Na celom svete patrí 8. marec už tradične sviatku žien. Aj keď nie všetci ho oslavujú, ženy si tento sviatok právom zaslúžia. Preto Bystricoviny želajú Banskobystričankám všetko najlepšie k MDŽ.
Niekedy sa u nás žartom vravelo, že je to vlastne „Medzinárodný deň mužov“ kvôli spôsobu osláv, ale MDŽ zostal napokon tým, čím bol pôvodne. Muži si v tento deň uctia svoje manželky, priateľky či kolegyne v práci, spolu s deťmi matky či staré matky, čo by však malo platiť aj počas všedných dní.
História Medzinárodného dňa žien
MDŽ pripadá každoročne na 8. marec a je medzinárodne uznávaným sviatkom stanoveným OSN k výročiu štrajku 40 000 newyorkských krajčírok v roku 1908. Tieto bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam.
Demonštrácie žien na konci zimy, tradične v nedeľu, sa najskôr odohrávali v USA na popud Socialistickej strany USA. Veľké zhromaždenie za volebné právo žien sa konalo 8. marca 1908 v New Yorku.
V roku 1889 na ustanovujúcom zasadnutí Druhej internacionály sa hovorilo už nielen o práve žien na prácu, ale obhajovala sa aj ochrana matiek a detí s účasťou žien v spoločnosti. Prvý Deň žien oslavovali v Spojených štátoch 28. februára 1909 – vtedy sa ešte nazýval Národný deň žien.
Na prvej medzinárodnej ženskej konferencii Druhej internacionály v roku 1910 v Kodani presadila nemecká socialistka Klara Zetkin medzinárodný sviatok, vtedy ešte bez určenia pevného dátumu.

Klara Zetkin
Dátum 8. marec sa ustálil až po 1. svetovej vojne, najmä pod vplyvom veľkej demonštrácie v Petrohrade v roku 1917 tesne pred Februárovou revolúciou, ktorá sa konala poslednú nedeľu vo februári podľa juliánskeho kalendára, čo odpovedá 8. marcu kalendára gregoriánskeho.
Sviatok sa rýchle rozšíril, jeho obsah kolísal od politického a feministického protestu po apolitickú socialistickú obdobu Dňa matiek.
Pred prvou svetovou vojnou vytýčili ženy predovšetkým tieto tri požiadavky: volebné právo, osemhodinový pracovný čas a zlepšenie špeciálneho zákonodarstva. V Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku sa prvý MDŽ konal už v roku 1911.
V roku 1913 ho oslavovali aj v cárskom Rusku. Po ženských nepokojoch a demonštráciách v Petrohrade je roku 1917 pevne ustanovený 8. marec ako MDŽ. Od roku 1975 sa pripomína ako Deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.
Organizácia Spojených národov (OSN) uznala Medzinárodný deň žien v roku 1977 a zaradila ho do zoznamu svetových dní. Odvtedy sa v súvislosti o úlohe žien v spoločnosti veľa vyriešilo (napr. volebné právo, možnosti vzdelávania) a ešte veľa sa nevyriešilo. Napríklad mzdy žien zaostávajú od mužov aj vo vyspelých demokratických krajinách.
MDŽ na Slovensku
Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921 a o rok neskôr nadobudol už masový charakter. Počas druhej svetovej vojny bol MDŽ zrušený, posledný sa konal v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.
Po novembri 1989 viacerí politici začali označovať sviatok žien za komunistický prežitok, ale aj to sa postupne zmenilo. Faktom však je, že jednou z mála politických strán, ktorá si už roky pravidelne na celom Slovensku pripomína MDŽ, je sociálna demokracia. A pravdou je, že žiadnu ženu neurazí pekný kvet či láskavé slovo, naopak. A nielen v tento deň…
Autor: (tom), Foto: archív a ilustračné