Podmienky získania financií z III. balíka inflačnej pomoci a príspevku na bývanie

SPRÁVY
0 /

Dňom 1. mája 2023 nadobudlo účinnosť nariadenie vlády SR č. 155/2023 Z. z. ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie vlády SR č. 131/2022  Z. z. o niektorých opatreniach v oblasti dotácií v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na územie Slovenskej republiky spôsobeným ozbrojeným konfliktom na území Ukrajiny v znení neskorších predpisov (ďalej len „nariadenie“).

III. balík inflačnej pomoci

Cieľom novely nariadenia je finančne prispieť domácnostiam s nízkym príjmom, ktorým ešte nebola poskytnutá inflačná pomoc v roku 2022 na pokrytie zvýšených výdavkov na bývanie, energie, stravu a podobne.

Nariadenie podľa § 3s ods. 1 umožňuje poskytnutie dotácie na podporu humanitárnej pomoci jednorazovo v sume 100 eur žiadateľovi, ktorý:

  • má trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky,
  • žije v domácnosti, ktorej priemerný mesačný príjem za posledných šesť mesiacov predchádzajúcich mesiacu, v ktorom bola podaná žiadosť o poskytnutie dotácie, je najviac vo výške 1,81-násobku životného minima
  • členovi tejto domácnosti nebola v roku 2022 poskytnutá žiadna pomoc formou dotácie alebo zvýšenia sumy dávky a príspevkov alebo formou 13. dôchodku.

V tejto súvislosti úrady práce prijímajú žiadosti o predmetnú infláciu v období od 1. mája  do 31. júla 2023.

„Fyzická osoba predkladá žiadosť za celú domácnosť príslušnému úradu PSVR, v ktorého územnom obvode má domácnosť trvalý či prechodný pobyt a môže tak urobiť elektroniky, poštovou prepravou alebo osobne,“

uvádza riaditeľ ÚPSVR Banská Bystrica Tomáš Gbúr.

Žiadosť, ktorej prílohu tvorí „Informácia k posúdeniu nároku na jednorazové poskytnutie dotácie na podporu humanitárnej pomoci podľa § 3s nariadenia vlády SR č. 131/2022 Z. z. na čiastočnú úhradu zvýšených nákladov v dôsledku rastu miery inflácie“ je zverejnená na webovom sídle ústredia.

Tomáš Gbúr

Tomáš Gbúr

Žiadosti sú aj k dispozícii na príslušnom úradoch práce, referáte prvého kontaktu hmotnej núdze, náhradného výživného a štátnych sociálnych dávok.

Kontakt: ÚPSVaR Banská Bystrica, Referát prvého kontaktu hmotnej núdze, náhradného výživného a štátnych sociálnych dávok, Skuteckého 39, Banská Bystrica, tel. 048/2440 523-527.

Všetky dôležité informácie týkajúce sa Inflačnej pomoci III je možné nájsť na www.upsvr.gov.sk.

Príspevok na bývanie sa od júla zvýši, zavádza sa aj diferenciácia súm podľa počtu členov domácnosti

Od 15. júla 2023 platí zmena vo vyplácaní príspevku na bývanie, ktorý je súčasťou pomoci v hmotnej núdzi. Popri jeho navýšení je zásadnou zmenou aj diferenciácia súm príspevku na bývanie podľa počtu členov žijúcich v domácnosti. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny začnú vyplácať zvýšené príspevky na bývanie podľa nových pravidiel už od augusta.

Na základe zmeny v legislatíve sa od 15. júla zvýšila suma príspevku na bývanie a zaviedli sa viaceré úrovne príspevku podľa počtu členov v domácnosti. Doteraz mala výška príspevku dve úrovne, prvá bola stanovená pre jednotlivca, druhá pre domácnosť s viacerými členmi.

Od polovice júla má výška vyplácaného príspevku päť úrovní. Štvorčlenná rodina si tak napríklad prilepší o takmer 115 eur mesačne. Cieľom navýšenia a rozšírenia príspevku na bývanie je pomôcť lepšie preklenúť nepriaznivú situáciu ľuďom, ktorí sú na pomoc v hmotnej núdzi odkázaní.

