Získať dve, možno tri umiestenia na úrovni semifinále – medzi 24 najlepšími – taký bol skromný cieľ slovenskej výpravy na 19. majstrovstvách sveta v Budapešti. Žiaľ, nesplnila ho. Deviatke reprezentantov, z toho ôsmi sú členmi VŠC Dukla Banská Bystrica, tentoraz chýbalo viac šťastia.
Keby Duklistky Gabika Gajanová dobehla v rozbehoch na 800 m o jedno miestečko lepšie, keby Viktória Forster nespanikárila v nábehu na prvú prekážku, keby Martina Hrašnová a Ema Hačundová tesne pred MS neochoreli, keby… Na „keby“ sa však nehráme. Realita jej jedno miesto v prvej dvadsiatke (19. Dominik Černý v chôdzi na 35 m) a ďalšie tri v tretej desiatke (25. Gabriela Gajanová na 800 m, 25. Mária Katerinka Czaková a 28. Hana Burzalová v chôdzi na 35 km). Chodci sú tiež členmi armádneho klubu spod Urpína. Jediným pretekárom mimo VŠC Dukla bol iba šprintér Ján Volko.
Slovenské vystúpenie v Budapešti je len reálny obraz postavenia našej atletiky vo svete. Ten, kto trochu vidí za oponu, nemohol čakať oveľa viac. Svetová atletika napreduje míľovými krokmi, globalizuje sa (prihlásených 202 štátov, štartovalo 195). Špička nie je sústredená len v zopár krajinách ako v mnohých iných športoch, kde Slovensko žne medailové úspechy, ale je rozložená do celého sveta. Dôkazom je fakt, že medailu získalo až 46 krajín, pričom viac ako jedno zlato putovalo len do 11 štátov… Bez cenného kovu ostala napríklad veľmoc ako Nemecko, Francúzsko bralo len jediné striebro v mužskej štafete na 4 x 400 m…
Preto očakávať v súčasnej situácii od slovenských atletických reprezentantov medailu, by bola obrovská trúfalosť. Súčasnú atletickú realitu treba prijať a začať pracovať na tom, aby sa slovenskí atléti vo väčšom počte dostali aspoň do prvej dvadsiatky a z času na čas aj do nejakého finále. Pri súčasnej globálnej kvalite a kvalifikačnom systéme s extrémne prísnymi limitmi a dopĺňaním do stanoveného počtu účastníkov z renkingu, je čoraz ťažšie dostať sa vôbec na vrcholné podujatie. Preto deviatka Slovákov na MS 2023 nie je zlé číslo. Ak sa našej atletike podarí udržať sa na tejto méte, prípadne ju zvýšiť o 1-2 atlétov, bude to dobrá východisková pozícia.
„Nenaplnili sme ciele dvoma či troma semifinálovými umiesteniami, ktoré sme očakávali od Jána Volka, Gabiky Gajanovej či Viki Forster. Takéto umiestenie na úrovni semifinále získal chodec Dominik Černý, ktorý patril ´papierovo´ na záver štartového poľa v chôdzi na 35 km, no napokon skončil devätnásty,“
– hodnotil vystúpenie slovenskej deviatky na MS v Budapešti šéftréner SAZ Radoslav Dubovský a k niektorým športovcom z Dukly pre web atletika.sk dodal:
„Blízko k semifinálovému umiestneniu – do 24. miesta – sa dostala Gabika Gajanová na 800 m. Jej vystúpenie hodnotím veľmi vysoko, pretože predviedla kvalitný výkon 2:00,39 a bola evidentne pripravená dobre. Veľká škoda zaváhania Viktórie Forster na 100 m prekážok. Bola dobre pripravená, určite mala na postup do semifinále. V jej prípade bude zrejme nutné popracovať viac na mentálnej príprave. Myslím si, že od nej ešte môžeme očakávať veľké veci. Práve Viktória Forster sa ako jediná z našich atlétov môže v pokoji pripravovať na budúcoročný vrchol, olympijské hry v Paríži. Chodci to budú mať už na budúci rok výrazne ťažšie. Tridsaťpäťka nebude na OH, dvadsiatka pre nich bude náročná výzva. A čas sa kráti…“
