Cieľom projektu KLÍMA BEST bolo informovať, inšpirovať a mobilizovať verejnosť i rôzne cieľové skupiny k jednoduchým a efektívnym opatreniam pre ozdravenie klímy v nadchádzajúcom desaťročí, ktoré bude kľúčové. Správnou kombináciou mäkkých a tvrdých opatrení na báze bilaterálnej spolupráce s partnermi z Nórska projekt prispel k zvýšeniu povedomia o klimatickej gramotnosti obyvateľov Slovenskej republiky.
Projekt s názvom KLÍMA BEST – NAJLEPŠIE skúsenosti pre lepšiu KLÍMU (anglická verzia Better CLIMA based on the BEST experiences – CLIMA BEST) odštartoval 27. apríla 2022 otváracou konferenciou za účasti odbornej verejnosti, nórskych partnerov i slovenských partnerov v sídle Slovenskej agentúry životného prostredia v Banskej Bystrici.
Zastrešujúcim cieľom projektu je priniesť výrazné pozitívne zmeny vo vnímaní, informovanosti a v správaní cieľových skupín v boji proti klimatickej zmene.
„Dôležitou súčasťou projektu bolo partnerstvo s dvoma nórskymi organizáciami (The Energy Farm International Foundation, International Development Norway AS), ktoré zaručilo cennú výmenu bilaterálnych skúseností, poznatkov a osvedčených postupov v oblasti rozumného a bez emisného vykurovania alebo udržateľnej mobility a zelenej infraštruktúry v mestách,“
hovorí Kristína Wimmerová z Občianskeho združenia Ekoenergia, ktoré bolo lídrom projektu.
V Bioklimatickom parku Drienová pri Rajci boli verejne prezentované jednoduché praktické opatrenia, na ktoré nadväzovalo niekoľko druhov informačných aktivít – workshopy voda pre klímu, solárne jazdy na elektrobicykloch, festivaly krajiny a klímy, praktické semináre o čistom vykurovaní alebo lektorované prehliadky prírode blízkych opatrení v teréne.
Viac ako 2 000 účastníkov získalo takto praktické skúsenosti alebo nadobudlo nové poznatky v oblasti adaptácie a zmierňovania dopadov zmeny klímy. Aktivity boli cielené na širokú verejnosť, nechýbali ani študenti, zástupcovia verejnej správy, súkromného alebo neziskového sektora. Workshopy pre klímu, zamerané na prírodné vodozádržné opatrenia, zaujali aj zástupcov gréckeho a slovenského Ministerstva životného prostredia (MŽP SR).
„Ako Správca programu SK-Klíma považujeme projekt KLÍMA BEST za vlajkový, ukážkový projekt implementovaný v rámci výzvy „Zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy“. Projekt naplnil podmienky a ciele výzvy a zameral sa na zvyšovanie povedomia o zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy so zohľadnením princípov informálneho učenia sa,“
uvádza Denis Knotka, riaditeľ odboru kontroly projektov technickej pomoci a programov nadnárodnej spolupráce z MŽP SR.
Projekt bol slávnostne ukončený v stredu 21. februára 2024 záverečnou konferenciou v sídle Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), kde sa odbornej verejnosti a pozvaným hosťom predstavili výsledky a výstupy projektu. Vďaka nemu prešiel za dva roky zmenou aj areál SAŽP v Banskej Bystrici.
„Z praktického hľadiska pribudli dva prístrešky na bicykle – z toho jeden disponuje solárnym nabíjaním, kontajner na povrchové zachytávanie dažďovej vody, stanovištia a napájadlá pre hmyz či vtáky, a biodiverzitná lúka s kvitnúcimi druhmi pôvodných rastlín. Tieto opatrenia boli doplnené informačnými podujatiami a propagačno-vzdelávacími materiálmi,“
zdôrazňuje Michaela Pšenáková, zástupkyňa pre komunikáciu SAŽP.
V rámci projektu bolo otvorené aj Info KLÍMA Centrum v Rajci, ktoré zostáva v prevádzke i po skončení projektu a bude informovať o aktivitách Bioklimatického Parku Drienová, ktoré upozorňujú na klimatickú zmenu ako na problém s najvyššou prioritou.
Zdroj: Michaela Pšenáková , Foto: SAŽP a ilustračné