Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici júla, vyhrala by ich strana Smer so ziskom 18,1 percenta pred Hlasom (16,5 percenta ) a Progresívnym Slovenskom (15,4 percenta). Vyplýva to z aktuálneho prieskumu agentúry AKO pre JOJ 24, ktorý uskutočnil telefonicky od 10. do 17. júla 2023 na vzorke 1 000 respondentov.
Do parlamentu by sa dostalo ďalších 6 politických subjektov v poradí: SaS (7,6 %), koalícia OĽaNO a priatelia (7,2 %), Republika (6,8 %), Sme rodina (6,2 %), KDH (5,9 %) a SNS (5,1 %).
Pred bránami NR SR by zostali Demokrati (2,2 %), Kotlebovci – ĽSNS (1,7 %), Aliancia (1,7 %), Maďarské fórum (1,4 %), Modrí, Most-Híd (1,3 %) a Komunistická strana Slovenska (1,0 %).
Menej ako jedno percento by získali Slovenská demokratická a kresťanská únia (0,5 %), Spoločne občania Slovenska (0,3 %), Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota (0,3 %). Zhodne po 0,2 % by dosiahli Pirátska strana – Slovensko, My Slovensko, Slovenské hnutie obrody a strana Spravodlivosť.
Poslanecké mandáty v NR SR by sa rozdelili nasledovne: Smer 31, Hlas 28, PS 26, SaS 13, OĽaNO 12, Republika 11, Sme rodina 10, KDH 10 a SNS 9 mandátov.
Respondentom bol predložený zoznam všetkých strán, ktoré kandidujú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách.
Ak by boli voľby do parlamentu v čase konania prieskumu, 21,5 percenta opýtaných by sa nevedelo rozhodnúť, ktorú stranu voliť. Ďalších 13,8 percenta deklarovalo, že by voliť nešlo a 1,9 percenta opýtaných na otázku odmietlo odpovedať.
Zvláštny prieskum agentúry pre výskum trhu NMS Market Research Slovakia
Nedávno bol zverejnený volebný model agentúry NMS Market Research Slovakia (zaoberá sa výskumom trhu) pre denník Sme, ktorá sídli na rovnakej adrese ako vydavateľ Denníka N. Agentúra zbierala dáta kombináciou online zberu a telefonického prieskumu na vzorke 1413 respondentov v termíne od 4. do 9. júla 2023.
Podľa tejto agentúry by parlamentné voľby 30. septembra vyhrala strana Smer so ziskom 20,6 percenta hlasov pred Progresívnym Slovenskom s 15,6 percentami a Hlasom len s 11,4 percentami hlasov.
Hnutie Republika by skončilo štvrté so ziskom 10,4 percenta hlasov. Nasleduje koalícia OĽANO a priatelia so 6,9 percenta, KDH s 5,7 percenta hlasov a Sme rodina so ziskom 5,3 percenta hlasov opýtaných.
Menej ako päť percent hlasov by mali SaS (4,7 percenta), SNS (4,6 percenta), Aliancia (3,4 percenta). Pred bránami parlamentu by ostali aj ĽSNS (2,9 percenta), Demokrati (2,8 percenta) a Modrí, Most-Híd (1,2 percenta). So ziskom 0,7 percenta hlasov by skončilo SDKÚ-DS, Komunistická strana Slovenska by získala 0,5 percenta hlasov a Maďarské fórum 0,4 percenta hlasov
Poslanecké mandáty v NR SR by sa rozdelili takto: Smer 45 , PS 34, Hlas 25, Republika 23, KDH 12 a Sme rodina 11.
Na tomto prieskume zaujalo poskočenie PS na druhé miesto pred Hlas, ktorý napriek tomu, že pred zberom dát sa v tejto strane neudialo nič negatívne, čo by mohlo ovplyvniť jej preferencie, dopadol s pomerne veľkou percentuálnou stratou.
Rovnako čudný je aj nízky bodový zisk SNS pod čiarou, hoci všetky trendy ukazovali postupný nárast preferencií. Nečudo, že dotknuté strany viac či menej spochybnili prieskum tejto pomerne neznámej agentúry a čakali na najbližší prieskum známej agentúry používajúcej štandardné metódy zberu dát od respondentov. A ukázalo sa to v aktuálnom prieskume agentúry AKO.
Otázka znie, komu a čomu slúžia podobné „prekvapujúce“ prieskumy takmer neznámych agentúr v politickom priestore? Aj po posledných udalostiach v súvislosti s odvolaním ministra vnútra Šimka a podporou kontroverzného policajného prezidenta Hamrana zo strany prezidentky Čaputovej a povereného premiéra Ódora sa vo veľkej časti verejnosti čoraz hlasnejšie hovorí o nebezpečenstve možnej manipulácie septembrových volieb ešte pred ich konaním…
Autor: (tom), Foto: ilustračné