Dávate sa preočkovať proti tetanu a diftérii (záškrtu)?

Zdravie
0 /

Očkovanie proti tetanu a diftérii (záškrtu) je jedným z povinných očkovaní u detí a dospelých. Prieskumy u dospelej populácie za ostatné roky poukazujú na nízku proporciu preočkovaných proti tetanu a diftérii u dospelých.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) preto upozorňuje ľudí vo veku nad 30 rokov na potrebu preočkovania sa proti tetanu a diftérii každých 15 rokov.

Baktéria tetanu je prítomná v pôde vo forme spór, ktoré vedia prežiť niekoľko rokov. V prípade vniknutia spóry do rany, kde je nedostatok kyslíka, sa spóra premení na životaschopný mikrób, ktorý môže ohroziť život človeka.

Tetanus

Tetanus

Rizikové môže byť poranenie sa pri práci v záhrade, pichnutie klincom, trieskou alebo ostnatým drôtom,“

hovorí PhDr. Monika Musilová, PhD. z odboru epidemiológie RÚVZ BB.

Na Slovensku vďaka zavedenému povinnému očkovaniu výskyt prípadov tetanu významne poklesol a v súčasnosti sa ochorenie vyskytuje zriedkavo. Posledné úmrtie na tetanus bolo zaznamenané v roku 2010.

Pôvodca diftérie koluje v populácii, pričom sa prenáša vdychovaním kontaminovaného vzduchu. Ochorenie ohrozuje najmä malé deti, v minulosti bola na Slovensku diftéria spojená s vysokou smrtnosťou.

Diftéria

Diftéria

Vďaka očkovaniu nebolo u nás ochorenie na diftériu dlhodobo zaznamenané. Situácia sa zmenila v roku 2018, odkedy sa na Slovensku zaznamenalo 15 prípadov u detí a dospelých, pričom 1 prípad končil úmrtím. Osoby neboli buď očkované alebo boli očkované neúplne.

Ak si nie ste istí dátumom posledného podania očkovacej látky proti tetanu a diftérii, je potrebné kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. V prípade ďalších otázok ohľadom očkovania kontaktujte Poradňu pre očkovanie na Odbore epidemiológie RÚVZ BB na tel. č. 048/43 67 469 alebo mailom na epidbb@vzbb.sk,

pripomína na záver MUDr. Jana Kerlik, PhD. z odboru epidemiológie RÚVZ BB.

Tetanus

Nazývaný aj „strnulosť šije“ je nebezpečná choroba spôsobená baktériou Clostridium tetani, ktorá sa bežne nachádza v pôde, do ktorej sa dostáva z výkalov zvierat.

Baktéria sa do tela dostane cez ranu – pichnutie alebo porezanie znečisteným predmetom. Spóry sa množia hlavne v prostredí bez prístupu kyslíka, napríklad pri hlbokej rane pri šliapnutí na klinec.

Symptómy sa prejavia 4 až 14 dní po infekcii. Pacienti majú najprv problém s pohybom čeľuste (trizmus) a často majú pevný úsmev (risus sardonicus). Bez liečby toxín postúpi do miechy a rozšíria sa svalové kŕče. Môžu sa objaviť špecifické kŕče chrbtového svalstva (opistotonus)

Tetanus sa prejavuje silnými a bolestivými kŕčmi a stratou koordinácie svalových pohybov, ktorá je spôsobená tým, že toxíny produkované baktériami blokujú uvoľňovanie svalového sťahu. Bez lekárskej pomoci (antibiotiká, sérum) končí spravidla smrťou v dôsledku zastavenia srdca alebo kolapsu dýchacieho systému (kŕč medzirebrových a ďalších svalov znemožní dýchanie). Tetanus nie je nákazlivý medzi ľuďmi.

Diftéria 

Toto akútne infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva baktéria Corynebacterium diphtheriae – kmeň produkujúci toxín, poznáme aj pod názvom záškrt. Baktéria je citlivá na vplyvy vonkajšieho prostredia, jej schopnosť prežitia mimo dýchacích ciest alebo kožných lézií je nízka. Prameňom nákazy je chorý človek alebo nosič.

Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou a patrí do skupiny respiračných ochorení. U osôb infikovaných baktériami záškrtu sa môžu vyvinúť klinické príznaky ochorenia, alebo tieto osoby nemusia mať žiadne klinické príznaky ochorenia, sú nositeľmi baktérií a môžu infikovať ostatných okolo seba.

K prenosu môže dôjsť aj dotykom infikovaných kožných lézií. Osoby vo zvýšeným riziku ochorenia sú osoby v jednej domácnosti, osoby s anamnézou častého, blízkeho kontaktu s pacientom a osoby, ktoré sú priamo vystavené sekrétom z infikovaného. Inkubačná doba ochorenia je 2 – 5 dní.

Záškrt

Záškrt

Ochorenie sa môže klinicky prejaviť respiračnými alebo kožnými klinickými príznakmi. Baktéria primárne postihuje krčné mandle, hltan a hrtan, kde dochádza k zápalu s tvorbou typických pablán, ktoré môžu pokrývať aj väčšiu časť dýchacích ciest. Ďalšími príznakmi je zdurenie lymfatických uzlín, vysoká teplota, príležitostne môžu byť postihnuté aj ostatné sliznice (sliznica nosnej dutiny), zriedkavo očná spojivka.

Najzávažnejšou formou je laryngeálna forma záškrtu, kedy dochádza k uduseniu chorého v dôsledku rozšírenia pablán do dolných dýchacích ciest a výraznému opuchu dýchacích ciest. Častou komplikáciou záškrtu je myokarditída (zápal srdcového svalu), obrna mäkkého podnebia, alebo iných svalov, postihnutie centrálneho nervového systému alebo obličiek. Záškrt sa môže prejavovať aj kožnými príznakmi. Pri kožnej forme sa objavujú na koži nehojace sa lézie, ktoré tvoria vredy pokryté sivou membránou.

842486542

Najúčinnejšou formou prevencie pred ochorením je očkovanie. Očkovanie proti záškrtu je v SR povinné a v súlade s očkovacím kalendárom pre pravidelné povinné očkovanie detí a dospelých. Deti sú očkované v rámci pravidelného povinného očkovania v 3., 5. a 11. mesiaci života, preočkovanie sa vykonáva v 6. a 13. roku života dieťaťa.

Povinné preočkovanie proti záškrtu sa u dospelých vykonáva v 30. roku života. Očkovanie proti diftérii majú každých 15 rokov od posledného preočkovania podstúpiť aj dospelé osoby. Očkovací status proti záškrtu je možné preveriť u svojho všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii. Po prekonaní ochorenia je imunita celoživotná. Očkovanie detskej populácie sa vykonáva spolu s očkovaním proti čiernemu kašľu, tetanu, hemofilovým infekciám, detskej obrne, vírusovému zápalu pečene typu B a simultánne pneumokokovým infekciám.

Zdroj: Michaela Ondirová a (tom) , Foto: ilustračné