Agentúra MEDIAN SK formou osobného opytovania sa ľudí uskutočnila prieskum dôveryhodnosti politických lídrov a inštitúcií na reprezentatívnej vzorke 1 086 respondentov, v období od 13. novembra do 17. decembra 2023.
Dôveryhodnosť politických lídrov
Najvyššiu dôveryhodnosť spomedzi politických lídrov má predseda parlamentu a strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Dôveruje mu 37 percent, nedôveruje 53 percent respondentov. Jeho dôveryhodnosť postupne narastá.
Druhou v rebríčku dôveryhodnosti politických lídrov je prezidentka SR Zuzana Čaputová. Dôveru jej vyjadrilo 34 percent opýtaných a nedôveru 56 percent. Podľa agentúry MEDIAN SK deklarovaná dôvera voči hlave štátu postupne klesala počas celého minulého roka.
Za ňou na treťom mieste skončil premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico s dôverou 33 percent a nedôverou 57 percent opýtaných. Jeho dôveryhodnosť pred voľbami i po voľbách rastie.
Podpredseda parlamentu a predseda SNS Andrej Danko na 4. mieste získal dôveru 20 percent a nedôveru 67 percent opýtaných. Predseda Progresívneho Slovenska a podpredseda NR SR Michal Šimečka má dôveru 19 percent a nedôveru 68 percent respondentov. Nasleduje predseda Republiky Milan Uhrík s dôveru 17 percent a nedôverou 68 percent opýtaných.
V ďalšom poradí sa umiestnili predseda Sme rodina Boris Kollár s dôverou 16 percent a nedôverou 73 percent, .bývalý predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) má dôveru 15 percent a nedôveru 74 percent, predseda SaS Richard Sulík s dôverou 13 percent a nedôverou 75 percent respondentov.
Nasleduje poslanec NR SR a KDH Milan Majerský s dôverou 12 percent a nedôverou 70 percent, predseda Aliancie Krisztián Forró s dôverou 10 percent a nedôveru 56 percent opýtaných, predseda ĽSNS Marian Kotleba má dôveru 9 percent a nedôveru 78 percent opýtaných..
Najmenej dôveryhodným politickým lídrom je poslanec Národnej rady NR SR a predseda hnutia Slovensko (OĽaNO) Igor Matovič. Dôveruje mu 7 percent a naopak nedôveruje rekordných 83 percent respondentov.
Dôveryhodnosť inštitúcií
Agentúra MEDIAN SK v spomínanom prieskume na sklonku minulého roka skúmala aj dôveryhodnosť slovenských a medzinárodných inštitúcií. Najdôveryhodnejšou národnou inštitúciou je Hasičský a záchranný zbor. Dôveruje mu 82 percent a nedôveruje 8 percent ľudí.
V rebríčku nasleduje armáda, ktorej dôveruje 58 percent a nedôveruje 31 percent opýtaných. Tretie sú samosprávy s 52-percentnou dôverou a 37-percentnou nedôverou. Úrad prezidentky si získal dôveru 44 percent respondentov, nedôveruje mu 46 percent. Polícii dôveruje 43 percent a nedôveruje 47 percent ľudí.
Vláda si vyslúžila dôveru 26 percent opýtaných, nedôveruje jej 63 percent. Súdom dôveruje 23 percent ľudí a nedôveruje 66 percent. Parlamentu vyslovilo dôveru 16 percent respondentov, nedôveru 72 percent.
Spomedzi medzinárodných inštitúcií má najvyššiu dôveryhodnosť V4 s dôverou 55 percent opýtaných a nedôverou 36 percent. Nasleduje OSN, ktorej dôveruje 50 percent a nedôveruje 40 percent ľudí. NATO dôveruje 48 percent opýtaných a nedôveruje 44 percent.
Európska únia si vyslúžila dôveru a nedôveru zhodne 46 percent opýtaných.
Zdroj: (tom) a TASR MEDIAN SK a ilustračné, Foto: MEDIAN SK a ilustračné