Oliver Viglaský je jeden z takmer osemdesiatich študentov z Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorí si tento týždeň v Cikkerovej sieni Radnice v Banskej Bystrici prebrali prestížnu Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu – skrátene DofE.
Oliver sa chcel priblížiť vesmíru. Keďže aj najuznávanejší vedci sú v otázkach bezmedzného cestovania mimo našej slnečnej sústavy skeptickí, rozhodol sa pre svoj vlastný spôsob. Dlhé hodiny trávi tým, že si chce vesmírne objekty sprítomniť aspoň vizuálne.
Študent z Gymnázia Andreja Sládkoviča v Banskej Bystrici zatočil s vlastnou lenivosťou a dnes je jedným z desiatok študentov z Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorí si z rúk britského veľvyslanca Nigela Bakera prebrali významné medzinárodné ocenenie.
Slovensko ako Nový Zéland? Dá sa to!
Počtom absolventov 1 700 sa Slovensko začína podobať na krajiny ako Kanada, Austrália, Nový Zéland či Spojené Kráľovstvo! Tento rok na sebe celkovo maká v DofE skoro 6 500 mladých ľudí na všetkých troch úrovniach.
Mladí ľudia sa po celom Slovensku venovali rôznorodým cieľom: programovali 3D animácie, behali polmaratóny, nahrávali podcasty, učili sa jazyky či pomáhali seniorom.
Buď ako anglický kráľ
„Ty si Dofák. Chcem, aby to niečo znamenalo. Dlhé roky som spolupracoval s terajším britským kráľom Charlesom. Aj on povedal, že jeden z najdôležitejších ľudí v jeho živote bol mentor, ktorý mu pomohol dosiahnuť zlatú úroveň DofE.”
povedal mladým pri odovzdávaní ocenení veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Nigel Baker.
Tým poukázal na skutočnosť, že Dofáci po celom svete vytrvalo pracujú na spoločných cieľoch.
Porazte lenivosť a uvidíte zázraky
Oliver sa k pozorovaniu vesmíru dostal vďaka programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).
„Práve DofE pestovalo moju motiváciu a naučilo ma, že keď niečo chcem a pracujem na tom, tak nič nie je nemožné. Bez vytrvalosti, disciplíny a trpezlivosti by som to nedokázal. To mi DofE dalo. Okrem toho, je to príležitosť zažiť niečo nové a spoznať inšpiratívnych ľudí,”
hrdo konštatuje nad svojimi fotografiami šikovný študent banskobystrického Gymnázia A. Sládkoviča.
Oliver Viglaský patrí k miliónom mladých ľudí po celom svete, ktorých rozvojový program DofE kultivuje v charakterových vlastnostiach užitočných pre budúcnosť
„Neuspokojte sa s jednoduchými a prízemnými vecami, ste jedineční a šikovní, máte predpoklady na to, aby ste boli v živote úspešní. Porazte lenivosť tak ako ja, uvidíte zázraky,”
hovorí o svojej skúsenosti Oliver.
KOMPLETNÝ PRÍBEH OLIVERA SI MÔŽETE PREČÍTAŤ TU
Lepšie duševné zdravie aj komunikácia
Oliver je príkladom mladého človeka, ktorý pravidelne, systematicky na sebe pracoval.
„DofE je unikátne v tom, že mladí ľudia získajú kompetencie, ktoré sa im zídu v budúcom živote aj kariére. Pravidelne športujú, rozvíjajú svoj talent, ale aj zlepšujú svoje okolie cez dobrovoľníctvo. Pravidelnou a dlhodobou činnosťou budujú mentálnu odolnosť a zlepšujú tak svoje duševné zdravie, učia sa komunikovať a prekonávajú výzvy, aj v momentoch, keď sa im nechce,”
uvádza riaditeľ DofE Slovensko Miloš Ondrášik. Výnimočné je aj v tom, že jediným súperom mladého človeka je on sám a neporovnáva sa s inými.
Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Mikuláš Pál mladým ľuďom odkázal, že za svoje budúce šťastie raz budú môcť ďakovať sami sebe.
