V sobotu 6. apríla 2024 volíme v druhom kole nového prezidenta SR. Stane sa ním jeden z dvojice kandidátov Ivan Korčok alebo Peter Pellegrini, ktorí postúpili do finále z prvého kola spred dvoch týždňov. Víťazom sa stane ten, kto získa viac voličských hlasov.
Voľby v Banskej Bystrici
V meste pod Urpínom je v deň volieb sprístupnených od 7:00 hod. do 22:00 hod. 78 volebných miestností. Podľa Matričného úradu a ohlasovne pobytu môže voliť v Banskej Bystrici 61 270 oprávnených voličov. Matričný úrad a ohlasovňa pobytu vydali pre 2. kolo prezidentských volieb 4 383 hlasovacích preukazov.
Zároveň 187 obyvateľov mesta pod Urpínom požiadalo o voľbu prostredníctvom prenosnej volebnej schránky. Takto sa bude voliť aj v zariadeniach sociálnych služieb, Rooseveltovej nemocnici, Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici.
V deň konania volieb môžu príbuzní resp. známi imobilných osôb požiadať o prenosnú volebnú urnu priamo vo volebnej miestnosti. Do okrskových volebných komisií politické strany delegovali 603 členov a 78 zapisovateľov.
Právo voliť prezidenta má občan Slovenskej republiky, ktorý najneskôr v deň konania volieb dovŕši vek 18 rokov. Voľba poštou zo zahraničia, ani iný spôsob hlasovania z cudziny zatiaľ nie je možný. Pokiaľ chce človek voliť hlavu štátu, musí prísť na Slovensko. To platí aj o občanoch Slovenska, ktorí nemajú nahlásený trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.
Volič musí mať pri sebe platný občiansky preukaz. Pokiaľ ho nemá alebo trvale nebýva na území Slovenska, môže sa preukázať cestovným pasom a komisii zároveň predloží čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.
Spôsob voľby
Po preukázaní totožnosti vo volebnej miestnosti bude voličovi vydaný hlasovací lístok a prázdna obálka opatrená odtlačkom úradnej pečiatky obce. Prevzatie hlasovacieho lístka a obálky potvrdí občan v zozname voličov vlastnoručným podpisom. Odoberie sa do osobitného priestoru, v ktorom zakrúžkuje poradové číslo len jedného z dvoch kandidátov.
Pokiaľ nevstúpi do určeného priestoru alebo zakrúžkuje oboch kandidátov (či nezakrúžkuje nikoho), jeho hlas je neplatný. Upravený hlasovací lístok vloží volič do obálky a následne do volebnej schránky –urny.
Kandidáti na funkciu prezidenta SR
Stručne si predstavme oboch prezidentských kandidátov zoradených podľa abecedy, ako budú uvedení aj na volebnom lístku s poradovými číslami pridelenými Ústrednou volebnou komisiou.
Ivan Korčok (*1964 v Banskej Bystrici)
Je slovenský politik a bývalý diplomat. Od roku 1992 pracoval Ministerstve medzinárodných vzťahov SR. V rokoch 1992-1996 bol 2. tajomníkom veľvyslanca v nemeckom Bonne, 1996-1997 hovorca MZV SR, 1998-1999 radca a Chargé d´affaires vo Švajčiarsku, 1999-2001 zástupca slovenskej misie pri NATO, 2001-2002 MZV SR.
V rokoch 2002-2005 bol štátnym tajomníkom na MZV SR, 2005-2009 veľvyslanec v Nemecku, v rokoch 2009-2015 stály predstaviteľ Slovenska v EÚ, 2015-2017 splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ, 2018-2020 veľvyslanec v USA, 2020-2022 minister zahraničných vecí SR za SaS. Kandiduje ako občiansky kandidát s podporou politických strán Progresívneho Slovenska, SaS, KDH, Slovensko (predtým OĽaNO), Za ľudí, Demokrati, Demokratická strana, Fórum, Modrí-ES, ODS – Občianski demokrati Slovenska, Strana rómskej koalície a Patrika Dubovského.
Peter Pellegrini (*1975 v Banskej Bystrici)
Je politik, predseda strany HLAS-sociálna demokracia. Od roku 2006 poslanec NR SR za Smer. Od roku 2012 štátny tajomník ministerstva financií, 2014 minister školstva, vedy, výskumu a športu SR, 2014-2016 predseda NR SR. V roku 2016 sa stal podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.
V rokoch 2018-2020 bol predsedom vlády SR. V roku 2020 založil stranu HLAS-SD a stal sa jej predsedom. Od roku 2023 je predsedom NR SR. Kandiduje za stranu Hlas-SD s podporou Smeru, SNS, Aliancie – Szövetség, Sme rodina a Jána Kubiša.
My budeme priebeh 2. kola prezidentských volieb pozorne sledovať a priebežne vás informovať o ich priebehu. Na záver prinesieme konečné výsledky.
Pokojný priebeh volieb na celom území Slovenska
Sobotňajšie prezidentské voľby na celom území Slovenska majú pokojný priebeh. Hlasovanie potrvá do 22:00 hod. Moratórium sa predĺži o päť minút, do 22:05 hod. Dôvodom je, že v obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves a v jednom z okrskov v Novom meste nad Váhom sa ráno členovia komisie nemohli dostať do volebnej miestnosti.
Kandidát Ivan Korčok, ktorý dopoludnia odovzdal svoj hlas spolu s manželkou v Senci, povedal:
„Toto je ten moment, keď ľudia majú rozhodnutie vo svojich rukách, a toto je ten moment, keď my politici musíme pozorne počúvať, lebo večer sa dozvieme, ako sa rozhodnú.“
Jeho protikandidát Peter Pellegrini, ktorý volil spolu so svojou sestrou v obci Rovinka, uviedol:
„Som rád, že dnes môžem byť spolu s oboma svojimi rodičmi a sestrou. Naozaj to bude extrémne tesné a chcem vyzvať každého, kto chce využiť svoje ústavné právo voliť, aby išiel voliť. Každý občan môže vyjadriť svoj postoj, či už je taký alebo onaký.“
V Banskej Bystrici odvolil aj primátor Ján Nosko s rodinou. Krátko pred voľbami vyzval Banskobystričanky a Banskobystričanov, aby v sobotu využili svoje hlasovacie právo:
„Poďte voliť a vyjadrite svoj názor.“
Podľa viacerých predvolebných prieskumov verejnej mienky sú šance oboch kandidátov na nového prezidenta SR v sobotňajších voľbách veľmi vyrovnané. Rozhodovať bude každý hlas.
Tragédia v Spišskom Podhradí
Žiaľ tieto voľby zatienila tragédia, ku ktorej došlo v Spišskom Podhradí pri Spišskej Kapitule na stretnutí mladých veriacich. Nezabezpečený autobus sa po vyložení cestujúcich na zastávke pohol a stlačil 10 ľudí pod seba.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý okamžite pricestoval na miesto tragédie, počas brífingu v Spišskom Podhradí, oznámil, že pod kolesami autobusu zahynuli tri mladé dievčatá, jedno ďalšie ťažko zranené dievča bojuje o život v košickej nemocnici, ďalších 6 mladých ľudí vo veku od 14 do 17 rokov bolo rozvezených do okolitých nemocníc s otvorenými ranami, polytraumami či zlomeninou, ich stav je stabilizovaný. Prípad vyšetruje polícia.
Autor: (tom), Foto: ilustračné