Odbor služieb zamestnanosti

ÚPSVR Banská Bystrica zabezpečuje implementáciu projektu Podpora udržania pracovných návykov – PUPN, cieľom ktorého je  podpora zamestnateľnosti, udržiavania pracovných návykov a rozvoja zručností UoZ formou menších obecných služieb pre obec alebo formou menších služieb pre samosprávny kraj.

Obľúbeným nástrojom aktívnej politiky trhu práce je NP Prax pre mladých, ktorý pomáha  získať odborné zručnosti a praktické skúsenosti u zamestnávateľa, ktoré zodpovedajú dosiahnutému stupňu vzdelania UoZ.

Úrady práce v tomto programovacom období poskytli možnosť získať finančný príspevok na vzdelávanie nielen uchádzačom o zamestnanie evidovaných na úrade práce, ale aj osobám, ktoré sú zamestnané. Ide o podporované vzdelávanie zamerané na individuálne potreby, možnosti a schopnosti záujemcu o zamestnanie s ohľadom na požiadavky trhu práce, s prihliadnutím na potrebné zručnosti najmä v oblasti nedostatkových profesií, digitalizácie a automatizácie a zeleného hospodárstva.

„Nie je vylúčené podporiť aj vzdelávanie v inej oblasti, pokiaľ bude zamerané na získanie  zručností v súlade s individuálnymi potrebami záujemcu o zamestnanie a v súlade s potrebami trhu práce. S cieľom zlepšiť postavenie ZoZ na trhu práce môže byť podporované vzdelávanie, ktoré je zamerané na jeho kariérny rast vo vzťahu k jeho aktuálnej alebo budúcej profesii, t.j. môže ísť o vzdelávanie, ktoré bude podporovať jeho profesijný rast, nie jeho voľnočasové aktivity, a ktoré bude zohľadňovať meniace sa požiadavky trhu práce,“

upozorňuje riaditeľ banskobystrického ÚPSVR Tomáš Gbúr.

ÚPSVR Banská Bystrica s účinnosťou od 1.1.2023 poskytuje vyrovnávací príspevok podľa § 19b zákona č. 112/2018 Z. z. o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Cieľom je podpora zamestnávania znevýhodnených osôb, značne znevýhodnených osôb a zraniteľných osôb v rámci integračných podnikov formou poskytovania vyrovnávacích príspevkov.

Zamestnávatelia, ktorí  zamestnávajú osoby so zdravotným postihnutím v chránenej dielni alebo na chránenom pracovisku, majú nárok na príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov, ak o príspevok písomne požiadajú. Úrad poskytuje príspevok na základe písomnej dohody o poskytnutí príspevku uzatvorenej medzi úradom a zamestnávateľom.

Ročná výška príspevku na jedného občana so zdravotným postihnutím vykonávajúceho prácu v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času je 4 279,02 eur, ročná výška príspevku  na jedného občana so zdravotným postihnutím, ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %, vykonávajúceho prácu v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného časuje 8 558,05 eur.

Úrad poskytne na základe písomnej žiadosti zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím, alebo samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá je občanom so zdravotným postihnutím, príspevok na činnosť pracovného asistenta, ak z druhu zdravotného postihnutia a z vykonávanej pracovnej činnosti zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby vyplýva potreba pracovného asistenta.

Súčasťou žiadosti o poskytnutie príspevku je údaj o percentuálnej miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť občana so zdravotným postihnutím, charakteristika pracovnej činnosti, ktorú zamestnanec alebo SZČO vykonáva na pracovnom mieste, a rozsah pracovného času, zdôvodnenie potreby pracovného asistenta a charakteristika a rozsah pracovnej činnosti pracovného asistenta.

Zdroj: Mgr. Eva Laluhová a Ing. Jolana Kolesová ÚPSVR BB , Foto: ilustračné