K významným banskobystrickým rodákom rozhodne patrí Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský – mnohovrstevný, činorodý vzdelanec a zanietený predstaviteľ slovenského národného života. 4. marca 2024 sme zaregistrovali 200. výročie jeho narodenia a je škoda, že si to kultúrna verejnosť nepripomenula výraznejším spôsobom.
Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský
(* 4. marec 1824 v Banskej Bystrici – † 20. august 1908 v Kremnici)
Radi na tomto mieste uvádzame, že nezabudol Miestny odbor Matice slovenskej v spolupráci s ústredným vedením. V pondelok 18. marca 2024 usporiadal prezentáciu jeho života a diela, ktorú starostlivo pripravila Anita Murgašová. S prítomným podpredsedom MS Marekom Hanuškom účastníci stretnutia následne prešli uctiť si jeho pamiatku do centra mesta, kde je v podchode z námestia do Národnej ulice umiestnená pamätná tabuľa, upozorňujúca na túto nesporne zaujímavú osobnosť.
Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský sa narodil 4. marca 1824 ako najmladšie dieťa v rodine banského úradníka, ktorý sa r. 1829 stal správcom huty v Ponickej Hute. Tam Gustáv chodil do ľudovej školy, ale po návrate rodiny do Banskej Bystrice študoval na tunajšom katolíckom gymnáziu (1832 – 1840). V štúdiu pokračoval na akadémii vo Vacove a na filozofickej fakulte v Budapešti, kde v roku 1842 prestúpil na medicínu, ktorú následne dokončil vo Viedni (1850).
Svoje povolanie vykonával najskôr v Banskej Bystrici (1850 – 1853) ako stoličný lekár, pokračoval 15 rokov v pozícii bansko-lesného lekára, od roku 1868 až do smrti (20. 8. 1908) pracoval a žil v Kremnici. Zomrel ako 84 ročný, pochovaný je na tamojšom cintoríne. Navonok priama cesta v profesii lekára má svoje špecifiká, ešte v Banskej Bystrici sa školil v špecializácii očného lekárstva (v čom by bol rád pokračoval), ale následné pozície v bansko-lesníckom prostredí mu vyniesli povesť špecialistu na pracovné lekárstvo.
Výpočet aktivít Zechentera Laskomerského týmto nekončí. Treba uviesť, že bol v čase štúrovského hnutia popredný činiteľ národného emancipačného hnutia. Ešte ako študent vo Viedni sa zúčastnil revolučných pohybov v rokoch 1848/49 ako člen akademickej gardy, v memorandových a matičných rokoch tiež zohral významnú úlohu, bol spoluzakladateľom a členom výboru Matice slovenskej, spoluorganizátor Muzeálnej slovenskej spoločnosti, stúpenec česko-slovenskej vzájomnosti (osobitnú úlohu v tom zohralo jeho priateľstvo s Boženou Němcovou).
Bol aj literárne nadaný, presadil sa najmä v próze, ktorej nechýbal jeho povestný humor, svojou tvorbou sa zaraďuje do obdobia medzi romantizmom a realizmom. Začínal písaním satirických článkov pre periodiká, vo svojich dielach využíva slovnú i situačnú komiku, ale neochudobňuje ich ani o dej. Do mnohých diel vkladá i vlastné príbehy a skúsenosti z rozličných období svojho života, takže sa stávajú čiastočne autobiografickými.
Vo svojich cestopisných dielach sa venuje nielen svojim zážitkom, skúsenostiam a príhodám, ale tiež výkladu o umeleckých pamiatkach a prehľadu dejín jednotlivých miest. No jeho najvýznamnejším literárnym dielom je Vlastný životopis, ktorý vyšiel naposledy r. 1956 pod názvom Päťdesiat rokov slovenského života.
Jedinečne zachytil nielen svoje osobné zážitky a udalosti, ale aj celonárodný pohyb prostredníctvom kontaktov s jeho hýbateľmi (Ján Kollár, Štefan Moyses, Ľudovít Štúr, Janko Francisci, Ján Chalupka, Samo Chalupka a mnohí ďalší). Poskytol tak detailný obraz slovenského spoločenského a politického života v druhej polovici 19. storočia.
Tým výpočet Zechenterových aktivít zďaleka nekončí – zaujímal sa o geológiu, mineralógiu, kryštalografiu, speleológiu a botaniku. Výsledky svojich výskumov a pozorovaní, ako aj odborno-popularizačné príspevky a vedecké štúdie z rozličných odborov uverejňoval v domácej i zahraničnej tlači. Udržiaval osobné kontakty a korešpondoval s poprednými prírodovedcami, od r. 1860 bol členom lekárskej sekcie Bratislavského prírodovedného spolku, od r. 1867 aj členom korešpondentom Ríšskeho geologického ústavu.
Zechenter mal záľubu aj v maľovaní, ktorú využíval pri ilustrovaní vlastných literárnych diel, často robieval portréty rodinných príslušníkov a priateľov, kresby, menej olejomaľby zátiší a výjavov zo života majú predovšetkým dokumentárnu hodnotu.
Po Zechenterovi Laskomerskom zostalo pre súčasníkov najmä jeho literárne dielo, ktorému sa pri jeho výročiach venujú literárni vedci a priaznivci predovšetkým v Brezne a Kremnici.
Ale aj Literárne a hudobné múzeum v Banskej Bystrici sa má čím pochváliť, pred vyše dvadsiatimi rokmi sa im podarilo získať do zbierkového fondu osobné predmety tohto banskobystrického rodáka – jeho kalamár a cestovnú lekársku taštičku. A tak môžu návštevníkom ponúknuť aspoň drobnú časť, charakterizujúcu jedinečnú osobnosť našej národnej minulosti.
Autor: Jana Borguľová , Foto: archív