Ministerstvo školstva chce pre prvý až tretí ročník základných škôl úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy. Od štvrtého ročníka budú mať žiaci výnimku v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje Štátny vzdelávací program (ŠVP). Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker o tom informoval na svojej tlačovej konferencii.
Ak dieťa napriek zákazu vytiahne smartfón na vyučovaní, za porušenie pravidiel by mohlo dostať napríklad aj neospravedlnenú hodinu. Vedenie rezortu školstva chce reguláciu ukotviť priamo v zákone.
„Podľa výsledkov OECD, ktoré sme prezentovali, deti v neregulovanom prostredí používania mobilných telefónov sa preukázateľne horšie sústreďujú na vyučovanie a v konečnom dôsledku majú horšie aj výsledky vo vzdelávaní,“
upozorňuje minister Tomáš Drucker.
Od 6. triedy bude používanie smartfónov s rovnakou výnimkou ako v nižších ročníkoch, no do rozhodnutia o jeho využití už bude môcť zasiahnuť učiteľ na vyučovacej hodine.
Regulácia sa bude analogicky vzťahovať tiež na nižšie ročníky osemročných gymnázií.
Výnimky budú mať aj žiaci so špeciálnymi potrebami. Projektová manažérka duševného zdravia detí a mládeže na ministerstve školstva Lenka Svoradová ako príklad uviedla deti s cukrovkou, ktoré využívajú mobilné aplikácie na meranie hladiny cukru v krvi:
„Vysoko pravdepodobne nebude výsledkom vyčerpávajúci zoznam aplikácií, ktoré sú povolené, skôr naopak, zadefinuje sa skupina detí, ktoré majú výnimku, ako napríklad tie zdravotne znevýhodnené.“
Podľa Druckera nejde o spiatočnícke kroky. V prípade smartfónov síce príde zákaz, no na druhej strane rezort školstva plánuje investície vo výške dvoch stoviek miliónov eur do moderného vybavenia tried vrátane digitálnych technológií tak, aby nerozptyľovali deti. Minister školstva zároveň očakáva, že po tejto investícii sa o pár rokov dostavia aj lepšie výsledky v PISA testoch, v ktorých Slovensko naposledy prepadlo.
Regulácia mobilných telefónov podľa MŠVVaM SR
1. až 3. ročník: úplný zákaz používania mobilných telefónov
od 4. ročníka: výnimka, ak si vyžaduje štátny vzdelávací program
od 6. ročníka: výnimka aj rozhodnutím učiteľa/učiteľky
Nová legislatíva má upraviť aj to, ako sa bude na dodržiavanie zákazu dohliadať. Na ministerstve školstva majú pripravených viacero pracovných verzií vrátane konkrétnych príkladov zo zahraničia. Pracovná skupina, ktorá sa zaoberala reguláciou telefónov, navrhla niekoľko modelov, ako reguláciu implementovať.
Jednou z možností je podľa Svoradovej ukladanie aparátov do skrinky, no medzi možnosťami je aj fyzické vyzbieranie smartfónov či uloženie vypnutého telefónu do tašky.
Študentská rada stredných škôl (ŠRSŠ) súhlasí so zavedením plošného zákazu mobilných telefónov na prvom stupni základných škôl. V prípade stredných škôl potrebu plošného zákazu nevidí.
Túto potrebu plošného zákazu na stredných školách nevidí ŠRSŠ napríklad z dôvodu, že sú tam zväčša žiaci dostatočne zrelí na to, aby boli schopní správne regulovať používanie mobilov a zodpovedne ich integrovať do učebného prostredia. Učiť sa efektívne a vhodne používať technológie považujú za nevyhnutnú súčasť prípravy na budúce povolania.
„Každá škola má svoje vlastné potreby a špecifiká, a preto by rozhodnutie o používaní mobilných zariadení malo byť v kompetencii vedenia školy a zohľadňovať individuálne okolnosti a potreby študentov,„
uviedol predseda ŠRSŠ , podľa ktorého používanie mobilov na stredných školách budú riešiť na najbližšom stretnutí s ministrom školstva Tomášom Druckerom. Konkrétna podoba znenia návrhu zákona bude k dispozícii v nasledujúcich týždňoch.
Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné