Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici dostane peniaze z plánu obnovy na výstavbu nových budov. Výstavba sa má rovnako ako v prípade martinskej univerzitnej nemocnice uskutočniť do úrovne hrubej stavby. V pondelok to schválila vláda po tom, ako sa upustilo od plánu postaviť z týchto zdrojov novú bratislavskú nemocnicu Rázsochy.
Bystrická Rooseveltka a nemocnica v Martine dostali na vláde zelenú v pláne obnovy
Schválené zmeny súvisia s potrebou naplnenia míľnika a cieľa plánu obnovy. Minister zdravotníctva Michal Palkovič, ktorý začiatkom mesiaca oznámil, že projekt výstavby bratislavskej nemocnice Rázsochy sa nebude môcť financovať z plánu obnovy, ale zo štátneho rozpočtu. Poukázal vtedy na reputačné riziko, ako aj problematické chyby, ktorých odstránenie by trvalo tri až šesť mesiacov. Problémom bol aj stav kvality projektovej dokumentácie.
Teraz Palkovič vyhlásil:
„Projekt výstavby Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica je z pohľadu realizovateľnosti najvhodnejší kandidát na plnenie cieľa (dodanie nemocničných lôžok).“
K zmenám bolo podľa ministra potrebné pristúpiť aj v prípade nemocnice v Martine vzhľadom na neúspešné verejné obstarávania na jej výstavbu. Nemocnica by sa tak nemala zo zdrojov z plánu obnovy postaviť v úrovni full fit out, ale iba do úrovne shell & core, teda hrubá stavba.
Minister Palkovič po pondelkovom rokovaní vlády informovalo, že v Banskej Bystrici sa bude časť nemocnice búrať a časť stavať. Deklaroval, že vypracovaný bude logistický projekt pri búraní, aby sa naplánovalo aj presmerovanie pacientov a poskytovanie zdravotnej starostlivosti.
Ďalej zopakoval, že v Martine sa má vystavať z európskych financií hrubá stavba nemocnice. Ambíciou je však podľa jeho slov dotiahnuť projekt do funkčnej podoby a nezanechať iba skelet nemocnice.
Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková vysvetlila, že nemocnice sa budú financovať kombináciou zdrojov z plánu obnovy, z výziev i zo štátneho rozpočtu. Pri výbere projektov sa podľa jej slov nepozerali na to, čo je najviac potrebné, ale čo sa dá ešte stihnúť financovať z plánu obnovy. Vicepremiérka ozrejmila, že hlavnými parametrami boli čas, počet lôžok a rozpočet.
„Víziou Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica je byť inovatívnou nemocnicou so špičkovým vybavením poskytujúcou excelentnú zdravotnú starostlivosť so silnou orientáciou na pacienta na regionálnej, slovenskej a medzinárodnej úrovni s dôrazom na vzdelávanie, vedu a výskum. Predpokladané investičné náklady sú takmer 369 miliónov eur. Vzniknúť by malo 771 lôžok,“
potvrdila kľúčový text vo vládnych materiáloch generálna riaditeľka Rooseveltky Miriam Lapuníková.
K pondelkovému rozhodnutiu vlády o presunutí financií z plánu obnovy a odolnosti na stavbu úplne novej modernej nemocnice, ktorá vyrastie v areáli súčasnej Rooseveltky, primátor mesta Ján Nosko uviedol:
„Chcem sa poďakovať generálnej riaditeľke Miriam Lapuníkovej a celému jej tímu, ako aj zamestnancom mestského úradu, ktorí na príprave tohto projektu participujú už takmer dva roky. Ak sa všetko podarí, pôjde o najväčšiu investíciu v histórii Banskej Bystrice. Mesto bude naďalej poskytovať maximálnu súčinnosť, aby sa celý projekt vydaril. Držme si palce Bystričania, bude to naozaj stáť za to.“
Prezentácia pripravenosti Rooseveltovej nemocnice na výstavbu bola najlepšia
Plán Hegerovej vlády postaviť Rázsochy z Plánu obnovy sa ukázal ako absolútne nereálny, preto sa na pretras opäť dostala otázka, ako tieto neminuté peniaze určené pre zdravotníctvo využiť čo najefektívnejšie. Príležitosť tak dostali všetky najväčšie slovenské nemocnice, aby odprezentovali svoju pripravenosť na preinvestovanie európskych peňazí.