„Dosiahnuť niečo, to nie je len tak, no a keď tu sedíte, viete o čom hovorím.”
Pál si zároveň z rúk riaditeľa Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu prebral ocenenie za dlhodobú podporu škôl, pedagógov a študentov v programe DofE. V lepšiu budúcnosť vďaka mladým ľuďom, ktorí absolvovali DofE, verí aj druhý viceprimátor mesta Banská Bystrica Martin Majling:
„Pre našu spoločnosť je veľmi dôležité podporovať sebarozvoj mladých ľudí. Preto veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí vytvárajú tieto možnosti a rovnako tak veľká vďaka všetkým riaditeľom, učiteľom, vedúcim a najmä študentom, ktorí tieto možnosti využijú a zapájajú sa do týchto perfektných programov.“
Regionálna manažérka spoločnosti Tesco Katarína Petrášová k tomu dodala:
„Vráťte sa do svojich začiatkov, spomeňte si na celú vašu cestu s DofE. Je to veľká a užitočná cesta. Môžete byť na seba hrdí!”
Podujatie v Cikkerovej sieni bystrickej Radnice sa konalo pod záštitou Banskobystrického samosprávneho kraja.
DofE a 4 218 hodín dobra
Tomu, aby si prebrali Cenu predchádzalo viac ako 4 218 hodín dobra pre ich okolie. Spoločne sa Dofáci rozvíjali 527 pracovných dní. DofE je o rozvoji, stanovení si cieľov, vytrvaní a hľadaní cesty ako ho dosiahnuť.
Mladí ľudia sa rozvíjajú prostredníctvom troch oblastí – športu, talentu, dobrovoľníctva a na záver svoje skúsenosti zúročia na dobrodružnej expedícii. Tej sa zúčastňujú spolu so školenými Expedičákmi, budujú tímy a zlepšujú sa celkovo v komunikácii.
Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu
DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý v roku 1956 založil princ Philip, vojvoda z Edinburghu, manžel britskej kráľovnej. Ročne ho realizuje vyše 1 milión mladých ľudí vo veku od 14 do 24 rokov v 130 krajinách sveta.
Program komplexne rozvíja charakterové vlastnosti ako je cieľavedomosť, vytrvalosť a vnútorná motivácia cez nastavovanie si cieľov a ich systematické napĺňanie v oblastiach ako je šport, talent a dobrovoľníctvo. Mladí ľudia zlepšujú aj svoje komunikačné zručnosti a učia sa tímovosti na dobrodružnej expedícii. Program sa dá absolvovať na bronzovej, striebornej a zlatej úrovni.
Na Slovensku funguje program DofE od roku 2015. V pilotnom ročníku bolo zapojených 12 škôl a 181 mladých ľudí, ktorí chceli na sebe pracovať. Po ôsmich rokoch sa programu darí prekračovať magickú hranicu. Na jeseň 2023 si svoje ocenenie DofE odnesie vyše 1 700 mladých z celého Slovenska, v DofE je aktívnych až 6 500 mladých ľudí. S týmito číslami sa radíme medzi krajiny ako je Nový Zéland či Kanada.
Ocenenie pomáha, ak sa chce dostať mladý človek na vysokú školu u nás alebo v zahraničí, získať štipendium, či nájsť si lepšiu prácu. DofE otvára brány pre nových mladých ľudí. Viac informácií získate na www.dofe.sk.
Zoznam škôl v Banskobystrickom samosprávnom kraji zapojených do DofE
Do DofE sa za BBSK zapojilo 75 študentov. Z nich 59 absolvovalo bronzovú a 16 striebornú úroveň DofE
- Evanjelické gymnázium, Banská Bystrica
- Gymnázium Andreja Sládkoviča, Banská Bystrica
- Gymnázium Františka Švantnera, Nová Baňa
- Gymnázium Ivana Kraska, Rimavská Sobota
- Gymnázium Jána Chalupku, Brezno
- Gymnázium Ľudovíta Štúra, Zvolen
- Základná škola Narnia, Okružná 2, Banská Bystrica
Zdroj: Denis Mačor , Foto: Paulína Ščepková