Radoslav Dubovský si uvedomuje reálny stav:
„Nemienim maľovať aktuálny stav naružovo: slovenská výprava nebola v Budapešti veľmi úspešná. Takisto nebola ani veľmi početná. Lepšia perspektíva bude beh na dlhú trať. O tom sa však už hovorí dlhšie, lenže nesmieme ostať len pri slovách… Uvedomujem si, že prídu ťažké časy. Už v mládežníckych kategóriách treba pracovať na špičkovej úrovni – s kvalitnými trénermi, vzdelávať ich, naďalej zlepšovať tréningové podmienky. Je toho veľa, čo musíme posunúť dopredu. Keď sa však pozrieme na svet či Európu, musíme niečo urobiť, pretože sme tak trochu zaspali dobu. Všetko to, čo nás čaká, aby sme sa posunuli vpred, to nezvládnu jednotlivci. ale spoločnými silami to môžeme dokázať. Len treba chcieť…“
ATLÉTI VŠC DUKLA BANSKÁ BYSTRICA NA MS V BUDAPEŠTI OČAMI ŠÉFTRÉNERA RADOSLAVA DUBOVSKÉHO:
■ GABRIELA GAJANOVÁ (800 m: 25./2:00,39, 6. v II. rozbehu – tretí najlepší výkon v kariére)
„Gabika predviedla veľmi kvalitný výkon a len smola ju pripravila o postup do semifinále. To jej ušlo o jedno miestečko v rozbehu alebo inak povedané o tri stotinky. Veľmi sa mi páčil jej bežecký prejav, rýchly beh zvládla takticky výborne. Škoda, že nepostúpila medzi 24 najlepších. Myslím si však, že je momentálne výborne pripravená fyzicky aj mentálne. Som rád, že aj po MS je odhodlaná popasovať sa o limit na OH v Paríži.“
■ VIKTÓRIA FORSTER (100 m prekážok: 40./13,47 – 8. v II. rozbehu)
„Jej účinkovania na MS sa skončilo priskoro – už na prvej prekážke. V nábehu na ňu urobila chybu, a potom už len bojovala, aby rozbeh dokončila na čo najlepšej pozícii. Stratila rytmus i rýchlosť. Konečný výsledok je vzhľadom na jej schopnosti a možnosti podpriemerný. Viki má jednoznačne kvality, aby do semifinále postúpila. Na to v Budapešti stačilo aj 12,92 sekundy. Aj preto môžeme v jej prípade hovoriť o obrovskej smole. Na druhej strane to treba brať ako veľké ponaučenie a byť v strehu, lebo zo štyroch veľkých podujatí v tomto roku trikrát neuspela. Napriek všetkému má Forster vzhľadom na svoj vek (21 rokov) všetko ešte pred sebou.“
■ MARTINA HRAŠNOVÁ (kladivo: 34./66,28 m v kvalifikácii)
„Maťa na svoje rekordné siedme MS nešla s veľkými ambíciami, keďže týždeň pred kvalifikáciou ju skolila črevná chrípka a úplne ju fyzicky oslabila. Keďže aj bez toho ju aktuálna výkonnosť radila na samý koniec štartového poľa, nečakali sme nijaký zázrak. Predviedla svoj štandardný výkon. Škoda, že jej nevyšiel hod na úrovni 68 metrov, čo by zodpovedalo jej štandardu v sezóne. Ak by sa jej to podarilo, znamenalo by to umiestenie o jedenásť priečok lepšie.“
■ DOMINIK ČERNÝ (20 km chôdza: 34./1:23:42 – osobný rekord, 35 km chôdza: 19./2:32:56 – osobný rekord)
