Prvý bibliomat svojho druhu na Slovensku urobí knihy dostupnými 24/7 v meste pod Urpínom

SPRÁVY
3 /

Banskobystrický samosprávny kraj a jeho Verejná knižnica Mikuláša Kováča prichádzajú s novinkou, jedinou svojho druhu na Slovensku. Vypožičať i vrátiť knihy už môžu čitatelia prostredníctvom unikátneho automatu – bibliomatu, ktorý je pre nich dostupný nepretržite. Nájdete ho v priestoroch obchodného centra v Banskej Bystrici, knihy si do neho objednáte jednoducho cez internet.

Radi by ste si požičali knihu z Verejnej knižnice Mikuláša Kováča, ale nestíhate to v jej otváracích hodinách? Žiadny problém – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) prichádza ako prvý na Slovensku s plne automatizovanou službou „automatu na knihy“ – bibliomatu. Knihu si vyberiete z pohodlia domova cez internet a vyzdvihnete si ju v bibliomate podobne, ako dnes fungujú zásielkové boxy komerčných obchodov.

Bibliomat posúva služby knižnice do 21. storočia, posúva ich bližšie k čitateľom a plní to, k čomu sme sa aj my ako župa zaviazali – že budeme spoločne vytvárať podmienky na inovácie, podporíme dobré nápady a budeme prichádzať s riešeniami, ktoré zlepšia kvalitu života obyvateľov nášho kraja. Do bibliomatov sme investovali 40-tisíc eur a ja som si istý, že tieto peniaze boli vynaložené dobre – služby našej knižnice sa aj vďaka nemu stanú dostupnejšími a podporíme tak záujem verejnosti o literatúru,“

uviedol predseda BBSK Ondrej Lunter počas piatkového slávnostného uvedenia bibliomatu do prevádzky.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Lunter si z bibliomatu vyzdvihol ako prvý čitateľ aj svoju knižnú výpožičku – knihu Coburgovci a Slovensko historika Romana Holeca si podľa vlastných slov nevybral náhodou:

„História tohto rodu úzko súvisí aj s históriou nášho kraja a s jeho rozvojom. Aj našou ambíciou je kraj rozvíjať a posúvať ho vpred, a to aj prostredníctvom investícií do kultúry. Len v tomto roku máme na rekonštrukcie budov kultúrnych inštitúcií v rozpočte viac ako 1,5 milióna eur, v minulých piatich rokoch sme do nich z vlastných zdrojov už investovali takmer 8 miliónov eur.“

Ondrej Lunter s knihou z bibliomatu

Ondrej Lunter s knihou z bibliomatu

Bibliomatv obchodnom centre Európa, i druhý na banskobystrickom Sídlisku, prevádzkuje Verejná knižnica Mikuláša Kováča (VKMK), ktorá tento rok oslavuje pol storočia od svojho založenia.

Tá v krajskom meste funguje ako sieť piatich pobočiek, jej služby využíva 6 300 čitateľov a vo svojom fonde má 120 tisíc kníh, 12 tisíc elektronických kníh a asi 80 titulov rôznych novín a časopisov. Prácu VKMK ocenil aj vicežupan Roman Malatinec.

Roman Malatinec s Ivetou Babjakovou

Roman Malatinec s Ivetou Babjakovou

„Podporu Oddelenia kultúry BBSK cítime v mnohých oblastiach. Sme nielen prvá knižnica na Slovensku, ktorá zavádza bibliomaty, ale okrem nich ponúkame i ďalšie moderné služby, napríklad možnosť úhrady na POS termináli alebo cez platobnú bránu, bezplatné požičiavanie digitálnych lúp či prehrávačov zvukových kníh pre nevidiacich. Minulý rok sme debarierizovali priestory knižnice na sídlisku Fončorda, kde po kolaudácii radi privítame našich čitateľov. Ročne organizujeme viac ako 530 podujatí, o ktoré je v poslednej dobe taký záujem, že sme na ne zaviedli rezervačný systém,“

povedala Iveta Babjaková, riaditeľka Verejnej knižnice Mikuláša Kováča.

Ivete Babjaková

Iveta Babjaková

Okrem inovácií pre čitateľov je Verejná knižnica Mikuláša Kováča moderná i zvnútra. Je prvou knižnicou na Slovensku, ktorá už rok používa informačný systém Google Workspace, kde nejde len o využívanie e-mailovej komunikácie, ale aj o komunikáciu cez chat, video, využívanie najmodernejších systémov Google a veľkého cloudového úložiska.

„Postupne tak búrame stereotypné predstavy verejnosti o knižniciach, v ktorých zastal čas. Meníme sa na miesto komunitného stretávania a neformálneho vzdelávania,“

uzavrela Babjaková.

Zdroj: Lenka Štepáneková , Foto: Marek Mačica BBSK