Domácnostiam a vybraným zraniteľným odberateľom sa ceny energií budúci rok nezmenia. Distribučné poplatky sa zastropujú na úrovni roka 2023 aj pre podnikateľský sektor.
V štátnom rozpočte bude na tieto opatrenia vyčlenená suma 1,25 miliardy eur. V stredu o tom informovali predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a ministerka hospodárstva Denisa Saková (obidvaja Hlas-SD). Súvisiace opatrenia v následne schválila vláda SR.
„Chcem ubezpečiť, že oproti cenám minulého roka sa v roku 2024 za elektrickú energiu, plyn a teplo, čo sa týka domácností a vybraných zraniteľných subjektov, nič nezmení. Nikto na faktúre neuvidí nárast cien,„
zdôraznila ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Distribučné poplatky v dodávke elektrickej energií mali podľa nej vzrásť približne o 20 %, zastropujú sa však na úrovni roku 2023, a to aj pre podnikateľský sektor. To isté sa týka aj distribučných poplatkov za plyn, ktoré mali stúpnuť o 6 %, ako aj tepla, kde mal byť nárast o približne 40 %.
„Novinkou je, že teplo rozširujeme o skupinu, ako sú detské domovy a internáty, aj tí budú mať regulovanú cenu v budúcom roku na úrovni tohtoročnej ceny,“
doplnila Saková.
Všetky kompenzácie bude podľa nej riešiť Ministerstvo hospodárstva SR priamo s jednotlivými dotknutými subjektmi, ktorí dodávajú alebo majú na starosti distribúciu energií. V prípade potreby budú platiť aj kompenzačné schémy z minulosti pre podnikateľov, ktoré stropovali cenu plynu na 99 eur a cenu elektriny 199 eur za megawatthodinu (MWh).
„Neočakávame, že by sa cez tieto limity podnikatelia prehupli, ale ak by sa tak stalo, tieto kompenzačné schémy budú naďalej platiť aj v budúcom roku 2024,“
dodala ministerka.
Predseda NR SR Peter Pellegrini pripomenul, že v posledných rokoch Slovensko prechádzalo viacerými krízami, vrátane energetickej s vysokým nárastom cien. Tie by bez zásahu vlády hrozili vážnymi dôsledkami pre obyvateľstvo, ale aj celé hospodárstvo.
„Preto je dôležité, aby dnes občania tejto krajiny dostali uistenie a dobrú správu, že z hľadiska cien elektriny a plynu pre budúci rok im nič závažné nehrozí a že budú môcť z tohto pohľadu pokojne vstúpiť do nového roka,“
vyhlásil Pellegrini, pričom poďakoval ministerke Sakovej za intenzívnu prácu a koaličným partnerom za dohodu na tejto téme.
Vďaka posilneniu postavenia štátu v energetike by chcel Peter Pellegrini okrem iného nastaviť predaj elektriny vyrobenej na území Slovenska. Preto je posilnenie vplyvu štátu v energetických podnikoch stále v hre, je to výzva na nasledujúce obdobie.
Vláda sa podľa predsedu NR SR musí zamyslieť nad tým, akým spôsobom sa bude predávať u nás vyrobená elektrina:
„Či sa to opäť ponechá na voľnú ruku trhu, alebo časť nami vyrobenej elektrickej energie budeme vopred na dlhé roky ponúkať slovenským domácnostiam a slovenskému priemyslu, tak aby neboli odkázaní na to, čo sa deje na burzách. Voľný trh funguje len v dobrom počasí. Bol by som nerád, aby nejaký špekulant alebo šikovný obchodník s elektrickou energiou si od nás na tri, štyri roky kúpil lacnú stabilnú elektrinu vyrobenú v našich atómových a vodných elektrárňach a potom nám ju o dva roky predával s obrovským tučným ziskom. A my z rozpočtu ešte kompenzovali jeho tučné zisky, aby sa to nedotklo našich odberateľov. Musíme sa vrátiť k zdravému sedliackemu rozumu.“
Video z tlačovej besedy Petra Pellegriniho a Denisy Sakovej:
https://www.facebook.com/pellegrini.peter/videos/1379582822638338?locale=sk_SK
Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné