Naši odborníci z Rooseveltovej nemocnice vykonali päťtisícu roboticky asistovanú operáciu. Pacienta s karcinómom prostaty operoval MUDr. Jozef Babeľa. K veľkej chvíli mu poblahoželal MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý ešte v roku 2011 vykonal prvú roboticky asistovanú operáciu na Slovensku.
Päťtisíca roboticky asistovaná operácia
5 000 úspešne operovaných pacientov je výsledok vynikajúceho tímu nielen lekárov, ale všetkých zdravotníkov, ktorí sa na roboticky asistovanom programe podieľajú.
„Sme hrdí na našich kolegov, ktorí ako priekopníci vybudovali fungujúci robotický program, ktorý pacientom na Slovensku prináša obrovské benefity,“
uvádza hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.
„Naše centrum dosahuje v priemere na jeden robotický systém spolu za všetky odbornosti výsledky ako kolegovia v Nórsku či Brazílii. Musím povedať, že prezentovanie výsledkov takejto práce ma napĺňa hrdosťou. Zároveň musím dodať, že všetci zahraniční kolegovia sa boria s rovnakými výzvami ako my na Slovensku. Hlavne čo sa týka motivácie, efektívnosti a nedostatku stredného zdravotníckeho personálu,“
približuje prácu Centra robotickej asistovanej chirurgie aj svojim kolegom v zahraničí riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková.
„Som nesmierne rád, že sme dostali príležitosť ukázať, že aj v malom štáte, pri nie úplne ideálnych podmienkach zdravotníckeho systému, môžeme vybudovať pracovisko, ktorého prácu a výsledky uznávajú a inšpirujú sa nimi aj odborníci na medzinárodnej úrovni a môžeme sa smelo porovnávať s nemocnicami svetového mena,“
hovorí doktor Vladimír Baláž, vedúci Centra roboticky asistovanej chirurgie.
Ďalšia úspešná transplantácia pečene
V decembri v o FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica uskutočnili už štyristú transplantáciu pečene. Odborníci v banskobystrickom Transplantačnom centre už roky úspešne nahrádzajú pacientom chorú pečeň darovaným orgánom.
„Dosiahnutý počet 400 transplantácií pečene je významný z viacerých dôvodov. Takýto počet je známkou toho, že tento zložitý program sa plne etabloval v našej nemocnici a funguje 24 hodín 7 dní v týždni. Na fungovaní programu participujú všetky kľúčové oddelenia celej nemocnice. Z transplantačného programu benefitujú v prvom rade pacienti. V druhom rade je to aj významný prísun nových skúseností pre zdravotnícky personál, ktorý sa tak posúva svojím vzdelaním na vysokú odbornú úroveň. V konečnom dôsledku je tento program výnimočný nielen pre pacientov, ale aj pre celú nemocnicu. Ročne urobíme okolo 40 transplantácií pečene. Našim najbližším cieľom je naďalej zvyšovať tento počet, na čo určite máme personálne aj odborné kapacity. Pevne verím, že transplantácie pečene sa budú v našej nemocnici naďalej rozvíjať a budeme dosahovať stále lepšie výsledky,“
konštatuje prednosta Kliniky transplantačnej chirurgie SZU MUDr. Július Janek, PhD.
Pán Peter je šťastný človek, pri svojej diagnóze „primárny karcinóm pečene“ dostal rovno tri šance na život vďaka skvelým odborníkom vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.
Prvýkrát, keď vďaka moderným metódam intervenčnej rádiológie získal čas do úspešnej transplantácie pečene postihnutej heptocelulárnym zhubným nádorom.
Druhýkrát, keď sa našla darcovská pečeň a tretí krát, keď zvládol náročnú transplantáciu.
Príbeh pána Petra, ktorému odborníci z Roosveltky špeciálnym zákrokom získali čas, aby sa dočkal transplantácie pečene, natočila RTVS a uviedla v relácii Moja diagnóza (môžete si ju ešte pozrieť v repríze 28. februára o 17:55 na Dvojke).
Zdroj: Ružena Maťašeje a (tom) , Foto: Rooseveltova nemocnica