Klub spisovateľov literatúry faktu na svojom minulotýždňovom výročnom stretnutí v Ružomberku udelil tradičnú Národnú cenu Vojtecha Zamarovského za trvalý prínos v oblasti literatúry faktu dvom osobnostiam. Za slovenskú literárnu komunitu bola ocenená literárna vedkyňa PaedDr. Slavomíra Očenášová Štrbová, PhD., za českú zasa novinár a spisovateľ Stanislav Motl.
Dôstojný rámec slávnostného podujatia zabezpečilo aj partnerstvo s predstaviteľmi mesta Ružomberok na čele s primátorom JUDr. Ľubomírom Kubáňom, ako aj s Katolíckou univerzitou zastúpenou rektorom doc. Ing. Jaroslavom Demkom, CSc.
Pôvodom Martinčanka Slavomíra Očenášová Štrbová zakotvila v meste pod Urpínom už od svojich začiatkov štúdia na Pedagogickej fakulte v roku 1982 (slovenčina – hudobná výchova). Po jeho skončení sa zamestnala v Literárnom a hudobnom múzeu (teraz súčasti ŠVK), neskôr na Univerzite Mateja Bela, v súčasnosti svoju erudíciu opäť uplatňuje v ŠVK – LHM.
Tohtoročná jubilantka (*16.5.1963) za roky svojho intenzívneho odborného rastu získala množstvo podnetov a inšpirácií, ktoré sa jej podarilo pretaviť do pozoruhodného diela. Na konte má veľa odborných publikácií, štúdií, zborníkov, scenárov televíznych dokumentov a i. Veď čerstvo vydaná personálna bibliografia (vyd. Verejná knižnica Mikuláša Kováča) obsahuje takmer 800 záznamov!
Zdatná je aj pri organizovaní kultúrnych podujatí (známe sú napr. Radvanské veršobranie, Univerzita mestu – mesto univerzite), ale aj v umeleckom prednese, či aktivita pri zakladaní spolku Kuzmányho kruh. Skrátka, objavuje sa všade tam, kde je potrebná profesionálne zručná spôsobilosť pri moderovaní, vedení rozhovoru a podobne.
Realizuje sa aj vo vzťahu k mestu, kde už viac ako štyridsať rokov žije – v roku 2010 spracovala knihu Moja Banská Bystrica, k jubileu Univerzity Mateja Bela zasa spracovala spomienky absolventov školy v publikácii Svedectvá o čase (2012). O jej prínose svedčí aj Cena primátora mesta Banská Bystrica za rok 2005, ale je aj laureátkou Európskej ceny pre spisovateľov a publicistov – Zlatej medaily Leva Tolského (Praha 2014) a ďalších ocenení.
Jubilujúca Banskobystričanka Slavomíra Očenášová Štrbová, členka Spolku slovenských spisovateľov, poďakovala za významné ocenenie slovami:
„Za zázraky považujem stretnutia s ľuďmi, s ktorými som mohla v živote spolupracovať, niečo vytvoriť či tvoriť pre iných. Knižky, ktoré mi vyšli, vzišli z otáznikov, rozhovorov, spytovania i sebaspytovania. Žasla som, ako ľuďom, ktorí boli predmetom môjho spracovania, na srdci ležali témy národa, vlasti, domova, poznanie histórie a výhľady do budúcnosti. Objekty môjho bádania ma uisťovali v naliehavom pocite, že tento svet spasí iba dobro, láska i Láska. Viera ani tvorivosť nie sú podmienkou na prežitie, ale vstupovať do chrámu ducha pod nebeskou klenbou s hviezdnym nebom a mravným zákonom je úchvatné, podnecujúce, inšpirujúce. Moje knižky sa neuchádzali o slávu. Prešli onou straussovskou rečou ticha, žijú si pokorne svoj život. Nominácia i verdikt ctenej početnej poroty pre udeľovanie Ceny Vojtecha Zamarovského mi vyrazili dych a zároveň privodili vnútornú radosť.“
Zdroj: Jana Borguľová , Foto: mesto Ružomberok, archív Fedora Mikoviča a Slavomíry Očenášovej Štrbovej