V 27. týždni bola v prevádzke väčšina umelých a prírodných kúpalísk, ktoré počas kúpacej sezóny 2023 plánujú prevádzku. Regionálne úrady verejného zdravotníctva ukončovali posledné kontroly pripravenosti na sezónu a na prevádzkovaných kúpaliskách vykonávali štátny zdravotný dozor.
RÚVZ pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie na vybraných prírodných vodných plochách, ktoré majú neorganizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa.
Prírodné kúpaliská a prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou
Vysvetlivky: VN – vodná nádrž ATC – autokemping VD – vodné dielo RO – rekreačná oblasť
Počas tejto kúpacej sezóny (KS) nebude na kúpanie využívaná VN Ružiná z dôvodu napúšťania vodnej nádrže a VN Opatová z dôvodu vypustenia vody z nádrže.
Z dôvodu prekročenia zdravotne významného mikrobiologického ukazovateľa je voda na kúpanie nevyhovujúca a neodporúča sa kúpanie vo VN Brezová pod Bradlom. Rovnaké odporúčanie platí aj pre vodnú plochu Gazarka Šaštín Stráže, kde bolo zistené premnoženie cyanobaktérií a nevyhovujúca biologická kvalita vody na kúpanie.
V budúcom týždni sú plánované odbery na ďalších lokalitách, napr. v Bratislavskom kraji či v okrese Dolný Kubín.
Umelé kúpaliská
Povolenie na prevádzku malo na konci 27. týždňa 151 umelých kúpalísk. 14 kúpalísk pokračovalo v príprave na KS 2023 a 33 zariadení bolo a pravdepodobne aj zostane počas KS mimo prevádzky.
O uvedenie priestorov letnej bazénovej časti do prevádzky požiadal prevádzkovateľ Aquathermal-u Senec. V príprave na prevádzku boli v 27. týždni aj kúpaliská: Zbojnička Rača Bratislava, Letné kúpalisko Hlohovec, Penzión Lagáň v okrese Nové Zámky, TK II Štúrovo, Termálne kúpalisko Stráňavy, Bazény pri Penzióne Slanický dvor, Biobazén Oravský Háj, Kúpalisko v ŠRZ Drienok, Jazero L.A. Lackovce, AquaFun PARK Veľká Lomnica, LK Lipany, LK Sigord a LK Medzev.
Vonkajšie rehabilitačné bazény pri KD Rubín a pri LÚ Diamant v okrese Krupina sú v prevádzke výlučne pre klientov zariadenia; rovnako aj a Letný bazén v LSR ZVJS a OO Kováčová. Rekreačný bazén (termálny predný) na TK Podhájska je mimo prevádzky z dôvodu rekonštrukcie.
Nedostatky v mikrobiologickej kvalite vody na kúpanie boli na základe výsledkov posledných odberov zistené v bazénoch kúpalísk: Letný areál AQUARUTHENIA Svidník (športový bazén, posledný odber dňa 27.6.2023) a TK Štrand Emila Tatárika Nové Zámky (sedací bazén, posledný odber dňa 26.6.2023); prevádzkovatelia prijali opatrenia na obnovenie kvality vody v bazénoch; ich účinnosť bude overená kontrolnými vzorkami.
V AQUATIC SPHERE Šamorín bol pri ŠZD dňa 3. júla 2023 zistený výskyt zelených rias na stenách vnútorného detského bazéna (zdravotne nevýznamný ukazovateľ); prevádzkovateľ následne pristúpil k realizácií opatrení na odstránenie nedostatkov.
Pozrite sa na profily vôd určených na kúpanie
Ak máte záujem dozvedieť sa detailnejšie informácie o vybraných vodných plochách, ktoré majú štatút „voda určená na kúpanie“ (VUK) pozrite sa na jej „Profil“. Profil každej vyhlásenej vody určenej na kúpanie obsahuje podrobnú a dlhodobú charakteristiku danej lokality s ohľadom na kvalitu vody na kúpanie a faktory, ktoré majú alebo by potenciálne mohli mať vplyv na jej kvalitu.
Ide o dokumenty s komplexnými informáciami, ktorých účelom je prispieť k lepšiemu pochopeniu rizík spojených s ohrozením kvality vôd na kúpanie a zdravia kúpajúcich sa. Internetové profily VUK sú dostupné na webovom sídle https://www.uvzsr.sk/web/uvz/profily-vod-urcenych-na-kupanie.
„VUK sú naše najvýznamnejšie a dlhodobo vyhovujúce prírodné vodné plochy (patria medzi chránené územia SR), ktoré sú využívané na rekreačné kúpanie a údaje o nich sú poskytované aj Európskej komisii a Európskej environmentálnej agentúre. Zaradenie prírodnej vodnej plochy do zoznamu VUK znamená, že lokalita sa klasifikuje aj podľa európskych požiadaviek,“
vysvetľuje hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.
Na stránke ÚVZ SR nájde verejnosť aj Dotazník výskytu ochorení súvisiacich s kvalitou vody na kúpanie v Slovenskej republike, ktorý slúži pre zber údajov o možných zdravotných problémoch v súvislosti s kúpaním. Ak chcete hygienikov informovať o svojich skúsenostiach s využívaním vodných plôch, zapojte sa do prieskumu a kliknite na nižšie uvedený odkaz:
Zdroj: ÚVZ SR , Foto: ilustračné