Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár v piatok vyhlásil termín predčasných volieb. Budú sa konať v sobotu 30. septembra 2023. Čo to znamená pre kandidujúce strany a voličov?
Podľa zákona musia strany, ktoré sa chcú v parlamentných voľbách uchádzať o hlas voličov, podať kandidátnu listinu najneskôr 90 dní pred ich konaním zapisovateľovi štátnej komisie. Mali by tak urobiť do 2. júla. Zaplatiť musia aj volebnú kauciu 17 tisíc eur. Vráti sa tým stranám, ktoré dostanú vo voľbách aspoň dve percentá hlasov.
Kandidátnu listinu môže podať strana, respektíve hnutie, ktoré je registrované. Strany môžu utvoriť koalíciu a podať spoločnú kandidátku. Politická strana alebo koalícia môže mať na kandidátnej listine najviac 150 kandidátov. Po podaní kandidátky nie je možné ju dopĺňať o ďalších kandidátov a ani meniť ich poradie. Štátna volebná komisia má lehotu na zaregistrovanie kandidátnych listín do 22. júla.
Vyhlásením volieb sa oficiálne začína aj predvolebná kampaň. Strany na ňu môžu minúť najviac 3 milióny eur vrátane dane z pridanej hodnoty
„Do limitu nákladov politickej strany podľa prvej vety sa započítava aj rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou a náklady na propagáciu politickej strany, ktoré politická strana vynaložila v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb,“
píše sa v zákone.
Legislatíva za volebnú kampaň označuje akúkoľvek činnosť politickej strany, hnutia, ich koalície a kandidátov, za ktorú sa obvykle platí a smeruje k propagácii ich činnosti, cieľov a programu s cieľom získania volenej funkcie. Rozumie sa tým činnosť v prospech aj v neprospech subjektov. Kandidujúce subjekty musia mať transparentný účet. Volebná kampaň sa končí volebným moratóriom, teda 48 hodín pred dňom konania sa volieb.
Kandidovať za poslanca Národnej rady SR v septembrových parlamentných voľbách môže občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska. Voliť môžu podľa zákona občania Slovenskej republiky, ktorí majú najneskôr v deň hlasovania aspoň 18 rokov. V parlamentných voľbách sa dá voliť aj zo zahraničia, a to poštou. Treba však o to požiadať, čo možno urobiť listom alebo elektronicky. Hlasovať možno v ktoromkoľvek meste či obci na Slovensku, nielen v mieste trvalého bydliska. Potrebný je na to však hlasovací preukaz.
Boris Kollár (Sme rodina) je presvedčený, že voľby budú slobodné, demokratické a určite férové. Odmieta, že by sa manipulovali. Odsúdil rozoštvávanie spoločnosti zo strany politikov.
„Nikto nebude nič ovplyvňovať. Aj keby chcel, tak sa to nedá. Máme tak urobený systém, že sa naozaj voľby nedajú ovplyvňovať,“
vyhlásil Kollár, pričom poukázal aj na nedávno prijatý zákon, podľa ktorého sa budú zverejňovať aj zápisnice:
„Každý jeden občan bude môcť legálne získať zápisnicu, spočítať si to doma na kalkulačke a potom si to porovnať s výsledkami, ktoré zverejní štatistický úrad.“
Na oficiálne vyhlásenie septembrového termínu volieb reagoval v Banskej Bystrici predseda Hlasu Peter Pellegrini slovami:
„Pokiaľ chcel pán predseda NR SR natiahnutím času pri oficiálnom vyhlásení termínu volieb 30. septembra vytvoriť priestor na zlučovanie strán, tak až také zázraky sa napokon neudiali. V tom predĺženom termíne som videl len zlúčenie Demokratov s Jablkom a strana SNS sa snažila pozbierať nejaké menšie strany. Nie som si istý, či toto je skutočné spájanie politických strán, pretože žiadne zo zlučujúcich strán nezanikli, iba niektorí politici sa dostanú na kandidátku volebnej strany. Preto mám obavy, či takéto zlepence budú môcť po voľbách nadviazať stabilnú spoluprácu napríklad vo vládnej koalícii. Týmto len obídu zákon, lebo pri koalícii by potrebovali vyšší volebný zisk. Tým skutočným spájaním bolo zlúčenie Hlasu s Dobrou voľbou, po ktorom táto strana zanikne a stane sa integrálnou súčasťou Hlasu.“
Kandidujúce strany musia mať transparentný účet a vkladať naň finančné prostriedky výlučne prevodom z iného účtu, nie v hotovosti. Vznik transparentného účtu je potrebné oznámiť ministerstvu vnútra.
Politické strany môžu delegovať členov do okrskových volebných komisií do 21. augusta. Sčítavanie hlasov vo volebných okrskoch sa uskutoční manuálne, druhou fázou bude elektronická sumarizácia hlasov. Priebežné výsledky volieb budú na webe Štatistického úradu SR.
Autor: (tom), Foto: ilustračné