Hegerova nová 76-ka nebude, SaS so Sme rodina a opozíciou podporujú predčasné voľby

SPRÁVY
1 /

Po utorku je to jasné. Snaha odvolaného premiéra Eduarda Hegera povereného prezidentkou dočasne viesť vládu o vytvorenie novej 76-ky v parlamente, ktorá by ďalej podporovala jeho vládu, narazila na nezáujem SaS a skončila skôr, ako uplynie termín hlavy štátu na predloženie riešenia aktuálnej politickej situácie, čo majú byť predčasné voľby schválené s novelou ústavy v NR SR do konca januára.

Keďže zo zostávajúcich  koaličných partnerov za novú 76-ku a proti predčasným voľbám je iba minoritné Za ľudí a ani nie je ani celé OĽaNO (Sme rodina by bola podporila novú 76 – ku iba  v prípade dohody na predčasných voľbách), budú musieť začať rozhovory na parlamentnej pôde s pokusom o prijatie novely Ústavy SR a dohody na termíne predčasných volieb, po ktorých spolu s SaS a Sme rodina už dlhšie volá celá opozícia. Napokon k možnosti ich uskutočnenia smeruje aj sobotňajšie referendum.

Eduard Heger

Eduard Heger

Sulíkova SaS ako posledná nádej pre Hegera sa  k jeho snahe o získanie novej 76-ky vyjadrilo takto:

„Strana Sloboda a Solidarita nemá s Eduardom Hegerom momentálne o čom rokovať, keďže novú väčšinu nie sú ochotní podporiť ani všetci poslanci OĽaNO a ani hnutie Sme rodina.  Aj z toho dôvodu podporujeme ako kompromisné riešenie predčasné voľby v septembri. Poslanecký klub SaS odmieta diskusiu o novej väčšine. Stále nevieme, kto je skutočným lídrom OĽaNO. Navyše stále hrozí, že Eduard Heger odíde z OĽaNO a nebude mať nielen silu, ale s inou stranou ani legitimitu skladať novú vládu.

Richard Sulík

Richard Sulík

Seriózna diskusia nemá zmysel tiež preto, že jednotná nie je ani samotná koalícia. Je to práve Sme rodina s Borisom Kollárom, ktorí odmietajú podporiť novú 76-ku. V takejto absurdnej situácii sa preto Eduard Heger v prvom rade musí obrátiť na Igora Matoviča a vlastných partnerov, ktorí mu podkopávajú nohy. Taká 76-ka, ktorú by akceptovala aj prezidentka, je dnes chimérou a jej hľadanie je strata času. Preto je namieste začať sa vážne zaoberať predčasnými voľbami.

Diskusia o predčasných voľbách je v tejto situácii absolútne legitímna. Karty by mali byť rozdané nanovo a jednotlivé strany by mali dostať možnosť opätovne zabojovať o dôveru voličov. Podpora 76-ky s tými istými ľuďmi a Igorom Matovičom ako šéfom OĽaNO je len a len podceňovanie schopnosti občanov správne sa rozhodnúť.“

Boris Kollár

Boris Kollár

Eduard Heger reagoval na vyhlásenie SaS slovami:

„Považujem všetky snahy o vznik novej 76-ky za uzavreté, vzhľadom na to, že chýbajú hlasy SaS. Teraz je na mieste diskusia o predčasných voľbách.“

Predseda Sme rodina Boris Kollár je s týmto riešením spokojný:

Oceňujeme, že SaS prišla s ráciom a podporila predčasné voľby. Sme rodina podporuje júnové voľby. Čo najskôr, aby sme krajinu vyviedli von a konečne mohla prísť vláda, ktorá bude mať plné kompetencie a bude mať plnú dôveru občanov, no sme ochotní pristúpiť aj na kompromis, a to by bol ten september.“

Predseda preferenčne najsilnejšej opozičnej strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini hovorí:

Hlas dlhodobo tvrdí, že jediným možným východiskom z hlbokej politickej krízy na Slovensku sú predčasné voľby. Čím skôr sa budú konať, tým lepšie pre ľudí na Slovensku. Nevidíme žiaden dôvod na predlžovanie súčasného marazmu až do septembra. Žiadame čo najskôr splniť vôľu dvoch tretín slovenských občanov a uskutočniť predčasné voľby ešte v prvej polovici roka, presne tak, ako žiada pani prezidentka a ako to deklaroval predseda parlamentu.“

Robert Fico

Robert Fico

Opozičný Smer podporuje júnový termín predčasných volieb. Predseda Robert Fico tvrdí, že na tomto termíne sa zhoduje aj s poslancami okolo Petra Pellegriniho, Republiky a poslancami okolo Tomáša Tarabu:

„Smer je len za takú zmenu ústavy, ako ju definoval Ústavný súd SR. Nemôžeme podporiť takú zmenu ústavy, v ktorej by nebola možnosť vyvolania predčasných volieb referendom. Referendum 21. januára 2023 je jedinou demokratickou cestou k predčasným voľbám a po dnešku nadobúda obrovský význam.“

Za tejto situácie má Heger iba jedinú možnosť – vyhovieť žiadosti prezidentky a dohodnúť v parlamente prijatie potrebných rozhodnutí smerujúcich k predčasným parlamentným voľbám ešte v prvom polroku 2023. Ak sa mu to nepodarí, prezidentka môže vymenovať dočasnú úradnícku vládu.

Zuzana Čaputová  to komentovala slovami:

„Po utorku je zrejmé, že snaha Eduarda Hegera o novú väčšinu v parlamente definitívne nenašla podporu. Všetko úsilie by teda malo smerovať k jedinému rozumnému riešeniu v tejto situácii. Preto trvám na tom, aby parlament do konca januára prijal rozhodnutia smerujúce k predčasným parlamentným voľbám. Ak sa tak nestane, som pripravená postupovať podľa svojich ústavných kompetencií.“

Aj tento vývoj  hlbokej vládnej krízy na Slovensku potvrdzuje opodstatnenosť sobotňajšieho referenda otvárajúceho ústavnú cestu k predčasným voľbám, ak by parlament neprijal ústavný zákon o možnosti skrátení volebného obdobia NR SR.

Parlament začne rokovať o novele ústavy zabezpečujúcej predčasné voľby referendom alebo uznesením poslancov budúci týždeň.  Dovtedy by malo byť známe, na čom sa politické strany zastúpené v NR SR dohodli. Za musí byť ústavná väčšina 90 poslancov.

Autor: (tom), Foto: ilustračné