Projekt výstavby úplne novej nemocnice v areáli súčasnej Rooseveltky minulý štvrtok prezentovala generálna riaditeľka banskobystrickej nemocnice Miriam Lapuníková so svojou ekonomicko-prevádzkovou námestníčkou.
„Od začiatku bolo jasné, že obe dámy veľmi dobre vedia, o čom hovoria a vyznelo to veľmi presvedčivo. Veľkou výhodou bolo, že na tomto zámere sa naplno pracuje už dva roky. Na rozdiel od iných nemocníc sme boli spolu s tou martinskou najďalej. Ja som sa vo svojej časti prezentácie sústredil predovšetkým na vyzdvihnutie významu takejto investície pre naše mesto,“
dodal viceprimátor Jakub Gajdošík, ktorý pri minulotýždňovej prezentácii Rooseveltky pred vládnou komisiou zastupoval naše mesto.
Detailnejšie predstavil dobrú dopravnú dostupnosť lokality priamo z rýchlostnej cesty R1, rovnako tak výborné napojenie na mestskú a prímestskú verejnú dopravu a najmä pripravované dopravné projekty, ktoré súčasnú situáciu ešte zlepšia. Či už je to výstavba novej turbo-okružnej križovatky pri Lidli, skapacitnenie zjazdu z R1, výstavba obchvatu Podlavíc alebo vybudovanie prestupného bodu pre verejnú dopravu priamo pri nemocnici.
Po pondelku je jasné, že banskobystrická Rooseveltova nemocnica spolu s tou martinskou v prezentácii obstáli. Vládna komisia rozhodla, že výstavba nových nemocníc v týchto dvoch mestách je pripravená najlepšie, a tak peniaze z plánu obnovy poputujú im.
„Chcem zdôrazniť, že Banská Bystrica by nebola v hre, nebyť pani riaditeľky Lapuníkovej a jej skvelého tímu, vrátane externých profesionálov, ktorí s celým procesom prípravy začali už pred dvomi rokmi. Vtedy o peniazoch z plánu obnovy mohli iba snívať, ale nevzdali sa a naplno makali. Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. Vďaka tomu môže dnes naše mesto sláviť úspech a hneď od zajtra sa s vyhrnutými rukávmi pustiť do najväčšieho infraštruktúrneho projektu, aký si v novodobých dejinách Banská Bystrica nepamätá,“
doplnil Gajdošík.
Aby sme nezabudli…
V súvislosti s Banskou Bystricou treba pripomenúť, že ešte začiatkom roka 2019 schválila vtedajšia vláda Petra Pellegriniho komplexnú rekonštrukciu Rooseveltovej nemocnice s nákladom 104,5 milióna eur. Rooseveltka pripravila projekt, získala potrebné stavebné povolenia a vo verejnom obstarávaní vybrala dodávateľa stavby. Podľa plánu mohla byť v roku 2023 kolaudácia, ale v roku 2020 prišli voľby…
Po nástupe novej vlády Igora Matoviča sme sa v októbri 2020 z úst ministra zdravotníctva Mareka Krajčího dozvedeli, že vláda nemá na túto investíciu peniaze a uvažuje s výstavbou novej nemocnice kdesi medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. To bol faktický začiatok konca pripravenej rekonštrukcie Rooseveltky.
Napriek prísľubom sa k financovaniu prestavby banskobystrickej fakultnej nemocnice nedostal ani ďalší minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (plán obnovy alebo eurofondy). Až keď v pláne obnovy definitívne zlyhala výstavba bratislavských Rázsoch, naskytla sa druhá šanca pre banskobystrickú Rooseveltku…
Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné