária Katerinka Czaková s Miroslavom Úradníkom za olympijskou miestenkou, avšak po treťom napomínaní za štýl musela ísť 3-násobná olympionička na tri minúty do tzv. „penalty zone“. Dovtedy išlo duo Czaková – Úradník výborne, mimo kvalifikované dvojice vypadli z 13. miesta a skončili celkovo na 24. priečke (3:06:11 h).
„Žiaľ, rozhodcovia neodviedli dobrú robotu, lebo Marika mala oddychovať o kolo skôr. Nechápem, prečo ju do trestnej zóny neposlali, keď mali, ale až o kolo neskôr. Viacerí sme sa však zhodli, že technicky Miro s Marikou nešli tak zle, aby boli napomínaní červenými kartami,”
– hneval sa Úradníkov osobný kouč Martin Pupiš. Servítku pred ústa si nedával ani Czakovej tréner Matej Spišiak, iba neveriacky krútil hlavou:
„To, čo rozhodcovia predviedli, je neskutočné. Marike nemám čo vyčítať. Bola pripravená perfektne, predviedla dve výborné desiatky, pričom druhú vyslovene vypúšťala, lebo nechcela riskovať, čo nebolo nutné. Mrzí nás to, ako to dopadlo, lebo by to bolo špičkové umiestenie podporené výborným výkonom.”
Autor: (bl, atletika.sk), Foto: fb SAZ