Bystričania majú ťažké srdce na vlády Igora Matoviča aj Eduarda Hegera najmä kvôli zastaveniu nádejne rozbehnutej prípravy komplexnej rekonštrukcie Rooseveltovej nemocnice schválenej predchádzajúcou vládou Petra Pellegriniho krátko po voľbách v roku 2020.
Viac ako stomiliónová investícia sa nielenže stopla, ale Rooseveltova nemocnica sa nedostala ani do zdravotníckej časti Plánu obnovy. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s premiérom Eduardom Hegerom miesto nej preferovali výstavbu bratislavských Rázsoch a Martinskej nemocnice.
Nie nadarmo sa zvykne vravieť že „karma je zdarma“. Kým banskobystrická Rooseveltka pripravuje vlastný projekt výstavby nového nemocničného komplexu na území existujúceho areálu, nemocnica Rázsochy výrazne mešká s prípravou projektu, nehovoriac o dnes už nereálnom termíne samotnej výstavby uvedenom v Pláne obnovy.
Zo stredajšieho rokovania odvolanej vlády Eduarda Hegera vyplynulo, že Slovensko môže prísť o peniaze z Plánu obnovy, ktoré sú určené na výstavbu novej univerzitnej nemocnice na Rázsochách. Dôvodom je niekoľkomesačné meškanie prípravy projektu a rôzne rušivé vplyvy vstupujúce do hry zvonka.
Materiál „Návrh krízových opatrení pre Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky“ na rokovanie vlády pripravila Národná implementačná a koordinačná autorita (NIKA), ktorá patrí pod Úrad vlády a má na starosti dodržiavanie termínov pri čerpaní peňazí z Plánu obnovy.
Za hlavného vinníka tejto situácie považuje NIKA ministerstvo zdravotníctva. Hovorí sa aj o tom, že výrazné meškanie projektov by mohlo viesť k odvolaniu povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského.
Existuje reálne riziko, že Slovensko pre meškanie prác na projekte príde o časť peňazí z 1,4 miliardy eur, ktoré sú určené v Pláne obnovy na zdravotníctvo a po splnení určených kritérií ich musíme vyčerpať najneskôr do roku 2026.
Na meškanie plánovanej výstavby nemocnice na bratislavských Rázsochách a návrh krízových opatrení vlády SR zareagoval člen zdravotníckeho parlamentného výboru a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši:
„Projektový tím pracuje voči verejnosti s iným harmonogramom, ako je zmluvne dohodnutý s dodávateľom projektovej dokumentácie. V tejto súvislosti upozorňujem aj na jeho poddimenzovanie. Výstavba nemocnice na Rázsochách sa môže okrem omeškania aj predražiť. Upozorňujem aj na zvýšenie celkovej plochy o polovicu. Heger s Lengvarským musia niesť zodpovednosť za tieto fatálne zlyhania v zdravotníctve, kde nám hrozí.“
Ku kritike meškania projektu novej bratislavskej nemocnice sa pridal aj Oskar Dvořák z Progresívneho Slovenska:
„Vláda sa pred šiestimi mesiacmi zaviazala postaviť iba hrubú stavbu nemocnice na Rázsochách. Nezaviazala sa dokonca ani poskytnúť financie na skolaudovanú budovu. Napriek tomu sa dozvedáme, že s prípravou plánu mešká už štvrť roka. Žiadame vládu, aby nám jasne povedala, čo sa bude diať so stovkami miliónov z Plánu obnovy a s novou univerzitnou nemocnicou v Bratislave. Potrebujeme vedieť, akú zdravotnú starostlivosť budú Rázsochy poskytovať, aké iné štátne nemocnice nahradia a aký bude ich vzťah voči nemocnici Penty na Boroch.“
Krízové opatrenia majú zabezpečiť dosahovanie míľnikov a cieľov, ktoré sú podmienkou na financovanie projektov z Plánu obnovy. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský má o ich plnení informovať vládu raz mesačne.
Ak dnes hovoríme o tragickom meškaní prác na príprave výstavby nemocnice Rázsochy, nedá sa nepripomenúť vláde SR, že nebyť jej zlých rozhodnutí počas uplynulých troch rokov sme dnes už mohli mať v Banskej Bystrici kompletne zrekonštruovanú Rooseveltovu nemocnicu so špičkovými lekármi a kvalitným technickým vybavením…
Autor: (tom) , Foto: ilustračné