Slovenské múzeum máp obohatilo svoju unikátnu expozíciu o „nové“ staré mapy

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Dobrou správou je, že Slovenské múzeum máp v Kynceľovej pri Banskej Bystrici práve obohatilo svoju expozíciu o nové neobyčajné kúsky, ktoré nielen oživujú históriu Rakúsko – Uhorska, ale mapujú aj vývoj techník používaných v kartografii počas uplynulého storočia. Táto štvrtá tematická výstava sa nesie v duchu mapovania Rakúsko-Uhorska, Čiech, Sliezska a Moravy.

Unikátne kusy historických máp

Slovenské múzeum máp, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku, si od svojho otvorenia v roku 2018 vybudovalo silnú pozíciu medzi milovníkmi máp a kartografie. Návštevníci môžu prechádzať stálymi i tematickými výstavami, ktoré mapujú rôzne obdobia a aspekty tvorby máp.

V rámci štvrtej tematickej výstavy pribudli do expozície nové unikátne kúsky. Kurátorka múzea Kristína Krupová informuje:

,,V júli sme otvorili novú tematickú výstavu Rakúsko-Uhorských máp. Doposiaľ nás navštívili mnoho návštevníkov, ktorí odchádzali nadšení z kúskov, s ktorými sme výstavu otvárali. Preto sme sa rozhodli rozšíriť expozíciu a pripraviť pre návštevníkov ďalšie originálne kúsky od známych kartografov.“

Kristína Krupová

Kristína Krupová

Návštevníci sa môžu tešiť na „nové“ staré mapy Uhorského kráľovstva a uhorských stolíc vytvorené autormi ako sú Samuel Mikovíni, Abraham Ortelius, Gerhard Mercator či Vincenzo Coronelli. Mnohé z nich sú stovky rokov staré a zaujímavé nie len kvôli svojmu historickému kontextu, ale aj osobitým detailom. Nové kúsky v expozícii poskytujú neoceniteľný pohľad na vývoj mapovania a na to, ako sa menili naše pohľady na svet.

,,Najzaujímavejší kúsok, ktorým sme doplnili do už prebiehajúcu výstavy je veľmi vzácna kniha z roku 1723 od Mateja Bela. Táto kniha je akýsi si predskokan jeho slávnych Noticií. Uprostred knihy sa nachádza vzácne mapové dielo od  Samuela Mikovíniho a je nim mapa Demänovskej jaskyne,“

vysvetľuje kurátorka Krupová.

Stála expozícia vám predstaví kartografiu zábavným spôsobom

Okrem „nových“ starých máp sa výstava venuje aj histórii kartografie, jej vývoji a technológiám používaným pri vytváraní máp. Návštevníci tak majú jedinečnú príležitosť preskúmať nielen samotné mapy, ale aj proces ich vzniku a vývoja.

,,Stála expozícia ponúka návštevníkom náhľad do práce kartografa, ale zábavnou formou. Ponúka mnohé aktivity, ktoré vám nie len spríjemnia strávený čas v našich priestoroch, ale vám aj ukážu, že geografia a kartografia sa dajú učiť zábavnou formou. Našim cieľom je váš zážitok,

dodáva kurátorka.

Výstava je otvorená pre všetkých, ktorí majú záujem o geografiu, kartografiu alebo jednoducho chcú stráviť nezabudnuteľný deň v objavovaní nových vecí. V prípade, že máte záujem preniknúť do fascinujúceho sveta mapovania, neváhajte a príďte sa pokochať novými kúskami v expozícii.

Návšteva tohto unikátneho múzea je skutočným zážitkom, ktorý rozšíri vaše obzory a učí vás vnímať svet z iných uhlov pohľadu.

Slovenské múzeum máp v Kynceľovej

Slovenské múzeum máp v Kynceľovej

Zdroj: Kristína Krupová Slovenské múzeum máp, Foto: Slovenské múzeum máp