„Vystúpenie Domina na MS môžem pokojne hodnotiť ako výborné. Na 20 km sa síce v druhej polovici trochu trápil a úplne nevyužil výborné klimatické podmienky, ale zlepšil si osobák o 9 sekúnd, čo sa na MS dá jednoznačne hodnotiť kladne. Zdá sa, že dvadsiatka bola preňho dobrá príprava na preteky na 35 km. Na tejto trati išiel v pohode – možno aj vďaka nápadu, ktorý chcel zrealizovať po dôjdení do cieľa – určite lepšie ako na 20 km. Svedčí o tom jednoznačne i fakt, že si zlepšil osobné maximum až o 2:43 min, čo znamenalo v silnej konkurencii výborné 19. miesto. Ku kvalitnému výkonu ho hnal možno aj nápad, ktorý chcel zrealizovať v cieli – požiadať Hanku Burzalovú o ruku. Myslím si , že sa mu aj toto podarilo.“
■ MICHAL MORVAY (50 km chôdza: diskvalifikovaný)
„Mišo zjavne nevychytil svoj deň – fyzicky ani technicky. Sám bol nesmierne rozčarovaný, že po dobrej príprave mu to v Budapešti nešlo podľa jeho a ani trénerových predstáv. Napomínania, povinné triapolminútové zastavenie v tzv. pit lane a nakoniec tesne pred záverom diskvalifikácia… Jednoducho smolné vystúpenie.“
■ MÁRIA KATERINKA CZAKOVÁ (35 km chôdza: 25./3:01:53 – vyrovnané sezónne maximum)
„Na rozdiel od svojho tréningového kolegu Miša Morvaya bolo na Marike vidieť, že od začiatku ide vo veľkej pohode. Bojovala až do konca a zjavne sa snažila o čo najlepší výkon. Nakoniec si vyrovnala sezónne maximum i svoj najlepší čas na ´čistých´ 35 km – v rámci medzičasu na päťdesiatke už má na konte kvalitnejší výkon. Dosiahla výborné 25. miesto, svoje doposiaľ najlepšie zo šiestich štartov na svetových šampionátoch, bola najlepšia z trojice našich žien.“
■ HANA BURZALOVÁ (35 km chôdza: 28./3:02:47 – sezónne maximum a druhý najlepší výkon v kariére)
„Hanka išla na budapeštianskych MS svoju prvú tridsaťpäťku v tomto roku. V ťažkých podmienkach zaostala za svojím osobákom približne o tri minúty. Napriek tomu podala slušný výkon, o čom svedčí 28. miesto, pričom tabuľkovo jej patrila výrazne slabšia pozícia. Určite ju potešilo nielen to, že šťastne došla do cieľa dvadsiata ôsma, ale aj žiadosť o ruku od priateľa Dominika Černého.“
■ EMA HAČUNDOVÁ (35 km chôdza: 31./3:05:43 – druhý najlepší výkon v kariére)
„Od prvého momentu bolo na Eme vidieť, že nešliapala v úplnej pohode. Choroba hneď po návrate zo Svetovej univerziády v Číne jej vzala nielen sily, ale dosť výrazne (a negatívne) ovplyvnila aj krátku záverečnú prípravu na MS. Napriek tomu celý čas bojovala a úplne vyčerpaná došla do cieľa na solídnom 31. mieste. Za bojovnosť si zaslúži pochvalu, aj keď jej výsledný čas v ťažkých budapeštianskych podmienkach nebol najlepší.“
DUKLISTI NA MS 2023 V BUDAPEŠTI
- 800 m (56 štartujúcich) – rozbehy: 25. Gabriela Gajanová2:00,39 – nepostúpila do semifinále (6. v II. rozbehu)
- 100 m prek. (43 štartujúcich) – rozbehy: 40. Viktória Forster13,47 – nepostúpila do semifinále (8. v II. rozbehu)
- kladivo (36 štartujúcich) – kvalifikácia: 34. Martina Hrašnová66,28 – nepostúpila do finále
- 20 km chôdza (50 štartujúcich) – finále: 34. Dominik Černý1:23:42 – osobný rekord a slovenský výkon roka
- 35 km chôdza (47 štartujúcich) – finále: 19. Dominik Černý 2:32:56 – osobný rekord a slovenský výkon roka, Michal Morvay diskvalifikovaný
- 35 km chôdza (46 štartujúcich) – finále: 25. Mária Katerinka Czaková 3:01:53, 28. Hana Burzalová 3:02:47, 31. Ema Hačundová 3:05:49
Autor: (bl + atletika.sk), Foto: fb SAZ