Medzi vzduchoplavcami alebo ako prebieha let balónom v 21. storočí

PR
0 /

Láka vás romantické kúzlo balónového lietania? Ešte nikdy nebolo jednoduchšie a dostupnejšie si tento najbezpečnejší spôsob prepravy vyskúšať. Tak hor sa do toho!

Zasnene sa vždy pozriete za balónom, ktorý sa vznáša na nebi, a premýšľate, aké by to asi bolo stáť priamo v koši? Máme pre vás dobrú správu. Môžete to zažiť na vlastnej koži. Balóny totiž lietajú po celom Slovensku. Stačí si len vybrať lokalitu, ktorá vás z vtáčej perspektívy láka a kúpiť letenku. Ale nepredbiehajme. Čo vás tam hore okrem nezabudnuteľných výhľadov čaká?

Zážitok pre ranné vtáčatá i sovy

Všimli ste si, že najčastejšie balón stretnete skoro ráno alebo v podvečer? Má to jednoduché vysvetlenie. Balóny totiž nemôžu lietať v termike, ktorá vzniká pri ohrievaní zemského povrchu slnečnými lúčmi. Stúpavé vzdušné prúdy by spôsobili neovládateľnosť balóna.

Preto vyhliadkové lety balónom prebiehajú po východe slnka alebo chvíľu pred jeho západom, kedy je termické prúdenie najpokojnejšie. Ako bonus k tomu dostanete krajinu vykreslenú nízkymi slnečnými lúčmi. Foťák by rozhodne nemal zostať doma!

Nie vždy sa zadarí na prvýkrát

Balóny síce patria medzi najbezpečnejšie dopravné prostriedky, ale rozhodne nie najpraktickejšie. Pokiaľ predpoveď hlási dážď alebo silný vietor, bude treba počkať na iný termín. Ale to už k balónovému lietaniu patrí. Akonáhle sa podarí nájsť vhodné podmienky, zídete sa s pilotom na dohodnutom mieste a vydáte sa hľadať najlepšie miesto na štart.

Z neho potom uletíte počas hodiny pokojne aj 20 km, kým bude čas pristáť. Balónom poletíte totiž presne tak rýchlo, ako to vonku fúka. Aj preto sa vám bude zdať, že je v koši úplné bezvetrie.

Vybaliť, nafúknuť a letíme!

Než sa ale balón vznesie so vzduchu, je potrebné ho vybaliť, skontrolovať a nafúknuť studeným vzduchom pomocou ventilátora. Pokiaľ vzduchoplavectvo beriete vážne, určite odporúčame s prípravami pomôcť. To sa vám predsa len nepošťastí každý deň.

Akonáhle je všetko pripravené, zapne pilot horák a je čas naskočiť do koša. Za malý okamih sa s balónom vznesiete do výšky okolo 300 metrov, odkiaľ sa budete kochať v úplnom tichu, ktoré len občas pretne zvuk horáka.

Pristátím to nekončí

Po hodine vo vzduchu je čas pristáť. Piloti teplovzdušných balónov majú nalietané hromady hodín a pristátia tak bývajú väčšinou hladké, maximálne to trochu poskočia. Každopádne domov ešte nepôjdete.

Čaká vás totiž krst štyrmi živlami (nebudeme prezrádzať, ako prebieha, nech vám nepokazíme prekvapenie) a slávnostný prípitok. Tým sa stávate členmi balonárskej rodiny a aj šľachticmi. Respektíve barónom či barónkou z miesta, kde ste pristáli. Táto tradícia má korene v úplných začiatkoch teplovzdušných balónov.

Za prvý úspešný let balónom so živou posádkou (hoci to bola len ovca, kohút a kačica), získali jeho vynálezcovia, bratia Montgolfiérovi, práve odmenu v podobe šľachtického titulu. Vy k tomu navyše dostanete aj certifikát, ktorý nenechá nikoho na pochybách.

Idete do toho? Na Adrop.sk nájdete aj množstvo ďalších božích zážitkov. Tak sa skúste na to pozrieť.

Zdroj: PR, Foto: Adrop.sk