Banskobystrický samosprávny kraj a Verejná knižnica Mikuláša Kováča vás pozývajú na Cestovateľské stretnutie „Zápisky z Južnej Afriky s Matejom Polgárom“ vo štvrtok 2. februára 2023 o 16:30 hod. v pobočke Centrum, Švantnera 18. Vstup pre čitateľov knižnice je zadarmo.
Poďte cestovať Južnou Afrikou. Svoje zápisky a množstvo krásnych obrázkov na premietacom plátne vám sprostredkuje cestovateľ Matej Polgár.
Južná Afrika
Juhoafrická republika (JAR, angl. RSA), je prímorský štát na južnom cípe Afriky medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Južná Afrika je rozlohou 25. najväčší štát a podľa počtu obyvateľov (55 miliónov) je 24. najľudnatejší štát na svete. Asi 80 percent obyvateľov štátu je subsaharského afrického pôvodu, zvyšná pätina obyvateľov má pôvod v Európe, Ázii alebo sú to miešanci.
Juhoafrická republika je členom Spoločenstva národov (Commonwealth) a BRICS-u. Dĺžka juhoafrického pobrežia je 2 798 kilometrov.
Južná Afrika susedí na severozápade s Namíbiou (1 005 km), na severe s Botswanou (1 969 km) a Zimbabwe (230 km), na severovýchode a východe s Mozambikom (496 km) a Svazijskom (438 km); Juhoafrická republika zároveň celkom obklopuje Lesotho (1 106 km), ktoré v nej tvorí enklávu.
Počet obyvateľov sa v roku 2015 odhadoval na takmer 55 miliónov Juhoafričanov. Hlavné mesto je Pretória. Ďalšími významnými mestami sú Kapské Mesto (sídlo parlamentu), Bloemfontein (sídlo najvyššieho súdu), Johannesburg a Durban.
Úradnými jazykmi sú angličtina, afrikánčina a deväť kmeňových černošských jazykov: ndebelčina, pedi, sothčina, svazijčina, tsonga, tswančina, vendčina, xhoština a zuluština.
Južná Afrika sa nachádza v najjužnejšej – zúženej časti Afriky. Rozprestiera sa v okolí obratníka Kozorožca. Na východe a juhovýchode ju obmýva Indický oceán, na západe a juhozápade Atlantický oceán.
Územie Južnej Afriky je pokryté savanami i púštnymi krajinami. Na pobreží oceánu sa rozprestierajú pohoria a vyvýšeniny. V strednej časti južnej Afriky sa nachádza zníženina v okolí rieky Okavango – druhá bezodtoková oblasť Afriky.
Vo vnútrozemí je zasa púšť Kalahari, na pobreží Atlantického oceánu sa rozprestiera púšť Namib. Najvyšším pohorím južnej Afriky sú Dračie vrchy s najvyšším vrcholom 3482 metrov nad morom.
Na území južnej Afriky tečú rieky Limpopo a Zambezi – najvodnatejšie rieky južnej Afriky, ktoré vlievajú sa do Indického oceánu. Sú tu Viktóriine vodopády, ktoré sa zaraďujú medzi najväčšie vodopády sveta. Príroda ich vytvorila na rieke Zambezi a patria medzi Lokality svetového dedičstva UNESCO.
V severovýchodnej časti oblasti sa rozprestiera jazero Malawi – najväčšie jazero oblasti, ktoré dosahuje hĺbku 704 metrov. Južnou Afrikou sa tiahne zo severu smerom k pobrežiu Indického oceánu Východoafrická priekopová prepadlina.
Viac o Južnej Afrike sa dozviete vo štvrtok 2. februára 2023 vo Verejnej knižnici M. Kováča na Švantnerovej 18 na stretnutí s cestovateľom Matejom Polgárom.
Zdroj: (tom) a wikipedia , Foto: ilustračné