FOTO: Na Kališti bolo tradičné Stretnutie generácií – na pamiatku obetí nemeckých nacistov a vypálenia obce

SPRÁVY
2 /

V sobotu bolo na Kališti 17. Stretnutie generácií organizované Múzeom SNP (prvýkrát bez banskobystrických protifašistických bojovníkov). Tradičné podujatie pred oslavami SNP je  spomienkou na tragickú udalosť, ktorá sa udiala v tejto dnes už neexistujúcej obci pred 78 rokmi. Kalište bolo jednou z viac ako stovky obcí, ktorá bola 18. marca 1945 vypálená nemeckými nacistami tesne pred oslobodením za pomoc partizánom.

Na pamätnom mieste na Kališti sa v sobotu uskutočnilo spomienkové Stretnutie generácií, ktorého sa spolu s predstaviteľmi štátnych a samosprávnych inštitúcií zúčastnili aj občania, väčšinou blízki Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov, ktorí sem chodia pravidelne každý rok zo širokého okolia. Podujatie začalo bohoslužbou, tentoraz po pietnej spomienke chýbal kultúrny program.

Sklamala takmer nulová účasť našich popredných slovenských politikov a ústavných činiteľov. Prítomný bol vedúci Zastúpenia Európskej komisie v Bratislave Vladimír Šucha. Za ministerstvo obrany prišiel generálny tajomník služobného úradu MO SR Peter Kozák, ktorý vo svojom prejave uviedol:

„Kalište je príbehom slovenských obcí, ktorých obyvatelia na vlastnej koži pocítili neľudské konanie nemeckých vojenských a bezpečnostných jednotiek ako trest za to, že napriek reálnemu riziku perzekvovania zo strany represívnych orgánov vojnovej Slovenskej republiky – a neskôr aj okupačných nemeckých vojsk – nezištne pomáhali ilegálnemu domácemu odbojovému hnutiu, ako aj našim rasovo prenasledovaným občanom. Aj vďaka ich nesmiernej odvahe, obetavosti a nezlomnosti dnes máme možnosť žiť v mieri a slobode.“ 

Peter Kozák vľavo

Peter Kozák vľavo

Poslankyňa NR SR za Hlas Ľubica Laššáková k neúčasti vedúcich predstaviteľov štátu poznamenala:

„V Kališti sme dnes pri pietnom akte spomínali na hrôzy fašizmu, ktoré sa nikdy nesmú opakovať. Prišli nás stovky z rôznych častí našej krajiny. Nebol však nik z najvyšších štátnych činiteľov, nik z členov poverenej vlády, o prezidentskom paláci nehovoriac. Možno ani nevedia, že nejaké Kalište a viac ako 130 fašistami vypálených obcí a osád na Slovensku existuje.  Možno dovolenkujú. A možno sa zakryli obligátnou „pracovnou zaneprázdnenosťou“. Škoda a hanba zároveň.  Národ, ktorý si neváži vlastnú minulosť, bude nútený ju prežiť znova.“

Ľubica Laššáková

Ľubica Laššáková

Mesto Banská Bystrica na podujatí reprezentoval primátor Ján Nosko s viceprimátorom Jakubom Gajdošíkom, BBSK župan Ondrej Lunter so svojimi podpredsedami Romanom Malatincom a Jánom Beljakom.

Vence k pamätníku položili okrem Hlasu aj zástupcovia strany Smer, KSS, členovia SZPB, vojenských organizácií, zástupcovia ďalším vypálených obcí, Terezína, Lidíc a ďalší hostia.

Vladimír Strmeň

Vladimír Strmeň

Pietnu spomienku moderoval Fedor Mikovič, s pôsobivým prejavom vystúpil jeden z posledných priamych účastníkov SNP Vladimír Strmeň.

„Kalište ako obec, aj ako symbol vypálených obcí na Slovensku, je pre nás historicky cenným poznaním, aké hrôzy nám prinášajú vojnové konflikty. Práve preto by sme si mali tieto udalosti pripomínať a nezabúdať na utrpenie nevinných obetí, Nebuďme ľahostajní k minulosti a udalostiam, ktoré sa vpísali do dejín našej krajiny. Všetci tí, ktorých sme si dnes prišli uctiť, si to bezpochyby zaslúžia.“ 

vyhlásil riaditeľ Múzea SNP Marian Uhrin.

Predstavitelia Múzea SNP

Predstavitelia Múzea SNP

„Práve Kalište zostalo jedinou vypálenou obcou na Slovensku, ktorá nebola opätovne obnovená. Aj preto sa stala symbolom všetkých vypálených dedín a každoročne sa sem vracajú ľudia  pripomenúť si nevinných ľudí, ktorí sa stali obeťami hrôz počas 2. svetovej vojny. Nebuďme ľahostajní k minulosti a udalostiam, ktoré sa vpísali do dejín našej krajiny. Všetci tí, ktorých sme si dnes prišli uctiť, si to bezpochyby zaslúžia,“

dodal banskobystrický primátor Ján Nosko.

Zľava Jakub Gajdošík a Ján Nosko

Zľava Jakub Gajdošík a Ján Nosko

„Chodím na toto miesto vzdať úctu obetiam a vďaku hrdinom pravidelne. Nie z formálnej úradnej protokolárnej povinnosti, ale cítim povinnosť držať posolstvo Kališťa živé. Nenechať ho vyblednúť. Zabudnúť. Alebo pokriviť. Je to posolstvo o strašných následkoch a obrovskom utrpení a obetiach nacizmu a fašizmu ako ideológie, ktorá jedného človeka povyšuje nad iného, ktorá jeden národ povyšuje nad iný, ktorá bráni národu vybrať si svoju cestu a ktorá upiera ľuďom individuálnu slobodu Dnes si pomôžem veršom zo Slávy dcéry: Sám svobody kdo hoden, svobodu zná vážiti každou, ten, kdo do pout jímá otroky, sám je otrok.“

povedal vo svojom vystúpení bystrický župan Ondrej Lunter.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Zo 42 domov v obci Kalište zostalo po nacistickom besnení iba šesť. Obec ako taká po vypálení zanikla. Dnes sa tu nachádzajú iba základy zbúraných a vypálených domov, cintorín, dva zrekonštruované domy s kaplnkou a hroby obetí.

Areál Kališťa, ktorý je od roku 1961 Národnou kultúrnou pamiatkou, má v správe Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici.

Autor: (tom), Foto: Milan Alberti, mesto BB, BBSK, MO SR a Múzeum SNP