Takmer stovka účastníkov z podnikateľského prostredia, akademickej obce, verejnej a štátnej správy či z radov startupov sa uplynulý týždeň stretla v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene na vôbec prvom Inovačnom meetup-e. Ten zorganizovala Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja s cieľom budovať a podporiť rozvoj inovačného ekosystému.
Malé aj veľké firmy z regiónu, zástupcovia akademickej obce, štátnej i verejnej správy sa zišli na prvom inovačnom stretnutí, ktoré na pôde Technickej univerzity vo Zvolene zorganizovala Rozvojová agentúra Banskobystrického samosprávneho kraja.
Cieľom Inovačného meetup-u bolo začať budovať komunitu, nadviazať nové vzťahy a vytvoriť nové prepojenia biznis-veda či biznis-biznis.
„Ide o koncept, ktorý môžeme vidieť v rozvinutých inovačných ekosystémoch, kde sa mladí talentovaní ľudia stretávajú navzájom s firmami a vedcami, vymieňajú si svoje skúsenosti a pohľady na rôzne témy a nápady,“
uviedla Janka Pálková, riaditeľka Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (RA BBSK).
Záujmom župy je aktívne podporovať vznik takejto komunity a vytvoriť tak fórum, ktoré prepojí lokálne talenty, nadšencov inovácií a podnikavcov s akademickou sférou.
„Nezačíname, ale tento meetup je výsledkom práce kraja za posledné roky. Postupne napĺňame odporúčania expertov Svetovej banky a snažíme sa aktívne prispieť k zlepšeniu podnikateľského prostredia v kraji. Postupne rozvíjame partnerstvá a budujeme vzťahy založené na dôvere. Spolu tvoríme úspešný príbeh toho, ako veci môžu fungovať. Príbeh o dôvere, ktorú voči sebe navzájom máme a ktorej výsledkom nie je len tento projekt,“
povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.
Prvým splneným míľnikom župy bolo podľa jeho slov vytvorenie miesta na podporu kreativity a ďalších potrebných zručností pre mladých – Innolabb. Dnes je už tento projekt multiplikovaný a v rámci priestorov Space funguje 7 Innolabbov v kraji.
„Pilotne sme v kraji testovali v spolupráci s Ministerstvom hosposdárstva (SIEA) inovačné poukážky na prepojenie firiem a výskumu, dokonca niekoľko úspešných žiadateľov prišlo aj priamo na Inovačný meetup. Pod našou Rozvojovou agentúrou vytvárame nové kapacity zamerané na rozvoj a podporu regionálnych inovácií. Započali sme proces, ktorý verím, nám prinesie ovocie v podobe nových partnerstiev a obchodných vzťahov, nielen medzi firmami, startupistami ale aj medzi akademikmi a vedcami. Sme pripravení počúvať a podporiť nielen mladé talenty, ale aj etablované firmy,“
doplnil župan Lunter.
Inovačný meetup sa konal v zrekonštruovanom Relax Atriu Technickej univerzity vo Zvolene, ambíciou kraja je pokračovať na ďalších univerzitách, vedecko-výskumných inštitúciách či v zaujímavých podnikoch.
„Návštevníci meetupu mohli spoznať zaujímavých podnikavcov z regiónu, zažiť vedecko-výskumnú vychytávku v podobe novej generácie virtuálnej reality lesa v prostredí CAVE v prepojení na prognostický nástroj-rastový simulátor SIBYLA, či prezrieť si galériu dizajnérskych výrobkov z dreva. Podujatie bolo veľmi úspešné, zúčastnila sa ho takmer stovka ľudí,“
uzavrela Lucia Malová, manažérka rozvoja inovácií v podnikoch Rozvojovej agentúry BBSK.
Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: BBSK