Kaštieľ v Jelšave a gotický kostol v Rimavskom Brezove rozoznejú chrámovou hudbou v unikátnej atmosfére

KULTÚRA
1 /

Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci s občianskym združením Vivat Vox Organi pripravuje na nedeľu 18. júna dva koncerty chrámovej hudby. Gregoriánsky chorál v podaní Schola Cantorum Rosenbergensis bude znieť v rámci festivalu organovej a starej hudby aj na Gemeri, v skutočne unikátnej atmosfére.

Vivat Vox Organi na Gemeri

Obyvateľom Banskej Bystrice a blízkeho okolia netreba medzinárodný organový festival Vivat Vox Organi zvlášť predstavovať. Uplynulú sobotu odštartoval už jeho jedenásty ročník koncertom v banskobystrickom evanjelickom kostole a. v. v Lazovnej ulici.

Novinkou festivalu je tento rok jeho rozšírenie aj ďalej na východ – už v nedeľu 18. júna rozozvučí gregoriánsky chorál kaštieľ Coburgovcov v Jelšave (začiatok o 15:00) a následne jeden z najvzácnejších gotických kostolov na Gemeri – evanjelický kostol a. v. v Rimavskom Brezove (začiatok o 18:00).Vstup na oba nedeľné koncerty je bezplatný, s ohľadom na obmedzenú kapacitu priestorov je však potrebné zarezervovať si miestenku mailom na organ.spaniadolina@gmail.com.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

„Organový festival podporujeme ako Banskobystrický samosprávny kraj pravidelne, už mnoho rokov. Tento rok sme sa spolu s hlavným organizátorom, Matúšom Kucbelom, rozhodli preniesť dobovú chrámovú hudbu aj na ďalšie vzácne miesta v našom kraji. Gemer je plný nádherných historických skvostov, na ktoré chceme aj týmto spôsobom poukázať. Umenie je niečo, čo ľudí spája, formuje a vzdeláva a som veľmi rád, že ho robíme dostupným aj pre obyvateľov odľahlejších častí nášho kraja,“

povedal banskobystrický župan Ondrej Lunter s tým, že práve kostol v Rimavskom Brezove patrí k najvzácnejším, v ktorých sa zachovali gotické maľby.

Kostol v Rimavskom Brezove

Kostol v Rimavskom Brezove

Rovnako je súčasťou súboru dvanástich kostolov na Gemeri a v Malohonte, ktoré vlani získali prestížnu Značku Európske dedičstvo práve vďaka vzácnej stredovekej freskovej výzdobe.

Návštevníci nedeľných koncertov sa tak môžu tešiť na naozaj unikátnu atmosféru, a to nielen v gotickom kostole, ale aj v priestoroch jelšavského kaštieľa. Kaštieľ, ktorý patril rodu Coburgovcov, sa vďaka grantom, ktoré na jeho rekonštrukciu získalo Mesto Jelšava, postupne mení na historické, remeselné a ekologické centrum Gemera.

Kaštieľ Coburgovcov v Jelšave

Kaštieľ Coburgovcov v Jelšave

Schola Cantorum Rosenbergensis

Poslaním schóly je vzbudiť pozitívny vzťah ku gregoriánskemu chorálu v študentoch, ktorí prichádzajú na Katolícku univerzitu v Ružomberku a zároveň ich naučiť čo najvernejšie interpretovať tento duchovný žáner pre budúce liturgické účely.

Študenti sa venujú teoretickému i praktickému naštudovaniu najstarších gregoriánskych spevov, ale spoznávajú aj historicky mladšie spevy, ktoré sa zachovali v domácich hudobno-liturgických pamiatkach. Okrem latinských spevov sa sporadicky venujú aj domácej liturgickej tvorbe súčasných autorov, akými sú Rastislav Adamko, Stanislav Šurin, Peter Hochel, Vlastimil Dufka, Víťazoslav Kubička a ďalší.

„Župný koncertný špeciál sme pripravili tak, aby zaujal široké publikum. Na návštevníkov čaká koncert gregoriánskeho chorálu, v podaní ružomberskej Schola Cantorum Rosenbergensis. Toto teleso má za sebou viac ako dvadsať rokov pôsobenia a okrem Slovenska vystupovalo tiež v Poľsku, Nemecku, Francúzsku či Maďarsku,“

doplnil Matúš Kucbel, hlavný organizátor podujatia a zástupca občianskeho združenia Vivat Vox Organi.

Okrem organizovania kultúrnych podujatí sa združenie venuje aj získavaniu finančných prostriedkov na obnovu a stavby organov v Banskej Bystrici a okolí. V roku 2019 dokončili reštaurovanie barokového organa Martina Podkonického z roku 1751 v Španej Doline, o rok neskôr bola ukončená obnova radvanského organa z roku 1897 v Banskej Bystrici.

Matúš Kucbel

Matúš Kucbel

V roku 2021 inaugurovali neobarokový organ v gotickom kostole sv. Jakuba v Banskej Bystrici. Občianske združenie tiež organizuje vývin a výrobu propagácie kultúrnych pamiatok v meste pod Urpínom a okolí.

V rámci festivalu Vivat Vox Organi 2023 sa tento rok uskutoční spolu sedemnásť koncertov, ktoré vyvrcholia vo štvrtok 28. decembra Vianočnou Pastorellou v kostole v Radvani. Všetky informácie sú dostupné na facebookovej stránke festivalu.

Zdroj: Lenka Štepáneková  , Foto: ilustračné